მსოფლიო საგზაო ასოციაციის (PIARC) პრეზიდენტთან შეხვედრა გაიმართა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა, ირაკლი ქარსელაძემ, მსოფლიო საგზაო კონგრესის ფარგლებში, მსოფლიო საგზაო ასოციაციის (PIARC) პრეზიდენტ ნაზირ ალისთან ორმხრივი შეხვედრა გამართა.
კონგრესის ფარგლებში, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი მსოფლიოს საგზაო ასოციაციის წევრი გახდა.
შეხვედრის მხარეებმა ისაუბრეს საქართველოზე გამავალი საერთაშორისო მაგისტრალების განვითარების მიმდინარეობასა და პროგრესზე. მინისტრმა ასოციაციის პრეზიდენტს გააცნო საგზაო ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის ქვეყნის მოკლევადიანი და გრძელვადიანი გეგმები და ამ გეგმების შესაბამისად მიმდინარე პროექტები, რასაც ნაზირ ალიმ მაღალი შეფასება მისცა.
შეხვედრის მხარეებმა აღნიშნეს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის გაწევრიანების მნიშვნელობა მსოფლიო საგზაო ასოციაციაში (PIARC). ასევე, დეპარტამენტსა და ასოციაციას შორის ურთიერთობების გააქტიურების შესაძლებლობები.
,,ძალიან საინტერესოდ მიმდინარეობს 27-ე მსოფლიო საგზაო კონგრესი, რომლის ფარგლებშიც მოვისმინეთ მოხსენებები მრავალი მიმართულებით. აღსანიშნავია, რომ დღეს გვქონდა ძალიან პროდუქტიული შეხვედრა მსოფლიო საგზაო ასოციაციის პრეზიდენტთან, რომლის ფარგლებშიც საქართველო უკვე გახდა ამ ასოციაციის წევრი. ასოციაცია 100 წელზე მეტ ისტორიას ატარებს და ამ პერიოდის განმავლობაში ძალიან მნიშვნელოვანი წვლილი აქვს შეტანილი საგზაო დარგის ტექნოლოგიების, ინჟინერიის და მრავალი სხვა საგზაო მიმართულების განვითარებაში. დღეიდან საქართველო, რომელიც წარმოდგენილი იქნება რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საგზაო დეპარტამენტის სახით, აქტიურად ჩაერევა ასოციაციის კომიტეტების და სხვადასხვა მიმართულების სამუშაოებში“- განაცხადა ირაკლი ქარსელაძემ.
,,დღეს გავხდით მსოფლიო საგზაო ასოციაციის 126-ე წევრი, რაც მოგვცემს ახალ შესაძლებლობებს გავიზიაროთ სხვადასხვა ქვეყნის გამოცდილება და დავნერგოთ ჩვენს ქვეყანაში საგზაო ინფრასტრუქტურის განვითარების კუთხით“- აღნიშნა საავტომობილო გზების დეპარტამენტის დეპარტამენტის თავმჯდომარემ, გიორგი წერეთელმა.
შეხვედრას ესწრებოდნენ საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე გიორგი წერეთელი და მისი მოადგილე სალომე წურწუმია.
მსოფლიო საგზაო ასოციაციის (PIARC) ორგანიზებით, პირველი მსოფლიო საგზაო კონგრესი 1908 წელს, პარიზში ჩატარდა. მსოფლიო საგზაო კონგრესი, წევრ ქვეყანაში, ყოველ ოთხ წელიწადში ერთხელ იმართება. შეხვედრების მიზანია საგზაო ინფრასტრუქტურისა და საგზაო ტრანსპორტის სფეროში მსოფლიო გამოცდილების გაზიარება. ასოციაცის ხელმძღვანელი - ნაზირ ალი, ამავდროულად, არის მსოფლიო ბანკის კონსულტანტი, რომელსაც აქვს საჯარო და კერძოს სექტორში საქმიანობის 40 წლიანი გამოცდილება. ის იყო სამხრეთ აფრიკის ეროვნული გზების სააგენტოს (SANRAL) დამფუძნებელი, აღმასრულებელი დირექტორი, არის აღიარებული ლიდერი საჯარო და კერძო პარტნიორობის (PPPS) მცირე და მიკრო საწარმოების განვითარებაში და   საერთაშორისო მრჩეველი სატრანსპორტო სისტემების, ინფრასტრუქტურის პოლიტიკის და გზების განვითარების საკითხებში.

A meeting was held with the President of the World Road Association (PIARC)
The Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Irakli Karseladze, held a bilateral meeting with the President of the World Road Association (PIARC) Nazir Ali within the framework of the World Road Congress.
Within the framework of the Congress, the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure became a member of the World Road Association.
The parties of the meeting talked about the development and progress of the international highways passing through Georgia. The minister introduced the country's short-term and long-term plans for the development of road infrastructure to the president of the association and the ongoing projects in accordance with these plans, which Nazir Ali gave high praise.
The parties of the meeting noted the importance of joining the World Road Association (PIARC) of the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia. Also, opportunities to activate relations between the department and the association.
"The 27th World Road Congress is going on very interestingly, within the framework of which we heard reports from many directions. It should be noted that today we had a very productive meeting with the president of the World Road Association, within the framework of which Georgia has already become a member of this association. The association has a history of more than 100 years and during this period has made a very important contribution to the development of road technology, engineering and many other road directions. From today, Georgia, which will be represented in the form of the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure, will actively intervene in the work of the association's committees and various directions," said Irakli Karseladze.
"Today, we became the 126th member of the World Road Association, which will give us new opportunities to share the experience of different countries and to implement in our country in terms of road infrastructure development" - noted Giorgi Tsereteli, chairman of the Roads Department of Georgia.
The meeting was attended by Giorgi Tsereteli, the chairman of the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, and his deputy, Salome Tsurtsumia.
Organized by the World Road Association (PIARC), the first World Road Congress was held in Paris in 1908. The World Road Congress is held every four years in a member country. The purpose of the meetings is to share world experience in the field of road infrastructure and road transport. The head of the associate - Nazir Ali, meanwhile, is a World Bank consultant with 40 years of experience in the public and private sector. He was the founder, CEO of the South African National Roads Agency (SANRAL), is a recognized leader in Public Private Partnership (PPPS) development of small and micro enterprises, and an international consultant on transport systems, infrastructure policy and road development.