ქუთაისში 29 ქუჩის რეაბილიტაცია მიმდინარეობს
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, მთავრობის განკარგულებით, ქუთაისის ქუჩების რეაბილიტაციას ახორციელებს. საერთო ჯამში ქ. ქუთაისში 29  ქუჩაზე სრულად მოწესრიგდება საგზაო ინფრატსრუქტურა და საინიაღვრე სისტემები. აღსანიშნავია რომ, სრული რეაბილიტაცია უტარდება ქუთაისის 2 ცენტრალურ ქუჩას, კერძოდ აღმაშენებლისა და წერეთლის ქუჩებს.
ქუთაისის ქუჩების რეაბილიტაციის ფარგლებში, დაიგება ასფალტ-ბეტონის საფარი, რეაბილიტირდება ხელოვნური ნაგებობები, მოეწყობა წყალგამტარი მილები, ბორდიურები,  ტროტუარები და საგზაო ნიშნები.
29 ქუჩის რეაბილიტაციის ჯამური ღირებულება 22 მილიონი ლარია. სარეაბილიტაციო ქუჩების საერთო სიგრძე 10 კმ-ზე მეტია.

29 Streets of Kutaisi under Rehabilitation
Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, under the decree of the Government of Georgia, is conducting rehabilitation of the streets of the city of Kutaisi. Overall, road infrastructure and drainage systems at 29 streets of Kutaisi will be completely upgraded. It worth noting, that 2 central streets of Kutaisi, namely Agmashenebeli and Tsereteli streets are being completely rehabilitated.
Rehabilitation projects envisages arrangement of asphalt-concrete pavement, rehabilitation of artificial structures, installment of water pipes and arrangement of curbs, sidewalks and road signs.
The total cost of rehabilitation of 29 streets is GEL 22 million. The total length of the streets to be rehabilitated is more than 10 km.
After the completion of the project, movement on the streets of Kutaisi will become safe and comfortable.