ქალაქ რუსთავის მიმდებარედ არსებული იაღლუჯის მთის ფერდობებზე ფორმირებული ღვარცოფული ნაკადებისაგან, ქალაქის ქუჩებისა და საცხოვრებელი მიკრორაიონების დაცვის მიზნით, ქალაქ რუსთავის ღვარცოფული ნაკადებისაგან დაცვის სამუშაოები მიმდინარეობს.
წლების განმავლობაში ქალაქ რუსთავის ტერიტორია, კერძოდ ქუთაისის ქუჩის, შარტავას გამზირის, ლეონიძის და თბილისის ქუჩების მიმდებარე ტერიტორია, მთებიდან წამოსული წვიმის ნაკადით იტბორებოდა. არსებული პრობლემის მოსაგვარებლად, პროექტის შესაბამისად ქალაქ რუსთავის მიმდებარედ იაღლუჯის მთის ფერდობის ძირში მოეწყობა სანიაღვრე არხი, რომელიც უზრუნველყოფს წვიმის შედეგად მოსული ნალექის გატარებას და ქალაქ რუსთავის დაცვას დატბორვისგან. პროექტი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება და მისი ღირებულება 12 466 145 ლარია.
ამ ეტაპზე, სანიაღვრე არხის მოსაწობად ქვაბულის ამოღება და რკინა-ბეტონის არხის მოწყობა მიმდინარეობს. პროექტი 2019 წლის ზაფხულში დაიწყო და 2020 წლის შემოდგომაზე დასრულდება.

Drainage Systems for Torrential Flow Arranging in Rustavi
In order to protect the city streets and residential micro-districts from the torrential flow formed on the slopes of the Iagluji Mountain near the city of Rustavi, the protection measures are in progress.
For years, the city of Rustavi, in particular the areas adjacent to Kutaisi Street, Shartava Avenue, Leonidze and Tbilisi streets, has been flooded with rainstorms from the mountains. In order to solve the problem, according to the project, a drainage channel will be installed near the city of Rustavi at the foot of the slope of Iagluji Mountain, which will provide rainwater removal and protection of the city from flooding. The project is financed from the state budget and costs GEL 12 466 145.
Currently, excavation works and arrangement of reinforced-concrete channels are underway. The project commenced in summer 2019 and will be completed in autumn 2020.