ხულო-ზარზმის გზის რეკონსტრუქცია მიმდინარეობს
შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ბათუმი(ანგისა)-ახალციხის საავტომობილო გზის ხულო-ზარზმის მონაკვეთის 5 კმ-მდე მონაკვეთის რეკონსტრუქცია აქტიურად მიმდინარეობს. აღნიშნული მონაკვეთი დასახლებულ ტერიტორიაზე გადის და მის რეკონსტრუქციას განსაკუთრებით დიდი მნიშვნელობა აქვს ადგილობრივი მოსახლეობისთვის. ამ დროისთვის, ხელოვნური ნაგებობების და მოწყობა მიმდინარეობს.
ბათუმი (ანგისა) - ახალციხის საავტომობილო გზის პროექტი 3 მონაკვეთადაა დაყოფილი და ჯამში რეაბილიტაცია-რეკონსტრუქცია 47 კილომეტრიან გზას და 7 ხიდს ჩაუტარდება. დაიგება 2 ზოლიანი ასფალტ-ბეტონის საფარი. 5 კმ-მდე მონაკვეთს სახელმწიფო ბიუჯეტი აფინანსებს და მისი ღირებულება 14.6 მლნ. ლარია. ხოლო 42 კმ-იანი მონაკვეთი  კვლავ ქუვეითის ფონდის მიერ ფინანსდება, რომელზეც მოსამზადებელი სამუშაოები უკვე დაწყებულია.
პროექტის განხორციელების შემდეგ, ტურისტული ნაკადი გაიზრდება, რაც ადგილობრივ მოსახლეობას ახალ შესაძლებლობებს გაუჩენს.

Reconstruction of Khulo-Zarzma section is underway
Reconstruction of about 5km Khulo-Zarzma section of Batumi (Angisa) – Akhaltsikhe secondary road is actively progressing. The mentioned section passes through populated area and its reconstruction is of the utmost importance to the local population. At this stage, arrangement of structures is underway.
Batumi (Angisa) – Akhaltsikhe road is divided into 3 sections and overall, 47 km of road and seven bridges will be rehabilitated. Two-lane asphalt-concrete road will be paved. Reconstruction of about 5 km section is financed by the state budget and its value is GEL 14.6 MIO, while the reconstruction of 42km section is still funded by Kuwait Fund for Arab Economic Development, whereon preparatory works have already commenced.
Khulo-Zarzma road will connect Samtskhe-Javakheti and Adjara regions with the shortest route. The section to be rehabilitated starts from borough Khulo, runs through Goderdzi pass and ends at Zarzma village of Adigeni. An upgraded road will reduce travel time from Batumi to Akhaltsikhe by 1.5 hours.
Implementation of the project will contribute to increasing of tourist flow, which will bring new opportunities to the local population.