ირაკლი ქარსელაძე - სამტრედია-გრიგოლეთის გზის I და IV მონაკვეთების მშენებლობა დასკვნით ფაზაშია
„დასკვნით ეტაპზეა სამტრედია-გრიგოლეთის მაგისტრალური გზის პროექტის I და IV მონაკვეთების მშენებლობა.  მე-4 მონაკვეთზე, ფაქტობრივად, დასრულებულია ყველა ძირითადი სამუშაო, საფარის ჩათვლით, სადაც წლის ბოლომდე ვგეგმავთ მოძრაობის გახსნას. მაღალი ტემპით მიმდინარეობს სამუშაოები პირველ მონაკვეთზეც, თუმცა, მთავარ გამოწვევად რჩება მდინარე რიონზე მშენებარე ხიდი. ხიდის ბურჯების დიდი ნაწილი ამოყვანილი და მომზადებულია შემდგომი სამუშაოებისათვის. კონტრაქტორი, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ჩართულობით, მაქსიმალურად ცდილობს გამოწვევა დროულად გადაიჭრას და შემდგომი სამუშაოებიც, ასევე მაღალი ხარისხით გაგრძელდეს,“-ამის შესახებ საქართველოს  რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა ირაკლი ქარსელაძემ სამტრედია-გრიგოლეთის მაგისტრალური გზის მონაკვეთებზე მიმდინარე სამუშაოების ადგილზე გაცნობის შემდეგ განაცხადა.
სამტრედია-გრიგოლეთის მეოთხე, 9.5 კილომეტრიან მონაკვეთზე უკვე დასრულებულია 2 ხიდის, 1 სატრანსპორტო კვანძის, რკინაბეტონის მიწისქვეშა გასასვლელისა და წყალგამტარი მილის მშენებლობა. უახლოეს პერიოდში დაიწყება გარე განათების სისტემის მოწყობის სამუშაოებიც. გზის ეს მონაკვეთი გადის ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე, სოფლების ხაჟალიას და ახალსოფლის ჩრდილოეთით, კვეთს სოფელ სუფსას გარკვეულ ნაწილს და უერთდება სამტრედია-ლანჩხუთი-გრიგოლეთის არსებულ გზას. პროექტი ევროპის საინვეტიციო ბანკის (EIB) მხარდაჭერით მიმდინარეობს და მისი ღირებულება 113 მილიონი ლარია. წლის ბოლომდე, გზის ამ მონაკვეთზე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა გაიხსნება.
აქტიურად გრძელდება სამუშაოები სამტრედია-გრიგოლეთის პირველ, 11.5 კმ-იან მონაკვეთზეც, რომელიც გაივლის ქალაქ სამტრედიას და სამტრედიისა და აბაშის მუნიციპალიტეტის 4 სოფელს (ტოლებს, გორმაღალას, პირველ მაისს, გაუწყინარს). სამუშაოები სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 73 მილიონი ლარით ფინანსდება.
„მთლიანობაში, თამამად შეიძლება ითქვას, რომ პირველი მონაკვეთის დასრულების შემდეგ, არგვეთას კვანძიდან ლანჩხუთამდე ჩვენ გვექნება 86 კმ-იანი, 4 ზოლიანი მაგისტრალური გზა. მოძრაობა გახსნილი იქნება მე-4 მონაკვეთის 10 კმ-ზეც. სამუშაოები დარჩენილ მონაკვეთებზე კი, გამოწვევების მიუხედავად, მაღალი ტემპით გაგრძელდება,“-განაცხადა ირაკლი ქარსელაძემ.
სამტრედია-გრიგოლეთის მაგისტრალური გზა აღმოსავლეთ-დასავლეთის E60 ჩქაროსნული  ავტომაგისტრალის შემადგენელი ნაწილია, სადაც 4 ზოლიანი ასფალტ-ბეტონის გზის მშენებლობა მიმდინარეობს.

Irakli Karseladze - the construction of sections I and IV of the Samtredia-Grigoleti road is in the final phase
07 December, 2022 12:49:43
"The construction of sections I and IV of the Samtredia-Grigoleti main road project is in the final stage. On the 4th section, in fact, all the main works have been completed, including the pavement, where we plan to open the traffic by the end of the year. The works on the first section are also being carried out at a high pace, however, the main challenge remains the bridge under construction over the Rioni River. A large part of the piers of the bridge has been removed and prepared for further works. The contractor, with the involvement of the Roads Department, is trying his best to solve the challenge on time and to continue the subsequent works with a high quality," said the Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Irakli Karseladze, after getting acquainted with the ongoing works on the sections of the Samtredia-Grigoleti road.
On the fourth, 9.5 km section of Samtredia-Grigoleti, the construction of 2 bridges, 1 traffic junction, reinforced concrete underground passage and water pipe has already been completed. In the near future, the works of setting up the outdoor lighting system will also begin. This section of the road passes through the territory of Lanchkhuti municipality, north of Khazhalia and Akhalsofli villages, crosses a certain part of Sufsa village and joins the existing Samtredia-Lanchkhuti-Grigoleti road. The project is supported by the European Investment Bank (EIB) and its value is 113 million GEL. By the end of the year, traffic on this section of the road will be opened.
Works are actively continuing on the first 11.5 km section of Samtredia-Grigoleti, which will pass through the city of Samtredia and 4 villages of Samtredia and Abashi municipalities (Tolebi, Gormaghala, First May, Gautsinari). The works are financed by 73 million GEL from the state budget.
"On the whole, we can safely say that after the completion of the first section, we will have an 86-km 4-lane main road from Argveta Junction to Lanchkhuti. Traffic will be opened for 10 km of the 4th section. The works on the remaining sections will continue at a high pace, despite the challenges," said Irakli Karseladze.
The Samtredia-Grigoleti main road is a component of the East-West E60 high-speed highway, where the construction of a 4-lane asphalt-concrete road is underway.