თბილისი-საგარეჯოს დამაკავშირებელი მაგისტრალის მშენებლობა აქტიურად გრძელდება
კახეთის მიმართულებით ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობა აქტიურად გრძელდება. ყველაზე მნიშვნელოვანი, 35 კმ-იანი, მონაკვეთი თბილისიდან საგარეჯომდე ჩადის.
თბილისი-საგარეჯოს 35 კმ-იანი  გზის მშენებლობა დაყოფილია 3 მონაკვეთად: ვაზიანის შემოვლითი გზა, ვაზიანი-საგარეჯოს მონაკვეთი და საგარეჯოს შემოვლითი გზა.  ვაზიანის შემოვლითი გზის მშენებლობის დასრულება 2023 წელს, ხოლო დანარჩენი ორი მონაკვეთის - 2024 წელს იგეგმება.  სამივე მონაკვეთზე ინტენსიური სამუშაოები მიმდინარეობს. ამ ეტაპზე, ეწყობა ყრილები, საფუძვლის ფენა, რკინიგზის სახიდე გადასასვლელები, ხელოვნური ნაგებობები და მიმდინარეობს ხიდების ხიმინჯების მშენებლობა.
პროექტით გათვალისწინებულია 4 ზოლიანი ცემენტ-ბეტონის გარე განათების სისტემით აღჭურვილი ჩქაროსნული გზის მშენებლობა, რაც, საერთაშორისო საგზაო უსაფრთხოების ნორმების დაცვით, 110 კმ საათში გადაადგილების საშუალებას მოგვცემს.
თბილისი-საგარეჯოს მონაკვეთი თბილისის კახეთთან დამაკავშირებელი ძირითადი მაგისტრალის და ასევე, აზერბაიჯანის ჩრდილო–დასავლეთ რეგიონთან დამაკავშირებელი სატრანზიტო დერეფნის ნაწილია. არსებული გზა მჭიდროდ დასახლებულ სოფლებსა და ქალაქებში გადის - ვაზიანი, სართიჭალა, ნინოწმინდა და საგარეჯო. ახალი გზა სრულად განტვირთავს მოძრაობას დასახლებულ პუნქტებში, რაც გააუმჯობესებს მოძრაობის უსაფრთხოების სტანდარტს და შეამცირებს მგზავრობის დროს.
პროექტი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება და მისი ჯამური ღირებულება 527 169 937 ლარია.
ასევე, სამუშაოები მიმდინარეობს ბაკურციხე-წნორის შემოვლით, 16.6 კმ-იან გზაზე.  გზა გვერდს აუვლის მჭიდროდ დასახლებულ წნორსა და 6 მიმდებარე სოფელს. პროექტი აზიის განვითარების ბანკის (ADB) მხარდაჭერით მიმდინარეობს და მისი ღირებულება 87.8 მილიონი ლარია.

The construction of the road connecting Tbilisi-Sagarejo continues actively
The construction of the high-speed road in the direction of Kakheti continues actively. The most important section, 35 km long, goes from Tbilisi to Sagarejo.
The construction of the 35 km Tbilisi-Sagarejo road is divided into 3 sections: Vaziani bypass road, Vaziani-Sagarejo section and Sagarejo bypass road. The construction of Vaziani bypass road is planned to be completed in 2023, and the remaining two sections - in 2024. Intensive works are underway on all three sections. At this stage, piers, foundation layer, railway overpasses, artificial structures are being prepared and bridge girders are being constructed.
The project envisages the construction of a 4-lane cement-concrete expressway equipped with an external lighting system, which, in compliance with international road safety norms, will allow us to move at 110 km per hour.
The Tbilisi-Sagarejo section is part of the main road connecting Tbilisi with Kakheti and also the transit corridor connecting it with the North-West region of Azerbaijan. The existing road passes through densely populated villages and towns - Vaziani, Sartichala, Ninotsminda and Sagarejo. The new road will completely decongest traffic in populated areas, which will improve traffic safety standards and reduce travel time.
The project is financed from the state budget and its total cost is 527,169,937 GEL.
Also, works are being carried out on the Bakurtsikhe-Tsnori bypass, on the 16.6 km long road. The road will bypass densely populated Tsnori and 6 nearby villages. The project is supported by the Asian Development Bank (ADB) and its cost is 87.8 million GEL.