დავალების სახელწოდება: საქართველოს რეგიორნული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის საჭიროებების ანალიზი
კონტრაქტი/ RFP No:  EWHIP-4/CS/CQS-10
საქართველომ მსოფლიო ბანკისგან მიიღო დაფინანსება აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის გაუმჯობესების მეოთხე პროექტისთვის (EWHIP-4). აღნიშნული დაფინანსების გარკვეული ნაწილი გამოყენებული იქნება ხსენებული პროექტის ფარგლებში შესასყიდი საქონლის, სამუშაოების, საჭირო მომსახურებისა და საკონსულტაციო მომსახურების ხარჯების ასანაზღაურებლად, რაც საქართველოს მთავრობის თანადაფინანსებით მოხდება.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება – საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი იწვევს უფლებამოსილ კომპანიებს (შემდგომში “კონსულტანტები”) ინტერესის გამოსახატად შემდეგი საკონსულტაციო მომსახურების გასაწევად: „საქართველოს რეგიორნული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის საჭიროებების ანალიზი”.
დავალების მიზანია გამოავლინოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტში არსებული ის ძირითადი ფაქტორები, რომელიც საჭიროებს გაუმჯობესებას საგზაო ქსელის ეფექტურად სამართავად და განსაზღვროს რეალური ღონისძიებები მართვის გასაუმჯობესებლად.
დავალების ძირითადი მიზანია:
• შეისწავლოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტში არსებული სიტუაცია, მათ შორის დეპარტამენტის დებულება, გამოავლინოს ძირითადი გარე შეზღუდვები და განსაზღვროს რეკომენდაციები აღნიშნული შეზღუდვების მოსაგვარებლად;
• შეისწავლოს საავტომობილო გზების დეპარატამენტის ახალი ორგანიზაციული სტრუქტურა (ეფექტურია 2018 წლის აგვისტოდან) და გამოავლინოს სისუსტეები, რომელიც დაკავშირებულია არსებული სტრუქტურის ახლით ჩანაცვლებასთან, ისეთი როგორიცაა დეპარტამენტის ფუნქციონალური ეფექტურობა, შიდა კომუნიკაციის ეფექტურად წარმართვა და ანგარიშგების ფორმები, თანამდებობების შესაბამისობა მათ პასუხისმგებლობებთან (თითოეული თანამშრომლის სამუშაო აღწერილობის შესაბამისად);
• განიხილოს თითეულ სამსახურში გამოყენებული ტექნიკური, ფინანსური და ადმისტრაციული მართვის ფორმების მიზანშეწონილობა, ტრენინგების დონე და დასაქმებული თანამშრომლების პროფესიული გამოცდილება, მათ შორის სადაც საჭიროა კომპიუტერული სისტემების ცოდნა.
• შეაფასოს თანამშრომლების ოპტიმალური რაოდენობა (მათ შორის მუდმივი თანამშრომლების და დეპარტამენტის მიერ პირდაპირ დაქირავებული თანამშრომლების) თითოეული სამსახურის და განყოფილების ამჟამად და მომავალში მოსალოდნელი სამუშაო დატვირთვის გათვალისწინებით.
ტექნიკური დავალება აღწერს დეტალურად კონსულტანტის მიერ შესასრულებელ სამუშაოს, დავალების მიზანს, ძირითად პრინციპებს და საკვალიფიკაციო მოთხოვნებს.
დამატებითი ინფორმაცია დავალების შესახებ იხილეთ ტექნიკურ დავალებაში შემდეგ ბმულზე:
https://www.dropbox.com/sh/z47ra6nld2o3ttz/AADVvHtvuvmkiPBdS9yleBBba?dl=0
დაინტერესებულმა კომპანიებმა უნდა წარმოადგინონ აღნიშნული მომსახურების გასაწევად საჭირო გამოცდილების დამადასტურებელი ინფორმაცია. ინტერესის გამოხატვა უნდა მოიცავდეს (მაგრამ არ არის შეზღუდული) შემდეგს: კომპანიის კორპორატიული პროფაილი; კომპანიის გამოცდილება განხორციელებული პროექტის შესახებ დავალების მიმართებაში (წარმოდგენილ უნდა იქნას #1 ფორმის სახით, რომელიც განთავსებულია შემდეგ ბმულზე: http://www.georoad.ge/?lang=geo&act=tenders&func=menu&uid=1490604057); კომპანიის პერსონალის შესახებ ზოგადი ინფორმაცია.
მოკლე სიაში შეყვანის კრიტერიუმები
კონსულტანტი შეირჩევა შემდეგი კრიტერიუმების საფუძველზე:
•           ინსტიტუციონალური გაძლიერების შეფასების პროგრამების/გეგმების მომზადების გამოცდილება;
•           საჯარო უწყებებისთვის საჭირობების ანალიზის მომზადების გამოცდილება საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის და კვლევის მეთოდების გამოყენებით;
•           საგზაო/საპრანსპორტო/ინფრასტრუქტურული/მსგავსი უწყებებისთვის საჭირობების ანალიზის მომზადების გამოცდილება;
•           სტრატეგიული გეგმების/რეკომენდაციების მომზადება ინსტიტუციური გაძლიერებისთვის;
მსგავსი დავალებები დასრულებული ბოლო 10 წლის განმავლობაში (2009 წელს ან მას შემდეგ).
მსგავსი გამოცდილების დავალებების მინიმუმ 50%-ს უნდა ახლდეს თან წერილები დამქირავებლისგან.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი იტოვებს უფლებას გადაამოწმოს წარმოდგენილი ინფორმაცია და გამოიყენოს ის შეფასების მიზნებისთვის.
დაინტერესებულმა კონსულტანტებმა ყურადღება უნდა გაამახვილონ მსოფლიო ბანკის ინსტრუქციების – „მსოფლიო ბანკის სესხის ამღების მიერ კონსულტანტების შერჩევა და დაქირავება [რეკონსტრუცქიისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკის (IBღD) სესხის და განვითარების საერთაშორისო ასოციაციის (IDA) კრედიტებისა და გრანტების ფარგლებში]” (2011 წლის იანვრის გამოცემა, განახლებული 2014 წლის ივლისში („კონსულტანტების სახელმძღვანელო პრინციპები”) – 1.9 პარაგრაფზე, სადაც განსაზღვრულია მსოფლიო ბანკის პოლიტიკა ინტერესთა კონფლიქტის შესახებ. ამასთანავე, გთხოვთ გაითვალისწინოთ ქვემოთ მოცემული სპეციფიკური ინფორმაცია, რომელიც ეხება აღნიშნულ დავალებასთან დაკავშირებულ ინტერესთა კონფლიქტს: კონსულტანტი დავალებასთან მიმართებაში ანაზღაურებას მიიღებს მხოლოდ კონტრაქტში მითითებული პირობების შესაბამისად. დაუშვებელია კონსულტანტისა და მისი ფილიალების მონაწილეობა ისეთ საკონსულტაციო ან სხვა ღონისძიებებში, რომლებიც კონტრაქტის თანახმად დამკვეთთან ინტერესთა კონფლიქტს წარმოშობს. კონტრაქტი უნდა მოიცავდეს პირობებს, რომლითაც იზღუდება მომავალში კონსულტანტის მონაწილეობა სხვა მომსახურებებში, რომელიც გამომდინარეობს ან პირდაპირ კავშირშია ფირმის საკონსულტაციო მომსახურეობებთან ინსტრუქციების 1.9 და 1.10 პარაგრაფებით გათვალისწინებული მოთხოვნების თანახმად.
კონსულტანტებს კვალიფიკაციის გაუმჯობესების მიზნით შეუძლიათ გაერთიანდნენ (გთხოვთ გაითვალისწინოთ, რომ მსოფლიო ბანკისთვის მისაღები გაერთიანების ფორმაა ან ქვე-კონსულტანტი ან ერთობლივი საწარმო. წარმოდგენილ დოკუმენტაციაში ნათლად უნდა იყოს მითითებული ასოციაციის სახე). ქვე-კონსულტანტების გამოცდილება არ იქნება გათვალისწინებული კომპანიის კორპორატიული გამოცდილების შეფასების დროს.
კონსულტანტების მიერ წარმოდგენილი ინტერესის გამოხატვა არ უნდა აღემატებოდეს 30 გვერდს. დანართის სახით შესაძლებელია კომპანიის ბროშურის წარმოდგენა.
კონსულტანტის შერჩევა მოხდება კონსულტანტის კვალიფიკაციის საფუძველზე (CQS) შერჩევის მეთოდით მსოფლიო ბანკის შესყიდვის სახელმძღვანელოში განსაზღვრული პროცედურების შესაბამისად: მსოფლიო ბანკის სესხის ამღების მიერ კონსულტანტების შერჩევა და დაქირავება (2011 წლის იანვრის გამოცემა, განახლებული 2014 წლის ივლისში).   ინტერესის გამოხატვის ელექტრონული ან ბეჭდური ვერსია წარმოდგენილი უნდა იქნას ქვემოთ მითითებულ მისამართზე არაუგვიანეს 2019 წლის 8 მაისის 17:00 საათისა.

Credit / Loan No. IDA 5245-GE; IBRD-8263-GE
Assignment Title: Capacity gap analysis of the Roads Department Ministry of Regional Development and Infrastructure
Contract/RFP No: EWHIP-4/CS/CQS-10
Georgia has received financing from the World Bank towards the cost of the Fourth East West Highway Improvement Project (EWHIP-4) and intends to apply part of the proceeds to payments for goods, works, and related services and consulting services to be procured under this project, which will be jointly financed with the Government of Georgia.
The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (RDMRDI) now invites eligible companies (here and after “Consultants”) to express their interest in providing the following services: “Capacity gap analysis of the Roads Department Ministry of Regional Development and Infrastructure”.
The objective of the Capacity Gap Analysis is to identify areas of the Roads Department’s (RD) operations that need to be enhanced to achieve effective and sustainable road network management and how these enhancements can be realistically achieved.
The main purpose of the assignment is:
• to examine the operational environment of the RD, including a detailed review of the department’s Charter, to identify major external constraints to the RD’s operations and to make recommendations for addressing these constraints;
• to undertake an assessment of the new organization structure of the RD (effective from August 2018) and to identify any weaknesses inherent in transitioning from the current to the new structure, such as functional effectiveness in addressing the RD’s mandate, efficiency of internal communications and lines of reporting, and assigned authorities versus levels of responsibility (with respect to job descriptions for each staff post);
• to review the appropriateness of technical, financial and administrative management procedures employed in each division, the levels of training and professional expertise of staff to effectively employ these systems, including expertise in computer-based systems where applicable; and
• to assess the optimum levels of staffing (including permanent staff and staff contracted directly to the RD) vs current and anticipated workloads per division and per unit.
Terms of Reference describes the services that the Consultant is expected to perform, objectives of the assignment along with guiding principles and qualification requirements.
The Terms of Reference for the subject assignment is available at the following link:
https://www.dropbox.com/sh/z47ra6nld2o3ttz/AADVvHtvuvmkiPBdS9yleBBba?dl=0
Interested companies shall provide information demonstrating that they have the necessary experience to perform the aforesaid services. Expressions of interest should cover, but not limited to:  (i) Experience relevant to the project activities, (ii) corporate profile, (iii) key staff resources and qualification. Consultants shall include brief CVs of the personnel, who are proposed for the assignment to confirm they have relevant qualification and experience.
Experience in the projects relevant to the assignment should be submitted in the Form N1 uploaded at Roads Department’s website on www.georoad.ge on the following link: http://www.georoad.ge/?lang=eng&act=tenders&func=menu&uid=1490604057
Shortlisting criteria
• Experience in developing institutional capacity assessment programs/plans;
• Experience in undertaking capacity gap analysis for public agencies using the best international practices and capacity analysis tools
• Experience in undertaking capacity gap analysis for Road/Transport/Infrastructure Administrations / Similar Agencies
• Experience in preparing strategic plans/recommendations for capacity building;
Similar assigments completed within the last 10 years (assignments completed in and/or after 2009).
At least 50% of the submitted similar referecnes shall be substantiated with reference letters from the Clients
Note: The Road Department reserves its right to verify submitted references and use obtained information for evaluation purposes.
Consultants may form an association (Please take into account that form of association acceptable for the World Bank is either sub-consultancy or Joint-Venture and submission must clearly indicate the nature of the association) to enhance their qualifications. The experience of sub-consultants will not be taken into account while evaluating the corporate experience of the company.
The Consultant will be selected under Selection Based on Consultant’s Qualification (CQS) method set out in the World Bank’s Guidelines: Selection and Employment of Consultants [under IBRD Loans and IDA Credits & Grants] by World Bank Borrowers, January 2011, revised July 2014 (“Consultant Guidelines”) (http://www.worldbank.org/en/projects-operations/products-and services/brief/procurement-policies-and-guidance#Guidelines).
Expressions of Interest accompanied relevant information mentioned above must be submitted either as a hard copy or electronically to the address below not later than no later than May 08, 2019, 17:00 hours.