რიკოთის უღელტეხილზე გზის წმენდა ინტენსიურ რეჟიმში მიმდინარეობს
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ინფორმაციით, თბილისი–სენაკი–ლესელიძის საავტომობილო გზის 147-ე კილომეტრთან (ჩუმათელეთი-ხევის მონაკვეთზე), სპეციალისტების მხრიდან მუდმივი მონიტორინგის პირობებში, გამოვლინდა ადგილი საიდანაც შეიძლებოდა განვითარებულიყო ქვათაცვენა.
ავტოტრანსპორტის მოძრაობის უსაფრთხოებიდან გამომდინარე, საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა მიიღო გადაწყვეტილება დროებით შეეჩერებინა რიკოთის უღელტეხილზე მოძრაობა. ფერდის არამყარი მასის ჩამოშლის პროვოცირების შედეგად ჩამოსულია მიწის მასა. ამ ეტაპზე მიმდინარეობს გზის წმენდის და გაგანიერების ინტენსიური სამუშაოები.
ამ დროისათვის, საერთაშორისო მნიშვნელობის თბილისი–სენაკი–ლესელიძის საავტომობილო გზის კმ114-კმ194 მონაკვეთზე (ახალსოფლის სატრანსპორტო კვანძი-ზესტაფონი) ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა დროებით აკრძალულია.
რიკოთის უღელტეხილზე, სამუშაოების დასრულებისა და სპეციალისტების მხრიდან გზის უსაფრთხოების შესახებ შესაბამისი რეკომენდაციების მიღებისთანავე, ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აღდგება.
რიკოთის საუღელტეხილო მონაკვეთზე ავტოტრანსპორტის მოძრაობის აკრძალვის პერიოდში, მსუბუქი ტრანსპორტის მოძრაობა განხორციელდება  შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის გომი-საჩხერე-ჭიათურა-ზესტაფონის საავტომობილო გზის გავლით. ხოლო, მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალულია.

Cleaning of the road at the Rikoti Pass is in intensive mode
According to the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, near the 147th kilometer of the Tbilisi-Senaki-Leselidze international road (on the Chumateleti-Khevi section), under the conditions of constant monitoring by specialists, a place where rockfall could develop was identified.
Due to the safety of vehicles, the Roads Department has decided to temporarily stop the traffic on Rikoti Pass. As a result of provoking the collapse of the non-solid mass of the slope, the land mass has fallen. At this stage, the intensive road cleaning and clearing works are underway.
At the moment, all types of traffic is temporarily restricted on the km 114-km 194 section of the Tbilisi-Senaki-Leselidze internatonal road. (Akhalsofli traffic junction-Zestafoni).
At the Ricoti Pass, after the completion of the works and receiving the appropriate recommendations from the specialists on road safety, the traffic will be restored.
During the period of restriction of traffic on the section of the Rikoti Pass, light traffic will be carried out through the Gomi-Sachkhere-Chiathura-Zestafoni secondary road. And the traffic of trailers and semi-trailers is restricted.