ანაკლიის გზისა და რკინიგზის საპროექტო სამუშაოები ოქტომბერში დასრულდება
ანაკლიის ღრმაწყლოვან ნავსადგურთან მისასვლელი 18 კმ-იანი საავტომობილო გზისა და რკინიგზის პროექტირება აქტიურად მიმდინარეობს.
ამ დროისთვის, საპროექტო ორგანიზაციის მიერ წარმოდგენილია პროექტის საწყისი და შუალედური ანგარიშები. ალტერნატიული მიმართულებების შედარების შემდეგ, შერჩეულია უპირატესი მიმართულება, რომელზეც დასრულებულია საველე-საკვლევაძიებო სამუშაოები. ამჟამად მიმდინარეობს  საპროექტო დოკუმენტაციის დამუშავება და პროექტის სამუშაო ვერსია 2019 წლის ოქტომბერში იქნება წარმოდგენილი.
პარალელურად, უკვე მომზადდა ტექნიკური დავალება სამშენებლო სამუშაოების შესყიდვისთვის, რომლის შესაბამისადაც ორეტაპიანი ტენდერის საშუალებით მოხდება კონტრაქტორის შერჩევა მიმდინარე წლის ნოემბრის ბოლომდე.
გეგმის შესაბამისად დასრულებულია სკოპინგის ანგარიში, რომელიც შესათანხმებლად გაგზავნილია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში.
საგზაო და სარკინიგზო ინფრასტრუქტურის მოწყობის სავარაუდო ღირებულება 330 მილიონ ლარს შეადგენს.
ანაკლიის ღრმაწყლოვან ნავსადგურთან მისასვლელი საავტომობილო გზისა და რკინიგზის პროექტირებას ავსტრალიური მულტინაციონალური კომპანია „სმექი“ ახორციელებს.

Design Works for Anaklia Road and Railways to be Completed in October
By this time, a project company has submitted initial and interim reports of the project. After comparing alternate directions, the preferred direction was selected, where site-fieldwork are completed. Study of design documentation is currently underway and the draft project will be presented in October 2019.
In parallel, a term of reference has already been prepared for the procurement of construction works, according to which a contractor will be selected as per two-stage tender until the end of November.
The scoping report is completed in compliance with the plan and submitted to the Ministry of Environment Protection and Agriculture for approval.
The approximate cost of road and railway infrastructure is GEL 330 million.
The Australian Multinational Company SMEC is implementing the design of road and railway access to the Anaklia Deep Sea port.