ჩქაროსნული მაგისტრალის აგარა-ზემო ოსიაურის 6 კილომეტრიანი მონაკვეთი წელს გაიხსნება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინსიტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ ვაჟა ფანჩულიძემ და პირველმა მოადგილემ ნუგზარ გასვიანმა ჩქაროსნული მაგისტრალის აგარა-ზემო ოსიაურის მონაკვეთზე მიმდინარე სამუშაოები მოინახულეს.
აგარა-ზემო ოსიაურის 12 კილომეტრიან მონაკვეთზე უკვე მოეწყო ბაზა, სადაც სამშენებლო სამუშაოებისთვის საჭირო ქარხნები და პერსონალისთვის საცხოვრებელი კემპები განთავსდა. ამ ეტაპზე, ახალ სამშენებლო მონაკვეთზე მიწის სამუშაოები მიმდინარეობს. პროექტის ფარგლებში აშენდება 4–ზოლიანი ცემენტ–ბეტონის საფარიანი გზა. ასევე, განხორციელდება ხელოვნური ნაგებობების: 2 სატრანსპორტო კვანძის, 4 სახიდე გადასასვლელის, 20 წყალგამტარი რკინაბეტონის მილისა და 3 სამეურნეო გასასვლელის მშენებლობა.
მის მშენებლობაზე გამოცხადებულ ტენდერში  ქუვეითურმა კომპანიამ “Copri Construction Enterprises W.L.L“-მა გაიმარჯვა. ხელშეკრულებით გათვალისწინებული სამუშაოების ღირებულება 105 მლნ. ლარზე მეტია. აგარა–ზემო ოსიაურის მონაკვეთის (კმ19-კმ31) მოდერნიზაციის სამუშაოები მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით ხორციელდება. აღნიშნული მონაკვეთი ქვეყნის მთავარი სატრანზიტო E-60 ავტომაგისტრალის შემადგენელი ნაწილია.
ჩქაროსნული მაგისტრალის, აგარა-ზემო ოსიაურისმონაკვეთის სამშენებლო სამუშაოებზე ამ ეტაპზე დასაქმებულია 150 ადამიანი და აქედან 40% ადგილობრივი მოსახლეა. სამუშაოების მომდევნო ეტაპზე, დამატებით 150 ადამიანი დასაქმედება.
აგარა-ზემო ოსიაურის 12 კილომეტრიანი მონაკვეთის მშენებლობის ვადაა  2 წელი,  6 კილომეტრზე სამშენებლო სამუშაოები კი მიმდინარე წლის ბოლოს  დასრულდება და მოძრაობა გადაირთვება.

6 km long Agara-Zemo Osiauri section will open this year
Chairman of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia Vazha Panchulidze and Deputy Chairman Nugzar Gasviani observed works progress at Agara-Zemo Osiauri section of the highway.
Construction base has been already arranged on 12 km Agara-Zemo Osiauri section, where machinery and plants necessary for construction and camps for personnel would be located. At this stage earthworks are ongoing at construction site. Project considers construction of four-lane cement-concrete road pavement and also arrangement of structures: 2 road interchanges, 4 bridges, 20 culverts and 3 agricultural underpasses.
Kuwaiti Company “Copri Construction Enterprises W.L.L .” won the bidding announced for construction of mentioned section. Contract value is more than GEL 105 mln. Modernization of Agara-Zemo Osiauri section (km19-km31) is being implemented under financing of the World Bank. Respective section is a part of E-60 highway. At this stage 150 persons are engaged in construction of Agara-Zemo Osiauri section out of which 40% are locals. Additionally 150 more persons will be employed at the next stage of the project.
Time for construction of 12 km Agara-Zemo Osiauri section is 2 years. Construction of 6 km would be completed by the end of the year and traffic would be diverted to respective section.