საავტომობილო გზებზე გაწმენდითი სამუშაოები ინტენსიურ რეჟიმში მიმდინარეობს
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ინფორმაციით, რამდენიმე დღეა მთელი საქართველოს მასშტაბით დიდთოვლობა და რთული მეტეოროლოგიური პირობებია, რის გამოც ქვეყნის მასშტაბით საავტომობილო გადაადგილებაზე დაწესებულია გარკვეული შეზღუდვები.
საავტომობილო გზებზე განვლადობის მაქსიმალურად შენარჩუნებისა და გადაადგილებისას შეფერხებების თავიდან აცილების მიზნით, საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, მთელი საქართველოს მასშტაბით, გაწმენდით სამუშაოებსა და ქვიშა-მარილის ნარევის დაყრას მუდმივ რეჟიმში ახორციელებს. ყველა საჭირო ადგილას მობილიზებულია თოვლმწმენდი ტექნიკა. საერთო ჯამში, გაწმენდით სამუშაოებზე მუშაობს 500 ერთეულზე მეტი ტექნიკა.
ამ დროისთვის, საავტომობილო გზებზე დაწესებულია შემდეგი სახის შეზღუდვები:
მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალულია შემდეგ საგზაო მონაკვეთებზე: თბილისი–სენაკი–ლესელიძის საავტომობილო გზის კმ132–კმ260 (სურამის კვანძი-სამტრედია-დაფნარის კვანძი) მონაკვეთზე, გომი-საჩხერე-ჭიათურა-ზესტაფონის საავტომობილო გზაზე, ქუთაისი (წყალტუბოს გადასახვევი)-წყალტუბო-ცაგერი-ლენტეხი-ლასდილის საავტომობილო გზის კმ99-კმ125 (ჭველიერი-მელე) მონაკვეთზე, ზუგდიდი-ჯვარი-მესტია-ლასდილის საავტომობილო გზის კმ30-კმ186 (ჯვარი-უშგული) მონაკვეთზე, ქუთაისი(მოწამეთა)-ტყიბული-ამბროლაურის საავტომობილო გზის კმ39-კმ62 (ნაქერალას უღელტეხილი) მონაკვეთსა და საჩხერე(სარეკი)-უზუნთა-შქმერი-ზუდალის საავტომობილო გზაზე.
ამასთან, ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალულია ბათუმი(ანგისა)-ახალციხის საავტომობილო გზის კმ88-კმ106 (ხულო-კურორტი გოდერძი) მონაკვეთზე, ჟინვალი-ბარისახო-შატილის საავტომობილო გზის კმ53-კმ66 (კორშა-ბისო) მონაკვეთსა და ქუთაისი (წყალტუბოს გადასახვევი)-წყალტუბო-ცაგერი-ლენტეხი-ლასდილის საავტომობილო გზის კმ125-კმ151 (მელე-ლასდილი) მონაკვეთზე.
მსუბუქი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა დასაშვებია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით ჟინვალი-ბარისახო-შატილის  საავტომობილო გზის კმ25-კმ53 (მაღაროს კარი-კორშა) მონაკვეთსა და ზუგდიდი-ჯვარი-მესტია-ლასდილის საავტომობილო გზის კმ70-კმ186 (ხაიში-უშგული) მონაკვეთზე.
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი მოუწოდებს მოსახლეობას, იმოძრაონ ზამთრის პერიოდისათვის შესაბამისი საბურავებით, გამართული ავტოტრანსპორტით და დაემორჩილონ საავტომობილო გზებზე დაწესებულ რეჟიმებს.

Cleaning works on roads are going on intensively
According to the information of the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, there has been heavy snowfall and difficult meteorological conditions throughout Georgia for several days, due to which certain restrictions have been imposed on road traffic throughout the country.
In order to maintain traffic flow on roads as much as possible and to avoid interruptions during movement, the Roads Department, throughout Georgia, carries out cleaning works and laying of sand-salt mixture on a permanent basis. Snow removal equipment is mobilized in all necessary places. In total, more than 500 units of equipment are working on cleaning works.
Currently, the following types of restrictions are imposed on roads:
The traffic of trailers and semi-trailers is restricted on the following road sections: km 132-km 200 (Surami node-Argveta) of Tbilisi-Senaki-Leselidze international road, Gomi-Sachkhere-Chiathura-Zestafoni road, on the km99-km125 (Chvelieri-Mele) section of the Kutaisi (Tskaltubo turn)-Tskaltubo-Tsageri-Lentekhi road, on the km30-km186 (Jvari-Ushguli) section of the Zugdidi-Jvari-Mestia-Lasdil road, on the section of the Kutaisi (Mozameta)-Tkibuli-Ambrolauri road and on the Sachkhere (Sareki)-Uzunta-Skhmeri-Zudali road.
In addition, all types of vehicles are restricted on the 88-km 106 (Khulo-Kurorti Goderdzi) section of Batumi (Angisa)-Akhaltsikhe road, on the km 53-km 66 (Korsha-Biso) section of Zhinvali-Barisakho-Shatili road and on the km 125-km 151 (Mele-Lasdil) section of the Kutaisi (Tskaltubo turn)-Tskaltubo, Tsageri-Lentekh-Lasdil road.
Light vehicle traffic is permitted using anti-slip chains on the km25-km53 (Magharos Kari-Korsha) section of the Zhinvali-Barisakho-Shatili road and on the km70-km186 (Khaishi-Ushguli) section of the Zugdidi-Jvari-Mestia-Lasdil road.
The Roads Department of Georgia urges the population to drive with tires suitable for the winter period, with proper road transport and to obey the regimes established on the roads.