გზების დეპარტამენტისა და აზიის განვითარების ბანკის მისიის წარმომადგენლები რიკოთის საუღელტეხილო გზაზე მიმდინარე პროექტებს ადგილზე გაეცნენ
22 მარ, 2022 10:07:04
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე გიორგი წერეთელი და მისი მოადგილეები,  აზიის განვითარების ბანკის (ADB) ცენტრალური და დასავლეთ აზიის რეგიონული დეპარტამენტის დირექტორი ევგენი ჟუკოვი, საქართველოს მისიის ხელმძღვანელი შეინ როზენტალი და საქართველოს მისიის წარმომადგენლები, რიკოთის საუღელტეხილო გზაზე, აზიის განვითარების ბანკის მიერ დაფინანსებული პროექტების მიმდინარეობას ადგილზე გაეცნენ და პროექტების პროგრესი და გამწვევები განიხილეს.
აზიის განვითარების ბანკი, რიკოთის საუღელტეხილო გაზაზე, ხევი-უბისასა და შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთების მშენებლობას აფინანსებს.
აზიის განვითარების ბანკის დაფინანსებით, საავტომობილო გზების მშენებლობისა და რეაბილიტაციის არაერთი მნიშვნელოვანი პროექტი მიმდინარეობს, მათ შორის, აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული მაგისტრალის შემადგენელი რიკოთის უღელტეხილის ხევი-უბისას და შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთების,  ბათუმის შემოვლითი გზის, ქვეშეთი-კობის გზისა და 9 კმ-იანი გვირაბის, ძირულა-ხარაგაული-მოლითი-ფონა-ჩუმათელეთის გზის, წნორის შემოვლითი გზის, ფოთის ხიდის და მისასვლელი გზის მშენებლობა.

Representatives of the Roads Department and the Asian Development Bank Mission briefed on ongoing projects on the Rikoti Pass Road
22 March, 2022 10:07:04
Giorgi Tsereteli, Chairman of the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, and his deputies, Eugene Zhukov, Director of the ADB Regional Office for Central and West Asia, Shane Rosenthal, Head of the Georgian Mission, progress of the funded projects was inspected on the spot and the progress and challenges of the projects were discussed.
The Asian Development Bank is financing the construction of the Rikoti Pass, Khevi-Ubisa and Shorapani-Argveta sections.
Funded by the Asian Development Bank, a number of major road construction and rehabilitation projects are underway, including the Rikoti Gorge-Ubisa and Shorapani-Argveta sections of the East-West Expressway, the Batumi Bypass, the Kvesheti-Kobi-I 9 Construction of Dzirula-Kharagauli-Moliti-Fona-Chumateleti road, Tsnori bypass road, Poti bridge and access road.