ირაკლი ქარსელაძე - გრიგოლეთი-ქობულეთის შემოვლითი გზის 5 კმ-იან მონაკვეთს წლის ბოლომდე გავხსნით
„მიუხედავად გამოწვევებისა და შეფერხებებისა, აქტიურად მიმდინარეობს სამუშაოები გრიგოლეთი-ქობულეთის მაგისტრალური გზის მონაკვეთზე. ძალიან  მნიშვნელოვანი მონაკვეთია, სადაც სამუშაოების პროგრესი წლის ბოლოსთვის უკვე 70%-ს გადააჭარბებს. მეტიც, წლის ბოლომდე დაგეგმილი გვაქვს 4 ზოლიანი 5 კმ-იანი მონაკვეთის გახსნა,“- ამის შესახებ საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა, ირაკლი ქარსელაძემ, გრიგოლეთი-ქობულეთის საგზაო მონაკვეთის სამშენებლო სამუშაოების მონახულების შემდეგ განაცხადა.
გრიგოლეთი-ქობულეთის შემოვლითი გზის 14.4 კმ-იანი მონაკვეთის სამშენებლო სამუშაოები მოიცავს 4 ზოლიანი ასფალტ–ბეტონის გზის, 22 სახიდე გადასასვლელის, 4 სატრანსპორტო კვანძის, წყალგამტარი მილების და  მიწისქვეშა გასასვლელების მშენებლობას.
გრიგოლეთი–ქობულეთის შემოვლითი გზა აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის (E60-ის) შემადგენელი მონაკვეთია, ამ მონაკვეთის საშუალებით, სამტრედია–გრიგოლეთის საგზაო მონაკვეთი ქობულეთის შემოვლით გზას დაუკავშირდება და სატრანსპორტო ნაკადები გრიგოლეთიდან ქობულეთის მიმართულებით უკვე ჩქაროსნული ავტომაგისტრალით იმოძრავებს.
ახალი მონაკვეთი კომფორტულ გადაადგილებასთან ერთად, საგზაო უსაფრთხოების საერთაშორისო სტანდარტსაც უზრუნველყოფს.
მიმდინარე სამუშაოებს ადგილზე რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი, ირაკლი ქარსელაძე და სახელმწიფო რწმუნებული გურიის მხარეში, გიორგი ურუშაძე გაეცნენ.
პროექტი ევროპის საინვესტიციო ბანკის (EIB) მხარდაჭერით ხორციელდება და მისი ღირებულება 228 მილიონ ლარს შეადგენს.

02 December, 2022 14:46:23
"Despite the challenges and delays, works are actively being carried out on the section of the Grigoleti-Kobuleti main road. It is a very important section, where the progress of works will exceed 70% by the end of the year. Moreover, by the end of the year, we plan to open a 4-lane, 5-km stretch," said the Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Irakli Karseladze, after visiting the construction works of the Grigoleti-Kobuleti road section.
The construction works of the 14.4 km section of the Grigoleti-Kobuleti bypass road include the construction of a four-lane asphalt-concrete road, 22 bridge crossings, 4 traffic junctions, water pipes and underground exits.
The Grigoleti-Kobuleti bypass road is a part of the East-West expressway (E60), through this section, the Samtredia-Grigoleti road section will be connected to the Kobuleti bypass road, and the traffic flows from Grigoleti to Kobuleti will move along the road.
The new section, along with comfortable movement, also ensures international road safety standards.
The Minister of Regional Development and Infrastructure, Irakli Karseladze, and the State Trustee in the Guria region, Giorgi Urushadze, got acquainted with the ongoing works.
The project is implemented with the support of the European Investment Bank (EIB) and its value is 228 million GEL.