საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს განცხადება
აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის რუისი-აგარის მონაკვეთზე დღეს შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო აცხადებს, რომ სიტუაცია განმუხტულია, მიწის მესაკუთრეებმა, რომლებიც კომპენსაციის მიღებას მოითხოვდნენ, აქცია დაშალეს, გზის სამშენებლო სამუშაოები კი გაგრძელდა.
ამასთან, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მიზანშეწონილად მიაჩნია, ხაზი გაუსვას რამდენიმე საკითხს, რომელიც ამ საქმეში მეტ სიცხადეს შეიტანს.
მიწის ნაკვეთები, რომელთა მფლობელები ახლა კომპენსაციას მოითხოვენ, მათ 2012 წლის ივლისსა და სექტემბერში, პირდაპირი მიყიდვის წესით, კვადრატული მეტრი 7 თეთრად დაუკანონდათ. მაშინდელმა ხელისუფლებამ ეს განახორციელა იმის მიუხედავად, რომ აღნიშნული მიწის ნაკვეთები, რომელიც იქამდე კერძო საკუთრებაში არ ყოფილა, აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობის არეალში იყო მოქცეული და პრივატიზებას არ უნდა დაქვემდებარებოდა.
იმის გამო, რომ ამ ქმედებაში კანონდარღვევისა და კორუფციის ელემენტები იკვეთება, განსაკუთრებით, იმის გათვალისწინებით, რომ მიწების ძირითადი ნაწილი მაშინდელ მაღალჩინოსნებზე გასხვისდა, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრქუტურის სამინისტროს ახალმა ხელმძღვანელობამ საქმე პროკურატურას გადასცა.
აღსანიშნავია, რომ თბილისი-სენაკი-ლესელიძის საავტომობილო გზის E-60 ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის რუისი-აგარის მონაკვეთზე მშენებლობა-მოდერნიზაციის სამუშაოებს, საქართველოს მთავრობასთან გაფორმებული ხელშეკრულების საფუძველზე,  მსოფლიო ბანკი აფინანსებს, რომლის პოლიტიკის შესაბამისად, არ არის გათვალისწინებული იმ მიწებზე კომპენსაციების გაცემა, რომელიც კერძო საკუთრებაში მშენებლობის შესახებ მიღებული გადაწყვეტილების შემდეგ იქნა გადაცემული. არც ერთ ქვეყანაში, მას შემდეგ რაც დადგინდება გზის მშენებლობის არეალი, აღარ ხდება ამ მიწების პრივატიზება და შემდგომ უკან გამოსყიდვა, მით უმეტეს რომ ამის შესახებ აკრძალვა არსებობს საქართველოს მთავრობის 2009 წლის 18 თებერვლის N104 განკარგულებით. აღნიშნულ მონაკვეთზე მიწის მესაკუთრეთა აღწერა 2011 წლის 15 ოქტომბერს დაიწყო. შესაბამისად, ამ პერიოდისათვის უკვე ცალსახად იყო  ცნობილი გზის მშენებლობის არეალი და სახელმწიფო უწყებების მიერ არ უნდა მომხდარიყო ამ ტერიტორიაზე მდებარე მიწების გასხვისება.
მიუხედავად ამისა, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ შუამდგომლობით მიმართა პროექტის დამფინანსებელ მსოფლიო ბანკს, გაეთვალისწინებინა ახლადშექმნილი გარემოება და პრობლემის მოგვარების გზების შესახებ ემსჯელა.
საბოლოო გადაწყვეტილება, ამ საკითხთან დაკავშირებით, მხოლოდ მსოფლიო ბანკის დასკვნის შედეგად იქნება მიღებული.

Statement of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia
Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia made a statement concerning the situation created today at Ruisi-Agara section of the East-West highway. According to the Ministry  the situation has calmed down, landowners that were requesting compensation, broke up a rally and road construction works have continued.
In this regard, the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia would like to emphasize several issues, which will bring more clarity to the case.
The land plots, owners of which are now requesting the compensation, were legalized to them in July and September 2012 through direct selling at 7 Tetris per square meter. The previous government did this despite the fact that mentioned land plots, which were not privately owned until then, covered the East-West highway construction area and  were not subject to privatization.
Given that the elements of corruption and infringement exist in this action, especially taking into account that property rights for the major part of lands were transferred to high officials of that time, new management of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia transferred the case to the prosecutor’s office.
It has to be noted that the works for construction and upgrading of Ruisi-Agara section of the E-60 Tbilisi-Senaki-Leselidze highway are financed by the World Bank under agreement signed with the Government of Georgia. Based on the World Bank policy, compensations are not eligible to lands that were transferred to private ownership after the decision on construction was made. Once the road construction area is determined, no lands are subject to privatization and then acquisition again in any of the countries; moreover, such action is forbidden based on order No.104 issued by the Government of Georgia on February 18, 2009. At mentioned section census of land owners started on October 15, 2011. Accordingly, the road construction area was definitely known by that time and state agencies should not have transferred the property rights for the lands located in mentioned area.
Despite this, the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia appealed to the World Bank to consider the newly created circumstances and discuss the ways to solve a problem.