წნორი-დედოფლისწყარო-ქვემო ქედის გზაზე 37.5 კმ. გზა რეაბილიტირდება
კახეთში, წნორი-დედოფლისწყარო-ქვემო ქედის საავტომობილო გზის 4 მონაკვეთზე, ჯამში 37,5 კილომეტრის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს.
სამუშაოს მიმდინარეობას, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველი მოადგილე, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ირაკლი ქარსელაძე, თავმჯდომარის მოადგილეები და მსოფლიო ბანკის მისიის წარმომადგენლები გაეცნენ.
საპილოტე პროექტის (PBC-სამუშაოს შედეგზე ორიენტირებული კონტრაქტი) მიხედვით, ტენდერში გამარჯვებული კომპანია,  იღებს ვალდებულებას განახორციელოს გზის მთელი მოცულობის მოვლა-შეკეთება, მათ შორის რეაბილიტაციისა და მისი შემდგომი მოვლა-შენახვის სამუშაო 5 წლის განმავლობაში.
კომპანია, პირველი 2 წლის განმავლობაში, გზების რეაბილიტაციას, მომდევნო სამი წელი კი მოვლა-შენახვის სამუშაოებს ჩაატარებს.
წნორი-დედოფლისწყარო-ქვემო ქედის საავტომობილო გზაზე, რეაბილიტაციის ფარგლებში გათვალისწინებულია: გზის საფარის სრული რეაბილიტაცია; ასევე, წყალგამტარი მილების, ხელოვნური ნაგებობების, მოსახლეობის ეზოებში შესასვლელების, ავტოპავილიონების, ადგილობრივ გზებთან მიერთებებისა და გზის ჰორიზონტალური მონიშვნის სამუშაო.
ამ გზაზე, 18 კილომეტრის რეაბილიტაცია უკვე დასრულდა, გზის დანარჩენ მონაკვეთებზე კი სამუშაო აქტიურად გრძელდება.
PBC მოდელის შესაბამისად, კახეთის რეგიონში, წნორი-დედოფლისწყარო-ქვემო ქედის, ილიაწმინდა-ბოდბე-გამარჯვებისა და ჩალაუბანი-სიღნაღი-ანაგას გზებზე სულ 117 კილომეტრის რეაბილიტაცია და მოვლა-შენახვა განხორციელდება. პროექტი 2016 წელს დაიწყო და 2021 წელს დასრულდება. კონტრაქტის ჯამური ღირებულება 40 000 000 ლარია.

37.5 km road will be rehabilitated on Tsnori-Dedoplistskaro-Kvemo Kedi road
In Kakheti, rehabilitation of 4 sections of Tsnori-Dedoplistskaro-Kvemo Kedi road is ongoing, 37.5 km in total.
First Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia and Chairman of Roads Department Irakli Karseladze, Deputy Chairmen and representatives of the World Bank’s mission inspected ongoing works.
According to the pilot project (PBC – performance based contract), the bidding winner company takes responsibility to carry out maintenance of the entire road, including rehabilitation and its further maintenance work over 5 years.
The company will carry out road rehabilitation during the first 2 years and maintenance works – over the next three years.
Within rehabilitation of Tsnori-Dedoplistskaro-Kvemo Kedi road, the following was envisaged: entire rehabilitation of road pavement; also, arrangement works of culverts, artificial structures, entrances to private yards, bus stops and enclosed bus stops, junctions with local roads and horizontal marking of the road.
Rehabilitation of 18 km was completed on this road, while works are actively underway on remaining sections of the road.
According to PBC model, rehabilitation and maintenance of 117 km road in total will be carried out on Tsnori-Dedoplistskaro-Kvemo Kedi, Iliatsminda-Bodbe-Gamarjveba and Chalaubani-Signagi-Anaga roads in Kakheti region. The project started in 2016 and will be completed in 2021. The total cost of the contract is GEL 40 000 000.