საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა, ქვეშეთი-კობის 22.7 კმ-იანი მონაკვეთის პროექტზე, მლეთაში გარემოზე ზემოქმედების შეფასების საკონსულტაციო შეხვედრა გამართა.
შეხვედრის მიზანი ადგილობრივი მოსახლეობის ინფორმირება და პროექტის შესახებ მათი მოსაზრებების წარმოდგენა იყო.
შეხვედრაზე, პროექტის შესახებ დეტალური პრეზენტაცია კომპანია „გამა“ კონსალტინგმა წარადგინა. პროექტის შესახებ მოსაზრებები გამოთქვეს ადგილობრივი მოსახლეობისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა.
განხილვაში, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველი მოადგილე, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ირაკლი ქარსელაძე, გარემოს დაცვისა და განსახლების სპეციალისტები, ადგილობრივი მოსახლეობა, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და სხვა დაინტერესებული პირები მონაწილეობდნენ.
ყველა წარმოდგენილი წინადადება დეტალურად გაანალიზდება და შესაძლებლობის ფარგლებში გარემოზე ზემოქმედების შეფასების საბოლოო ანგარიშში აისახება.
ქვეშეთი-კობის გზის მშენებლობის ფარგლებში გათვალისწინებულია 22.7 კმ-იანი 2 ზოლიანი ასფალტ-ბეტონის გზის, 6 ხიდისა და 5 გვირაბის მშენებლობა, მათ შორის ერთი 9 კმ-იანი გვირაბის მშენებლობა. გვირაბი, სოფელ წკერესთან დაიწყება და სოფელ კობთან დასრულდება, აღნიშნული გვირაბი ჯვრის უღელტეხილის ქვეშ გაივლის.
გზა ასევე გააუმჯობესებს ხეობაში დარჩენილი მოსახლეობის საარსებო პირობებს, რომელიც ამ დროისთვის ზამთარში მოწყვეტილია დანარჩენ სამყაროს და ხადას ხეობის სოფლები თითქმის დაცლილია.

A consultation meeting regarding the EIA was held on Kvesheti-Kobi project in Mleta
Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia conducted a consultation meeting on environmental impact assessment on 22.7 km section of Kvesheti-Kobi project in Mleta.
The goal of the meeting was to inform local population and presentation of their opinions regarding the project.
At the meeting, a company Gama Consulting submitted detailed presentation regarding the project. Representatives of local population and non-governmental organizations expressed their opinions regarding the project.
The discussion was attended by First Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure and Chairman of Roads Department Irakli Karseladze as well as environmental protection and resettlement specialists, local population, representatives of non-governmental organizations and other interested persons.
All submitted proposals will be analyzed in detail and reflected in the final report of the Environmental Impact Assessment, to the extent possible.
Within construction of Kvesheti-Kobi road, construction of 22.7 km and 2-lane asphalt concrete road, 6 bridges and 5 tunnels is envisaged, including construction of one 9 km tunnel. The tunnel will be started at the village Tskere and ended at the village Kobi, mentioned tunnel will pass under the Jvari pass.
Due to implementation of the project, conditions will be safer and more reliable for road users in the winter period; in addition, a new road will prevent a traffic flow from the Kazbegi National Park and Gudauri winter resort.
In addition, the road will improve living conditions for population remaining in the gorge, which are isolated from the outside world by this time and villages of Khada gorde are almost empty.
After construction of the new road, a distance from Kvesheti to Kobi will be reduced by 12 km instead of existing 35 km road and the travel time on this road will be possible in 20 minutes instead of 1-hour travel.