გარემოს ეროვნული სააგენტოს მიერ საერთაშორისო მნიშვნელობის მცხეთა–სტეფანწმინდა–ლარსის საავტომობილო გზაზე ზვავის ჩამოწოლის საფრთხის მოხსნის შემდეგ, გუდაურიდან გზის 99-ე კმ-მდე მონაკვეთის გაწმენდითი სამუშაოები დაუყოვნებლივ დაიწყო და აქტიურად გრძელდება. ამასთან, გარემოს ეროვნული სააგენტოს ცნობით, აღნიშნული საავტომობილო გზის 99-ე კილომეტრიდან კვლავ ნარჩუნდება ზვავსაშიშროება, რომლის მოხსნის შემდეგაც დარჩენილ მონაკვეთზე ინტენსიური გაწმენდითი სამუშაოები მყისიერად დაიწყება და საავტომობილო გზაზე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა სრულად აღდგება. ამ დროისთვის გუდაური კობის მონაკვეთზე ორივე მხრიდან პარალელურ რეჟიმში მიმდინარეობს გაწმენდითი სამუშაოები.
დღეისთვის, ჩატარებული ინტენსიური გაწმენდითი სამუშაოების შედეგად, ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია საერთაშორისო მნიშვნელობის თბილისი–სენაკი–ლესელიძის საავტომობილო გზაზე, ახალქალაქი-კარწახის საავტომობილო გზის კმ1-კმ36 მონაკვეთზე, ახალციხე-ნინოწმინდის საავტომობილო გზის კმ90-კმ112 მონაკვეთსა და ასევე ხაშური-ახალციხე-ვალეს საავტომობილო გზის კმ1–კმ50 (ხაშური-აწყური) მონაკვეთზე.
ინტენსიური თოვის გამო, მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალულია საჩხერე-ონის, ქუთაისი-ტყიბული-ამბროლაურის (ნაქერალას უღელტეხილი), ლენტეხი-მელეს, ხაიში-კალას, კალა-უშგულის, კოდა–ფარცხისი–მანგლისი–წალკა–ნინოწმინდის საავტომობილო გზის კმ94-კმ110 (ფარავანის უღელტეხილი) მონაკვეთსა და გომი-საჩხერე-ჭიათურა-ზესტაფონის საავტომობილო გზის კმ12-კმ106 მონაკვეთზე.
ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალულია მთის გზაზე - კორშა-შატილის მონაკვეთზე.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი მოუწოდებს მოსახლეობას დაიცვას საქართველოს გზებზე დაწესებული შეზღუდვები და გზებზე, სადაც მოსალოდნელია ნალექი და დაბალი ტემპერატურა იმოძრაონ ზამთრის სეზონური საბურავებით.

23 December, 2021 17:46:36
After the National Environment Agency removed the threat of an avalanche on the Mtskheta-Stepantsminda-Larsi international road, the cleaning works of the road from Gudauri to the 99th km of the road started immediately and are actively continuing. At the same time, according to the National Environment Agency, the danger of avalanches remains from the 99th km of the mentioned road, after the removal of which intensive cleaning works on the remaining section will start immediately and the traffic on the road will be fully restored. At the moment, Gudauri Kobi section is being cleaned in parallel on both sides.
At present, as a result of intensive cleaning works, the traffic is free on the Tbilisi-Senaki-Leselidze international road, on the Akhalkalaki-Kartsakhi road, km 1-km 36, Akhaltsikhe-Ninotsminda road km 90-km 112 and also Khashuri-Akhaltsikhe-Vale road km 1-km 50 (Khashuri-Atskuri).
Due to heavy snow, the movement of trailers and semi-trailers is restricted in Sachkhere-Oni, Kutaisi-Tkibuli-Ambrolauri (Nakerala Pass), Lentekhi-Mele, Khaishi-Kala, Kala-Ushguli, Koda-Partskimo-Koda-Partskhimos-94 (Paravani Pass) section and Gomi-Sachkhere-Chiatura-Zestaponi road km 12-km 106.
All types of traffic are restricted on the mountain road - Korsha-Shatili section.
The Roads Department calls on the population to follow the restrictions imposed on Georgian roads and on roads where precipitation and low temperatures are expected to drive with seasonal winter tires.