ქობულეთის შემოვლითი გზის მშენებლობა აქტიურად გრძელდება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე ირაკლი ლითანიშვილი ქობულეთის შემოვლითი გზის 18 კილომეტრიან მონაკვეთზე (ლოტი 2) მიმდინარე სამშენებლო სამუშაოებს გაეცნო.
აღნიშნულ მონაკვეთზე  შენდება: ორზოლიანი გზა ასფალტ-ბეტონის საფარით, 15 ხიდი,  2 გვირაბი და სხვა ხელოვნური ნაგებობები.
ამ დროისათვის, 8 ხიდის მშენებლობის ძირითადი სამუშაოები დასრულებულია. დანარჩენი ხიდები აქტიურად შენდება.
მიწების შესყიდვასთან დაკავშირებული პრობლემის გამო შეფერხებულია საქართველოში ყველაზე გრძელი, 1180 მეტრიანი ხიდი – ვიადუკის მშენებლობა, რომელიც ახალი ტექნოლოგიით – ბურჯზე მოძრავი ყალიბის გამოყენებით შენდება. ეს ტექნოლოგია საქართველოში პირველად გამოიყენება.
ქობულეთის შემოვლითი გზის მშენებლობა რეგიონისთვის და საერთოდ, ქვეყნის ეკონომიკისთვის მნიშვნელოვანი პროექტია, რადგან  აჭარის ტერიტორიაზე გაადვილდება ადგილობრივი და სატრანზიტო საავტომობილო მიმოსვლა, მნიშვნელოვნად შემცირდება მგზავრობის დრო და შესაბამისად, ხარჯებიც. აჭარის ზღვისპირა ზოლიდან  სატრანზიტო მოძრაობის ახალ გზაზე გადართვა კი ხელს შეუწყობს კურორტების ეკოლოგიურად გაჯანსაღებასა და რეგიონში ტურიზმის სრულფასოვან განვითარებას.

Construction of Kobuleti bypass is actively progressing
Deputy Chairman of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Mr. Irakli Litanishvili inspected ongoing construction works at 18 km section of Kobuleti bypass road (Lot 2).
At mentioned section 2-lane asphalt-concrete pavement, 15 bridges, 2 tunnels and other artificial structures are under construction.
At present, main works for the construction of 8 bridges are completed. Construction of other bridges is actively progressing.
Due to the land acquisition related problems, construction of 1180m bridge – viaduct (the longest bridge in Georgia) is delayed, for the construction of which new technology – Movable Scaffolding System is used for the first time in Georgia.
Construction of Kobuleti bypass is important project for the region and overall the country’s economy, since local and transit movement through Adjara will be easier, travel time and therefore the costs will be considerably reduced. Transfer of movement from Adjara coastline to the new road will foster ecological improvement of resorts and comprehensive development of tourism in the region.