ჩუმათელეთი-ხევის გზის მშენებლობისთვის ტენდერი გამოცხადდა
რიკოთის საუღელტეხილო გზის ჩუმათელეთი-ხევის მონაკვეთის მშენებლობისთვის საერთასორისო ტენდერი გამოცხადდა.
პროექტი, ჩუმათელეთი-ხევის 11.7 კმ-იან მონაკვეთზე, ოთხზოლიანი გზის მშენებლობას ითვალისწინებს. ასევე, აღნიშნულ მონაკვეთზე, დაგეგმილია 22 ახალი ხიდისა და 3 გვირაბის მშენებლობა. მოხდება ხელოვნური ნაგებობების, წყალგამტარი მილების, შესაბამისი სადრენაჟო სისტემების მოწყობა. გატარდება საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების ღონისძიებები.
ჩუმათელეთი-ხევის მონაკვეთის მშენებლობას მსოფლიო ბანკი და ევროპის საინვესტიციო ბანკი დააფინანსებს (WB; EIB).
ჩუმათელეთი-ხევის გზის ბოლო, დაახლოებით 2,5 კმ სიგრძის მონაკვეთი უახლოვდება ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის ხევის თემში შემავალ შემდეგ სოფლებს: ხევი, გრიგალათი, ციცქიური და წაქვა.
რიკოთის უღელტეხილზე, საერთო ჯამში დაგეგმილია 51.6 კმ-მდე სიგრძის გზის მშენებლობა, რომელიც 96 ხიდსა და 53 გვირაბს მოიცავს. რიკოთის საუღელტეხილო მონაკვეთის მშენებლობა 4 სექციად  არის დაყოფილი: ჩუმათელეთი-ხევის მონაკვეთი (I სექცია) 11.7 კმ, ხევი-უბისას მონაკვეთი (II სექცია) 12,2 კმ, უბისა-შორაპანის მონაკვეთი (III სექცია) 13 კმ.  შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთი (IV სექცია) 14,7კმ.
რიკოთის საუღელტეხილო გზის კიდევ ორ მონაკვეთზე გამოცხადებულ ტენდერში რამდენიმე დღეში გამარჯვებული კომპანია გამოვლინდება.
რიკოთის საუღელტეხილო მონაკვეთი E60 აღმოსავლეთ-დასავლეთის ავტომაგისტრალის ერთერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ნაწილია. აღმოსავლეთ-დასავლეთის ავტომაგისტრალის განვითარება კი, ქვეყნის სივრცითი მოწყობის ფარგლებში დაგეგმილი მასშტაბური ინფრასტრუქტურული პროექტების უმსხვილეს კომპონენტს წარმოადგენს.

Bidding was announced for construction of Chumateleti-Khevi road
International bidding was announced for construction of Chumateleti-Khevi section of Rikoti Pass road.
The project envisages construction of four-lane road on 11.7-km Chumateleti-Khevi section. In addition, construction of 22 new bridges and 3 tunnels is planned on this section. Arrangement of artificial structures, culverts and appropriate drainage systems will be carried out. Road safety measures will be taken.
The World Bank and the European Investment Bank (WB; EIB) will finance construction of Chumateleti-Khevi section.
The last section of Chumateleti-Khevi road with a length of approximately 2.5 km is close to the following villages of Khevi community under Kharagauli municipality: Khevi, Grigalati, Tsitskuri and Tsakva.
In sum, construction of up to 51.6 km road is planned on Rikoti Pass, including 96 bridges and 53 tunnels. Construction of Rikoti Pass section is divided into 4 sections: Chumateleti-Khevi section (section I) 11.7 km, Khevi-Ubisa section (section II) 12.2 km, Ubisa-Shorapani section (section III) 13 km and Shorapani-Argveta section (section IV) 14.7 km. Winner companies in the bidding announced on another two sections of the Rikoti Pass road will be revealed in a few days.
Rikoti Pass section is one of the most important parts of E60 East-West Highway. Development of East-West Highway is the largest component of large-scale infrastructure projects planned within spatial development of the country.