ქუთაისის შემოვლითი სამტრედიის 31 კილომეტრიანი გზის მშენებლობა ზაფხულში დასრულდება
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ, დავით შავლიაშვილმა, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილემ გიორგი ამაშუკელმა, მოადგილეებმა ვაჟა ფანჩულიძემ და გივი ჩოჩიამ ქუთაისის შემოვლითი სამტრედიის გზაზე მიმდინარე სამუშაოები დაათვალიერეს.
ქუთაისის შემოვლითი სამტრედიის გზა E60 ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის ერთ–ერთ მნიშვნელოვან - ზესტაფონი-ქუთაისის შემოვლითი-სამტრედიის 56 კილომეტრიანი გზის ნაწილს წარმოადგენს. მშენებლობა 31კილომეტრიან მონაკვეთზე აქტიურად მიმდინარეობს. ქუთაისის შემოვლითი გზის 17 კილომეტრიანი და ქუთაისი სამტრედიის 14 კილომეტრიანი მონაკვეთების მშენებლობა მიმდინარე წლის ზაფხულში დასრულდება. ავტობანის ახალი მონაკვეთი სოფელი ნახშირღელედან დაიწყება, შემოუვლის ქალაქ ქუთაისს და კოპიტნარის აეროპორტთან შეუერთდება არსებულ ავტომაგისტრალს.
ამ დროისათვის, სამუშაოების 80% შესრულებულია, იგება ბეტონის საფარი, მიმდინარეობს ხიდებისა და გზაგამტარების მშენებლობა. ორივე მონაკვეთზე რკინა–ბეტონის წყალგამტარი მილებისა და მიწისქვეშა გასასვლელების მშენებლობა დასრულებულია. ასევე,  დასრულების სტადიაშია გზაგამტარების მშენებლობა გეგუთი-მუხიანისა და სოფელი ბაშის ტერიტორიაზე.
ახალი შემოვლითი გზის შედეგად, ქალაქი ქუთაისი სატრანზიტო მოძრაობისგან განტვირთვა, გაიზრდება ავტოტრანსპორტის ნაკადის გამტარუნარიანობა და მოძრაობის უსაფრთხოების დონის ამაღლება. მშენებლობის პროცესში დასაქმებულთა 80% არის ადგილობრივი. დონორო იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოა.

Construction of 31 km section of Kutaisi Bypass Samtredia road will be completed in summer
Chairman of Roads Department of Georgia, Mr. Davit Shavliashvili, Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Mr. George Amashukeli, Deputy Chairmen Mr. Vazha Panchulidze and Mr. Givi Chochia visited Kutaisi Bypass-Samtredia road to monitor the works’ progress.
Kutaisi Bypass-Samtredia road is part of one of the major 56km long Zestaponi-Kutaisi Bypass-Samtredia road of the E-60 highway. Construction works are actively progressing at 31 km road section. Construction of 17 km Kutaisi bypass and 14 km Kutaisi-Samtredia road sections will be completed in this summer. New section of the highway will start from village Nakhshirgele and after bypassing Kutaisi will connect to the existing highway near Kopitnari Airport.
As of today, 80% of the works have been performed, works for construction of concrete pavement, bridges and overpasses are underway. Construction of reinforced concrete culverts and underpasses are completed at both sections. Also, overpasses are at the late stage of construction in Geguti-Mukhiani and village Bashi.
As a result of the new bypass road, Kutaisi city will be unloaded from transit traffic, road capacity will increase and level of traffic safety will rise. 80% of the employees are local. Donor is Japan International Cooperation Agency.