ბეჩო-ტურბაზა-შიხრას საავტომობილო გზის რეაბილიტაცია აქტიურად მიმდინარეობს
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი ყოველკვირეული ფოტორეპორტაჟის რუბრიკაში   ბეჩო-ტურბაზა-შიხრას საავტომობილო გზის  რეაბილიტირებული საგზაო მონაკვეთის ამსახველ ფოტომასალას გთავაზობთ.
შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ბეჩო-ტურბაზა-შიხრას საავტომობილო გზის 7 კმ-იანი მონაკვეთის რეაბილიტაცია აქტიურად მიმდინარეობს.
აღნიშნული საგზაო მონაკვეთი მესტიის რაიონულ ცენტრთან და ქვეყნის სხვა რეგიონებთან აკავშირებს კავკასიონის მთავარი ქედის სამხრეთ ფერდზე განლაგებულ სოფლებს: დოლასვიფს, უშხვანარს, ჭოხულდსა და დოლს, ასევე, სასაზღვრო პოლიციის ბაზასა და სასაზღვრო საგუშაგოებს. ამავე გზით გადაადგილდებიან ტურისტები უშბას მწვერვალთან და ტურბაზა „შიხრასთან" მისასვლელად. ასფალტ-ბეტონის საფარი გზის მხოლოდ 1,5 კილომეტრიან მონაკვეთზე იყო დაგებული და ისიც ისე იყო დაზიანებული, რომ  ადგილობრივებსა თუ ტურისტებს გადაადგილება რთულ პირობებში უხდებოდათ.
პროექტი ითვალისწინებს ასფალტ-ბეტონის საფარის დაგებას, ერთი ახალი ხიდის მშენებლობას, მოსახლეობის ეზოში შესასვლელების, საზოგადოებრივი ტრანსპორტის გასაჩერებელი მოედნებისა და ავტოპავილიონების მოწყობას. ასევე,  წყალგამტარი მილების, გზის საყრდენი კედლების, გვერდულების, კიუვეტების, გაბიონებისა და საგზაო ნიშნების მოწესრიგებას.
ამ დროისათვის, 1 კმ-მდე საგზაო მონაკვეთზე  დაიგო ასფალტ-ბეტონის საფარი და მიმდინარეობს ხიდის ხიმინჯების ამოყვანის სამუშაოები.
აღნიშნული გზის რეაბილიტაციის შედეგად, მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდება ადგილობრივი მოსახლეობის სოციალურ–ეკონომიკური მდგომარეობა, რადგან გამართული გზის არსებობასთან მნიშვნელოვნად არის დაკავშირებული ადგილობრივი ტურიზმის განვითარების პერსპექტივა.

Rehabilitation of Becho-Turbaza-Shikhra road is actively progressing
Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia provides photo materials reflecting rehabilitated Becho-Turbaza-Shikhra section in the category of weekly pictures gallery.
Rehabilitation of 7km Becho-Turbaza-Shikhra secondary road is actively processing.
Mentioned section connects Dolasvipi, Ushkhvanari, Chokhuldi and Doli villages, located at the south slope of the Greater Caucasus Range, with the regional center of Mestia and  other regions of the country, also with border police station and border guard posts. Tourists use this road to access the top of Mount Ushba and tourist center “Shikhra”. Asphalt-concrete pavement was arranged only at 1.5 km section and it was so damaged that local residents and tourists had to move in difficult conditions.
Project considers construction of asphalt-concrete pavement and one new bridge, arrangement of entrances to private yards, public transport stops and enclosed bus stops, also upgrading of culverts, supporting walls, shoulders, ditches, gabions and road signs.  By that time asphalt-concrete is paved on 1km section. Bridge piling works are ongoing.
As a result of road rehabilitation, social and economic conditions of local residents will be considerably improved as full operation and functioning of the road is very important for local tourism promotion.