მცხეთა–სტეფანწმინდა–ლარსის საავტომობილო გზაზე „საევაკუაციო ნაგებობები“ მოეწყობა
მოსალოდნელი სტიქიური და ფორსმაჟორული მოვლენების შედეგების პრევენციის მიზნით, მცხეთა–სტეფანწმინდა–ლარსის საავტომობილო გზის 136–ე კილომეტრზე, „საევაკუაციო ნაგებობები“ მოეწყობა. მსგავსი პროექტი საქართველოში პირველად ხორციელდება და  სტიქიის შემთხვევაში, საბაჟოს მომსახურე პერსონალის და მგზავრების უსაფრთზო ევაკუაციას  უზრუნველყოს.
მიმდინარე  სამუშაო  საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტისა და სახელმწიფო სამშენებლო კომპანიის წარმომადგენლებმა მოინახულეს.
პროექტი კლდის ფერდზე  208,80 მეტრი სიგრძის და 2.25მ სიგანის საევაკუაციო დერეფნის მშენებლობას ითვალსწინებს. მყინვარ დევდორაკზე, განთავსებულ  სპეციალური საგუშაგოში 24 საათიანი მორიგეობაა დაწესებული. განგაშის გამოცხადების შემთხვევაში შესაბამისი სამსახურები ოპერატიულად უზრუნველყოფენ სტიქიის ზონაში  ავტოტრანსპორტის მოძრაობის ჩაკეტვას.

Evacuation structure shall be arranged on Mtskheta-Stepantsminda-Larsi road
Evacuation structure shall be arranged at km 136 of Mtskheta-Stepantsminda-Larsi road to prevent consequences of expected natural disaster and force majeure circumstances. This kind of project is the first in Georgian and in case of disaster it will ensure safe evacuation of passengers and personnel of Customs Department.
Representatives of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia and State Construction Company inspected ongoing works.
Project considers construction of 208,80 m long and 2,25 m wide evacuation corridor on the rock slope.  Twenty-four hours duty is provided in guardroom specially arranged on the glacier Devdoraki. Relevant services shall promptly close the traffic in disaster zone if alarm is declared.