„ტიკმანტაჟის“ უღელტეხილზე სტიქიის ზონიდან ხალხი გამოყვანილია
12 ნოემბერს, დილის 3 საათზე ძლიერი ქარბუქისა და თოვლის გამო მოძრაობა დაიკეტა კოდა-ფარცხისი-წალკა-ნინოწმინდის საავტომობილო გზის კმ98 - კმ110 მონაკვეთზე, ე.წ. „ტიკმანტაჟის“  უღელტეხილზე.
ნულოვანი ხილვადობის გამო, გზის ამ მონაკვეთზე მოძრავმა ავტოტრანსპორტმა სტიქიის ზონიდან გამოსვლა ვერ მოახერხა.  მათ დასახმარებლად მისული მაშველებისა და ადგილობრივი პოლიციის სამსახურების ავტომანქანებიც ადგილზე დარჩნენ. სტიქიური პირობები  დღის 13:00 საათამდე შენარჩუნდა.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის კოორდინაციით, მიმდინარეობდა გაწმენდითი სამუშაოები გზის ორივე მხრიდან - ფარავნის ტბის მიმართულებიდან გზას წმენდდა შ.პ.ს. „ჯავახავტოგზის“,  ხოლო წალკის მხრიდან შ.პ.ს. „ბედეკის“ სპეცტექნიკა.
აღნიშნული სამუშაოების შედეგად, სტიქიის ზონაში ჩარჩენილი ავტომანქანები გამოყვანილია, ხოლო გზის გაწმენდისა და გაფართოვების სამუშაოები გრძელდება.
მოსალოდნელი ქარბუქისა და რთული მეტეოროლოგიური პირობების გამო, აღნიშნულ უღელტეხილზე დაწესებული რეჟიმი შენარჩუნებული იქნება და ამინდის დასტაბილურებამდე, უსაფრთხოების დაცვის მიზნით, ავტოტრანსპორტის მოძრაობა იკრძალება.

People are rescued from disaster zone of “Tikmantazhi” pass
Traffic at km98-km110 section of Koda-Partskhisi-Tsalka-Ninotsminda road, so called “Tikmantazhi” pass was closed at 3:00 am of November 12 due to intense storm and snow.
Transport moving on mentioned section could not leave disaster zone due to zero visibility. Rescuers and local police cars also stuck on the road. Disaster maintained till 13:00 pm.
By coordination of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, clean-up operations were implemented from both sides of the road – from the side of Paravani lake road was cleaned by special machinery of “Javakhavtogza” Ltd and from Tsalka side by “Bedeki” Ltd.
As a result, cars stuck in disaster zone are moved out. Road cleaning and widening works continue.
Traffic restrictions imposed on the mentioned road would be in force due to expected snowstorm and complicated meteorological conditions. Traffic is restricted for safety reasons before stabilization of the weather.