ზესტაფონი-ქუთაისის შემოვლითი გზის მშენებლობა აქტიურად მიმდინარეობს
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი ზესტაფონი-ქუთაისის შემოვლითი გზის 15 კილომეტრიანი მონაკვეთის მშენებლობას ახორციელებს. მიმდინარე სამუშაოებს დღეს ადგილზე საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ვაჟა ფანჩულიძე გაეცნო.
ზესტაფონი-ქუთაისის ახალი შემოსავლელი საავტომობილო გზის მშენებლობის პროექტის ფარგლებში 15.2 კმ-იან მონაკვეთზე გათვალისწინებულია ცემენტ-ბეტონის საფარიანი, 4 ზოლიანი ჩქაროსნული გზის, 9 ხიდის, 1 სატრანსპორტო კვანძის, 5 საფეხმავლო გადასასვლელი ხიდის, 44 მიწისქვეშა გასასვლელისა და რკინაბეტონის წყალგამტარი მილის მშენებლობა.
ამ დროისათვის მიწის სამუშაოები, ასევე წყალგამტარი მილების, რკინა-ბეტონის ხიმინჯების, კოლონების, რიგელებისა და მიწისქვეშა გასასვლელების მშენებლობა. სამუშაოები იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოს დაფინანსებით ხორციელდება და  მისი ღირებულება 71.1 მილიონ ლარსა და 22.1 მილიონ ევროს შეადგენს. პროექტზე 280 ადამიანია დასაქმებული.

Construction of Zestaponi-Kutaisi bypass road is actively progressing
Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia is constructing 15km section of  Zestaponi-Kutaisi bypass road. The works progress was observed by the Chairman of Roads Department Vazha Panchulidze.
Zestaponi-Kutaisi Bypass project considers construction of 15.2 km cement-concrete  pavement with parameters of 4 lane highway, 9 bridges, 1 road interchange, 5 pedestrian bridges, 44 underpasses and reinforced-concrete culverts.
Earth works, construction of culverts, reinforced-concrete piles, columns, girders and underpasses are already completed.  Works are implemented by financing of Japan International Cooperation Agency (JICA) and the cost amounts to GEL 71,1 million and Euro 22.1 million. 280 persons are employed by the project.