ჭიათურა-ზესტაფონის დამაკავშირებელი გზის 21.7 კმ-იანი მონაკვეთის რეაბილიტაცია დასრულების ეტაპზეა
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის გომი-საჩხერე-ჭიათურა-ზესტაფონის საავტომობილო გზის 21.7 კმ-იანი მონაკვეთის (კმ84-კმ107) სარეაბილიტაციო სამუშაოებს ასრულებს. ამასთან, გრძელდება 16 სხვადასხვა მონაკვეთზე დამეწყრილი უბნების სარეაბილიტაციო სამუშაოები.
რეაბილიტირებული მონაკვეთი ჭიათურის მუნიციპალიტეტში იწყება და ზესტაფონის მუნიციპალიტეტში სრულდება. გარდა იმისა, რომ  განახლებული გზა ერთმანეთთან აკავშირებს ჭიათურასა და ზესტაფონს, ეს გზა არის 3 მუნიციპალიტეტისა და გზის მიმდებარე სოფლების რეგიონულ ცენტრთან დამაკავშირებელი მიმართულებაც.
ჭიათურა-ზესტაფონის მონაკვეთზე გზის საფარი მნიშვნელოვნად იყო დაზიანებული. მრავლად იყო მეწყრული ადგილები, რაც ართულებდა ავტოტრანსპორტის გადაადგილებას.
პროექტის ფარგლებში, სრულად განახლდა გზის სავალი ნაწილი, მოეწყო ახალი წყალარინების სისტემა, გზის საყრდენი კედლები, ადგილობრივ გზებთან მიერთებები და მოსახლეობის ეზოებში შესასვლელები. საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების გაუმჯობესების მიზნით, მოეწყო ახალი საგზაო ნიშნები, თვალამრიდები და დასრულდა გზის სავალი ნაწილის ჰორიზონტალური მონიშვნა.
პროექტები სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დაფინანსდა. სარეაბილიტაციო სამუშაოების ღირებულებამ 19,7 მილიონი ლარი შეადგინა. დამეწყრილი უბნების სარეაბილიტაციო სამუშაოების ღირებულება 30.3 მილიონი ლარია.

The rehabilitation of the 21.7 km section of the road connecting Chiatura-Zestafoni is at the stage of completion
25 October, 2023 11:27:54
The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia is finishing the rehabilitation works of the 21.7 km section (km 84-km 107) of the Gomi-Sachkhere-Chiathura-Zestafoni highway of internal national importance. In addition, the rehabilitation works of collapsed areas in 16 different sections continue.
The rehabilitated section starts in Chiaturi municipality and ends in Zestafoni municipality. In addition to the fact that the renovated road connects Chiatura and Zestafoni, this road is also the direction connecting 3 municipalities and the villages surrounding the road with the regional center.
The road surface on the Chiatura-Zestafoni section was significantly damaged. There were many landslides, which made it difficult for vehicles to move.
Within the framework of the project, the carriageway of the road was completely renovated, a new drainage system, road retaining walls, connections to local roads and entrances to residents' yards were arranged. In order to improve the safety of road traffic, new road signs were arranged and the horizontal marking of the roadway was completed.
The projects were financed from the state budget. The cost of rehabilitation works amounted to 19.7 million GEL. The cost of the rehabilitation works of the collapsed areas is 30.3 million GEL.