ქობულეთის შემოვლითი გზის 4 ზოლიან მაგისტრალად მოდერნიზების პროექტის მოსამზადებლად ტენდერი გამოცხადდა
01 მაი, 2023 14:26:00
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ინფორმაციით, ქობულეთის შემოვლითი გზის 4 ზოლიან მაგისტრალად მოდერნიზებისათვის დეტალური საპროექტო დოკუმენტაციის მოსამზადებლად ტენდერი გამოცხადდა. სატენდერო წინადადებების მიღება 31 მაისს დასრულდება.
ქობულეთის შემოვლითი 2 ზოლიანი გზა შეკვეთილიდან იწყება და ჩაქვი-მახინჯაურის გვირაბებთან სრულდება. გზის სიგრძე 31.3. კმ-ია. საავტომობილო გზების ინტენსივობის მონიტორინგის ფარგლებში, გამოიკვეთა ქობულეთის შემოვლითი საავტომობილო გზის ინტენსივობის არსებული და პერსპექტიული ზრდა. საგზაო ინფრასტრუქტურის გეგმაზომიერად განვითარების მიზნით, საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა მიიღო გადაწყვეტილება, ქობულეთის შემოვლითი გზის 4 ზოლიანად მოდერნიზებისათვის მომზადდეს ტექნიკურ-ეკონომიკური კვლევა და მასზე დაფუძნებული დეტალური პროექტი.
ქობულეთის შემოვლითი გზა, E70 აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის შემადგენელი ნაწილია. აღნიშნული გზის მშენებლობის შედეგად, აჭარის ზღვისპირა ზოლიდან ავტოტრანსპორტის სატრანზიტო მოძრაობა ახალ გზაზე ხორციელდება, რაც კურორტების ეკოლოგიურად გაჯანსაღებას და რეგიონში ტურიზმის სრულფასოვან განვითარებას შეუწყობს ხელს.

A tender was announced for the preparation of the project of modernization of the Kobuleti bypass road into a 4-lane road
01 May, 2023 14:26:00
According to the information of the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, a tender has been announced for the preparation of detailed project documentation for the modernization of the Kobuleti bypass road into a 4-lane road. Acceptance of tender proposals will end on May 31.
The 2-lane Kobuleti bypass road starts from Shekvetili and ends at the Chakvi-Makhinjauri tunnels. The length of the road is 31.3. It is km. Within the framework of the monitoring of the intensity of the r9oads, the current and prospective increase in the intensity of the bypass road of Kobuleti was highlighted. In order to moderately develop the road infrastructure plan, the Roads Department decided to prepare a technical-economic study and a detailed project based on it for the modernization of Kobuleti bypass road into 4 lanes.
Kobuleti bypass is a component of the E70 East-West road. As a result of the construction of the mentioned road, transit traffic from Adjara coastal strip is carried out on the new road, which will contribute to the ecological health of the resorts and the full development of tourism in the region.