ირაკლი ქარსელაძე მსოფლიო საგზაო კონგრესის ფარგლებში გამართულ მინისტერიალზე სიტყვით გამოვიდა
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი, ირაკლი ქარსელაძე მსოფლიო საგზაო კონგრესის ფარგლებში გამართულ მინისტერიალზე სიტყვით გამოვიდა.
მსოფლიო 27-ე საგზაო კონგრესი - „პრაღა 2023 - ისევ ერთად გზაზე“, 2-6 ოქტომბერს, ჩეხეთის რესპუბლიკის დედაქალაქ პრაღაში, მსოფლიო საგზაო ასოციაციის (PIARC) ორგანიზებით მიმდინარეობს. საგზაო კონგრესის მონაწილეები განიხილავენ და ეცნობიან მსოფლიოს მასშტაბით არსებულ საგზაო ინფრასტრუქტურისა და საგზაო ტრანსპორტის ტენდენციებსა და გამოწვევებს.
კონგრესის ფარგლებში, საგზაო ინფრასტრუქტურის განვითარების მნიშვნელოვან და აქტუალურ თემებზე, გაიმართა მინისტერიალი, რომელშიც სხვადასხვა ქვეყნის ინფრასტრუქტურისა და ტრანსპორტის მინისტრები მონაწილეობდნენ.
მინისტერიალის მონაწილეებს ირაკლი ქარსელაძემ სიტყვით მიმართა და საგზაო ინფრასტრუქტურის განვითარების კუთხით საქართველოში განხორციელებული და მიმდინარე მნიშვნელოვანი პროექტების შესახებ ინფორმაცია გაუზიარა. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, ქვეყანის საგზაო ქსელის, მათ შორის, მთის გზებისა და საერთაშორისო საავტომობილო დერეფნების განვითარებისთვის, როგორც საინჟინრო, ისე მნიშვნელობის თვალსაზრისით,  უპრეცენდენტო და მასშტაბური პროექტები მიმდინარეობს.
,,ვმონაწილეობთ უმაღლესი დონის მსოფლიო 27-ე საგზაო კონგრესში, სადაც წარმოდგენილია მრავალი ქვეყანა, ხდება გამოცდილების გაზიარება, ასევე ძალიან მნიშვნელოვან და საინტერესო საკითხებზე მსჯელობა. ჩვენც ვუზიარებთ იმ ინფორმაციას რაც ჩვენთან საგზაო მიმართულების განვითარებასთან, მაგისტრალური გზების მშენებლობასთან  და ზოგადად საგზაო ინდუსტრიის განვითარებასთან დაკავშირებით არსებობს. ბუნებრივია, მათ შორის არის საგზაო უსაფრთხოება და სხვა მნიშვნელოვანი ელემენტები. კონგრესის ფარგლებში ძალიან მნიშვნელოვან და საინტერესო საკითხებზე იქნება საუბარი, ეს არის ინოვაციები, დაგეგმარება და სხვადასხვა ტიპის ტექნიკური რეგლამენტები“-განაცხადა ირაკლი ქარსელაძემ.
მინისტრმა, თავის გამოსვლაში, ხაზი გაუსვა საქართველოზე გამავალი შუა დერეფნის მნიშვნელობას და იმ გეგმაზომიერ განვითარებას, რომლის ფარგლებშიც საქართველოში განხორციელებულმა პროექტებმა, სატრანსპორტო დერეფანი მომზადებული დაახვედრა გაზრდილ სატრანსპორტო ნაკადებს. მან აღნიშნა, რომ ქვეყანაში მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტების დასრულების შემდეგ, აღმოსავლეთ-დასავლეთის საერთაშორისო მაგისტრალურ გზაზე გადაადგილების დრო განახევრდება,  რაც თანამედროვე საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი გზის პირობებში, მნიშვნელოვნად გაზრდის მის მიმზიდველობას და თითქმის გაასამმაგებს გამტარობას.
ირაკლი ქარსელაძემ მინისტერიალის მონაწილეებს საქართველოს მთავრობის მიერ შემუშავებული ქვეყნის განვითარების 10 წლიანი გეგმა „ხედვა 2030“-ით  ინფრასტრუქტურის მდგრადი განვითარებისათვის გათვალისწინებული ღონისძიებებისა და პროექტების შესახებაც მიაწოდა ინფორმაცია.
კონგრესის მიმდინარეობისას, რომელშიც მონაწილეობენ მინისტრები, გზების ექსპერტები და პრაქტიკოსები მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან, იმართება მინისტრთა სესიები, სპეციალიზებული სემინარები,  პარტნიორებს შორის სამუშაო შეხვედრები, გამოფენები, სოციალური და სხვა სახის ღონისძიებები. სესიებსა და შეხვედრებზე განიხილება PIARC-ის კომიტეტების მიერ 2020-2023 წლებში მომზადებული მოხსენებები.
მსოფლიო საგზაო ასოციაციის (PIARC) ორგანიზებით, პირველი მსოფლიო საგზაო კონგრესი 1908 წელს, პარიზში ჩატარდა. მსოფლიო საგზაო კონგრესი, წევრ ქვეყანაში, ყოველ ოთხ წელიწადში ერთხელ იმართება. შეხვედრების მიზანია საგზაო ინფრასტრუქტურისა და საგზაო ტრანსპორტის სფეროში მსოფლიო გამოცდილების გაზიარება.

Irakli Karseladze made a speech at the ministerial meeting held within the framework of the World Road Congress
03 October, 2023 11:55:56
Minister of Regional Development and Infrastructure, Irakli Karseladze, delivered a speech at the ministerial meeting held within the framework of the World Road Congress.
The 27th World Road Congress - "Prague 2023 - Together again on the road" is being organized by the World Road Association (PIARC) on October 2-6 in Prague, the capital of the Czech Republic. The participants of the road congress discuss and learn about the trends and challenges of road infrastructure and road transport around the world.
Within the framework of the Congress, a ministerial was held on important and topical topics of road infrastructure development, in which the ministers of infrastructure and transport of different countries participated.
Irakli Karseladze addressed the participants of the ministerial meeting and shared information about important projects implemented and ongoing in Georgia in terms of road infrastructure development. As the minister noted, unprecedented and large-scale projects are underway for the development of the country's road network, including mountain roads and international highway corridors, both in terms of engineering and importance.
"We are participating in the 27th World Road Congress of the highest level, where many countries are represented, experiences are shared, and very important and interesting issues are discussed. We also share the information that we have regarding the development of the road direction, the construction of highways and the development of the road industry in general. Obviously, road safety and other important elements are among them. Within the framework of the congress, very important and interesting issues will be discussed, i.e. innovations, planning and various types of technical regulations", said Irakli Karseladze.
In his speech, the minister emphasized the importance of the middle corridor passing through Georgia and the planned development, within the framework of which the projects implemented in Georgia prepared the transport corridor to meet the increased traffic flows. He noted that after the completion of the current and planned projects in the country, the travel time on the East-West International Highway will be halved, which will significantly increase its attractiveness and will almost triple the bandwidth under the conditions of the modern international standard road.
Irakli Karseladze informed the participants of the ministerial meeting about the measures and projects provided for the sustainable development of infrastructure under the 10-year development plan "Vision 2030" developed by the Government of Georgia.
During the congress, in which ministers, road experts and practitioners from different countries of the world participate, ministerial sessions, specialized seminars, working meetings between partners, exhibitions, social and other types of events are held. Reports prepared by PIARC committees for 2020-2023 will be discussed at the sessions and meetings.
Organized by the World Road Association (PIARC), the first World Road Congress was held in Paris in 1908. The World Road Congress is held every four years in a member country. The purpose of the meetings is to share world experience in the field of road infrastructure and road transport.