გომარეთი-ჭოჭიანის საავტომობილო გზის რეაბილიტაცია იგეგმება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, ადგილობრივი მნიშვნელობის გომარეთი-ჭოჭიანის საავტომობილო გზის სარეაბილიტაციო სამუშაოებს გეგმავს. სარეაბილიტაციო მონაკვეთი იწყება დიდი დმანისი-დმანისი-გომარეთი-ბედიანის საავტომობილო გზაზე სოფელ გომარეთთან და უერთდება შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის მარნეული-თეთრიწყარო-წალკის საავტომობილო გზას.
აღსანიშნავია, რომ აღნიშნულ მონაკვეთს 30 წელზე მეტია რეაბილიტაცია არ ჩატარებია. საავტომობილო გზის მონაკვეთი (სავარაუდო სიგრძე 7კმ) ამორტიზირებულია და ფერხდება ავტოტრანსპორტის მოძრაობა, ხრეშოვანი საფარი ძლიერ დაზიანებულია. დღესდღეობით არსებულ გზაზე მხოლოდ მაღალი განვლადობის ავტოტრანსპორტს შეუძლია გადაადგილება. რეაბილიტაციის შემდეგ აღნიშნულ გზაზე შესაძლებელი იქნება ნებისმიერი ავტოტრანსპორტით მოძრაობა.
სარეაბილიტაციო მონაკვეთი წარმოადგენს უმოკლეს გზას დმანისის და წალკის მუნიციპალიტეტის ერთმანეთთან დასაკავშირებლად. გადაადგილების მანძილი მცირდება დაახლოებით 20 კმ-ით.
მიმდინარე წელს აღნიშნული მიმართულებით დაიწყება საპროექტო დოკუმენტაციის მომზადება.
გზის რეაბილიტაციის შედეგად, გაუმჯობესდება გზის საექსპლუატაციო მაჩვენებლები. უზრუნველყოფილი იქნება ავტოტრანსპორტის შეუფერხებლად და კომფორტულად გადაადგილება. ასევე, მუნიციპალიტეტის მოსახლეობას საშუალება ექნება კომფორტული და განახლებული  გზით ისარგებლონ.

Rehabilitation of Gomareti-Chochiani road is planned
Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia plans to start rehabilitation works of Gomareti-Chochiani local road. The section to be rehabilitated starts at Didi Dmanisi-Dmanisi-Gomareti-Bediani road, at the village of Gomareti and connects to Marneuli-Tetritskaro-Tsalka secondary road.
It should be noted that the mentioned section has not been rehabilitated for more than 30 years. This road section (estimated length is 7 km) is amortized and traffic of vehicles is being interrupted, the gravel pavement is severely damaged. At present, traffic on the existing road is only possible for off-road vehicles. After rehabilitation, traffic on the mentioned road will be possible for all modes of transport.
The section to be rehabilitated represents the shortest path connecting Dmanisi and Tsalka municipalities with each other. Distance of transportation will be reduced by 20 km.
Preparation of design documentation in this direction will be started this year.
As a result of rehabilitation of road, operational indicators of road will be improved. Uninterrupted and comfortable traffic of vehicles will be ensured. Besides, residents of the Municipality will be able to use a comfortable and upgraded road.