გომბორის გზას რეაბილიტაცია უტარდება
კახეთის რეგიონში, შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ვაზიანი-გომბორი-თელავის საავტომობილო გზის 33.6 კმ-იანი მონაკვეთის სარეაბილიტაციო სამუშაოები აქტიურად მიმდინარეობს.
გომბორის გზა მოძრაობის მაღალი ინტენსივობით გამოირჩევა. ამ გზით სარგებლობენ, როგორც ადგილობრივი მოსახლეობა, ისე ქვეყნაში შემოსული ტურისტები. გზის დაზიანებული, დამეწყრილი და დეფორმირებული ადგილები მოძრაობის უსაფრთხოებასა და კომფორტულ გადაადგილებას ვეღარ უზრუნველყოფდა, რის გამოც დაიგეგმა გზის რეაბილიტაციის პროექტი.
პროექტის შესაბამისად, გათვალისწინებულია გზის სავალი ნაწილის სრული რეაბილიტაცია, ასფალტ-ბეტონის საფარის დაგება, 6 ხიდის რეაბილიტაცია, ახალი წყალგამტარი მილებისა და რკინაბეტონის ქვედა და ზედა საყრდენი კედლის მოწყობა. ასევე, გატარდება მეწყერ საწინააღმდეგო ღონისძიებები, შეკეთდება ტროტუარი, მიერთებები და ადგილობრივი შესასვლელები, მოეწყობა მოსახლეობის ეზოებში შესასვლელები, ავტობუსის გასაჩერებელი მოედანი და ავტო პავილიონი, ჩატარდება საგზაო ნიშნების მოწყობისა და გზის ჰორიზონტალური მონიშვნის სამუშაოები.
პროექტი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 66 700 000 ლარით ფინანსდება. სამუშაოების დასრულება 2024 წლის შემოდგომზე იგეგმება.

Gombori road is being rehabilitated
In the Kakheti region, the rehabilitation works of the 33.6 km section of the Vaziani-Gombori-Telavi secondary road are actively underway
Gombori road is characterized by high traffic intensity. In this way, both the local population and the tourists coming to the country benefit. The damaged, collapsed and deformed areas of the road could no longer ensure the safety and comfortable movement of traffic, which is why a road rehabilitation project was planned.
According to the project, complete rehabilitation of the carriageway, laying of asphalt-concrete pavement, rehabilitation of 6 bridges, arrangement of new water pipes and reinforced concrete lower and upper retaining walls are provided. Also, measures against landslides will be carried out, sidewalks, connections and local entrances will be repaired, entrances to residents' yards, bus parking area and auto pavilion will be arranged, road signs will be arranged and road horizontal marking works will be carried out.
The project is financed by 66,700,000 GEL from the state budget. The work is planned to be completed in the fall of 2024.