საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, ბათუმის შემოვლითი გზის 13 კილომეტრიანი მონაკვეთის მშენებლობას იწყებს.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტსა და მშენებლობის ტენდერში გამარჯვებულ კომპანიას შორის ხელშეკრულება გაფორმდა, ხელშეკრულებას საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ ალექსანდრე თევდორაძემ და თურქული სამშენებლო კომპანია (ერთობლივი საწარმო) „POLAT YOL & MAPA“ წარმომადგენელმა ემრე პოლატმა მოაწერეს ხელი.
პროექტის ფარგლებში აშენდება 2 ზოლიანი ასფალტის გზა, 19 სახიდე გადასასვლელი, 4 სატრანსპორტო კვანძი, 5 გვირაბი და 57 წყალგამტარი მილი. ახალი შემოვლითი გზა გაივლის: მახინჯაურს, განთიადს, კაპრეშუმს, სალიბაურს, ფერიას, მახვილაურსა და ხელვაჩაურს.
ამჟამად არსებული გზა გადის ტურისტულ და საცხოვრებელ ზონაში, რაც ართულებს საერთაშორისო სატრანზიტო ტრანსპორტის მიმოსვლას. პროექტის განხორციელების შედეგად, ბათუმის შემოვლითი გზა (ქობულეთის შემოვლით გზასთან ერთად) სრულად განტვირთავს მოძრაობას აჭარის საკურორტო ზონაში, რაც ხელს შეუწყობს სატრანზიტო ტვირთბრუნვის გაზრდას.
პროექტი ფინანსდება აზიის განვითარების ბანკისა (ADB) და აზიის ინფრასტრუქტურის საინვესტიციო ბანკთან (AIIB) გაფორმებული სასესხო ხელშეკრულებების ფარგლებში. ხელშეკრულების ღირებულება 329 630 734 ლარია. სამშენებლო სამუშაოების ვადა 2017-2020 წლებია.
აღნიშნული მონაკვეთი, პრემიერ-მინისტრის გიორგი კვირიკაშვილის ინიციატივის, 4 პუნქტიანი გეგმის ერთ-ერთი მიმართულების - ქვეყნის სივრცითი განვითარების ნაწილია.

Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia starts the construction of a 13 km section of Batumi bypass road.
The Contract was signed between the Roads Department and a company, which won the bidding. Deputy Chairman of Roads Department Aleksandre Tevdoradze and the representative of the Turkish construction company (joint venture) POLAT YOL & MAPA Emre Polat signed the Contract.
Within the project, 2-lane asphalt road, 19 bridge crossings, 4 interchanges, 5 tunnels and 57 culverts will be constructed. A new bypass road will pass through: Makhinjauri, Kapreshumi, Peria, Makhvilauri and Khelvachauri.
An existing road passes through the tourist and residential zone, which complicates the flow of international transit traffic. As a result of project implementation, Batumi bypass road (together with Kobuleti bypass road) will fully relieve traffic in the Adjara resort zone, which promotes an increase of transit turnover.
The project is financed under the loan agreements signed with the Asian Development Bank (ADB) and the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB). The cost of the agreement amounts to GEL 329 630 734. Period of construction works is 2017-2010.
Mentioned section is a part of spatial development of the country – one of the directions of 4-point plan, an initiative of Prime Minister George Kvirikashvili.