საქართველო აღმოსავლეთ-დასავლეთ ჩქაროსნული ავტომაგისტრალი ა/ბ
საქართველომ (შემდგომში მსესხებელი) ევროპის საინვესტიციო ბანკისაგან მიიღო სესხი (შემდგომში ,,ბანკი“) რათა განახორციელოს პროექტი საქართველო „აღმოსავლეთ-დასავლეთ ჩქაროსნული ავტომაგისტრალი ა/ბ“, რომლის ნაწილიც მოხმარდება სამშენებლო სამუშაოების შესყიდვას- „სამტრედია-გრიგოლეთი გზის მონაკვეთის კმ. 00+000 - კმ. 11+500 ლოტი 1-ის დარჩენილი სამუშაოების მშენებლობა“.
სამშენებლო კონტრაქტი მოიცავს სამტრედია-გრიგოლეთის ოთხზოლიანი ავტომაგისტრალის მშენებლობას, რომლის სიგრძე შეადგენს 11.5 კმ–ს. გზის მშენებლობის დეტალური საინჟინრო პროექტი მომზადებულია ქართული და ტრანს-ევროპული მაგისტრალის (TEM) სტანდარტების შესაბამისად.
კონტრაქტი განხორციელდება 2018 წლის ივლისიდან 2020 წლის ივლისამდე.
1)      ფინანსური მოთხოვნები:
ა) მოთხოვნა- აუდიტორული ბალანსის წარდგენა ან თუ არ მოითხოვება განმცხადებლის ქვეყნის კანონით დამოწმებული ბუღალტრის დამტკიცებული სხვა დამსაქმებელი და დამსაქმებელს მისაღები ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში, რათა წარმოაჩინოს პრეტენდენტის ფინანსური მდგომარეობის ამჟამინდელი სიმტკიცე და მისი პერსპექტიული გრძელვადიანი მომგებიანობა. შესაბამისობის მოთხოვნები - ერთეული უნდა აკმაყოფილებდეს მოთხოვნას და ერთობლივი საწარმოს შემთხვევაში, თითოეული პარტნიორი უნდა აკმაყოფილებდეს მოთხოვნას.
ბ) მოთხოვნა- ბოლო 5 (ხუთი) წლის განმავლობაში მიღწეული ან დასრულებული კონტრაქტებით გათვალისწინებული მთლიანი სერტიფიცირებული გადასახდელების გამოანგარიშებული 50 მილიონი ევროს საშუალო წლიური სამშენებლო ბრუნვა: 2012, 2013, 2014, 2016, 2016 დაყოფილი 5 (ხუთ) წელზე. შესაბამისობის მოთხოვნები - ერთეული უნდა აკმაყოფილებდეს მოთხოვნას და ერთობლივი საწარმოს შემთხვევაში, კომბინირებული ყველა პარტნიორი უნდა აკმაყოფილებდეს მოთხოვნას, თითოეული პარტნიორი უნდა აკმაყოფილებდეს მოთხოვნას 30%-ით და ერთი პარტნიორი უნდა აკმაყოფილებდეს მოთხოვნის 55%-ით.
2)   მშენებლობის გამოცდილება:
ა) მოთხოვნა- ბოლო 5 წლის განმავლობაში ფაქტიურად დასრულდა, 2012 წლის 1 იანვრიდან  განაცხადის წარდგენის ბოლო ვადამდე და ეს შეესაბამება შემოთავაზებულ სამუშაოებს, სადაც მონაწილეობის ღირებულება 40 მილიონ ევროს (ორმოცი მილიონი ევრო) აღემატება, რომელთაგან ერთი მაინც უნდა განხორციელდეს AASHTO, EU Codes, ბრიტანული სტანდარტებით ან ანალოგიური და მინიმუმ ერთი ხელშეკრულება, რომელიც დაფინანსებულია საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტების მიერ, როგორიცაა ევროპის საინვესტიციო ბანკი (EIB) , იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტო (JICA) მსოფლიო ბანკის (WB), აზიის განვითარების ბანკი (ADB), ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი (EBRD) და ა.შ.
პრეტენდენტის მონაწილეობის მსგავსება ეფუძნება ფიზიკურ ზომას, სამუშაოების ბუნებას, სირთულეებს, მეთოდებს, ტექნოლოგიას ან სხვა მახასიათებლებს, რომლებიც აღწერილია მე -6 ნაწილში დამსაქმებლის მოთხოვნებთან. შესაბამისობის მოთხოვნები - ერთეული უნდა აკმაყოფილებდეს მოთხოვნას და ერთობლივი საწარმოს შემთხვევაში, კომბინირებული ყველა პარტნიორი უნდა აკმაყოფილებდეს მოთხოვნას.
3)   მშენებლობის გამოცდილება შემდეგ ძირითად ღონისძიებებში:
• მიწის სამუშაოები - 500 000 მ3 ერთ წელში (უწყვეტი თორმეტი თვის ვადა)
• ასფალტ ბეტონის ახალი გზის მშენებლობა - 150 000 მ2 ერთ წელიწადში (უწყვეტი თორმეტი თვის განმავლობაში)
• ახალი ხიდის მშენებლობა- 15 000 მ2  ერთ წელიწადში (უწყვეტი თორმეტი თვის განმავლობაში)
ბატონი ზაზა სიმონია, ბატონი ნიკოს პაპუნიდი ან ბატონი ვახტანგ რაზმაძე
vakhtang.razmadze@georoad.ge
გადახდის აღნიშვნა: სატენდერო მოსაკრებელი საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტისათვის – „სამტრედია-გრიგოლეთი გზის მონაკვეთის კმ. 00+000 - კმ. 11+500 ლოტი 1-ის დარჩენილი სამუშაოების მშენებლობა“ სახელწოდების მითითებით. მოთხოვნის შემთხვევაში, ფაქსით გამოგზავნილი დოკუმენტის საუძველზე, სატენდერო დოკუმენტაცია შესაძლებელია გაიგზავნოს კურიერის მეშვეობით მონაწილის ხარჯებით. მსესხებელს არ გააჩნია პასუხისმგებლობა დოკუმენტაციის დანიშნულების ადგილას მისვლაზე.
შენიშვნა: გადახდის მტკიცებულებას უნდა ახლდეს სამოტივაციო წერილი, რომელიც მოიცავს პროექტის სახელს, კომპანიის სახელს და საკონტაქტო ინფორმაციას (ელექტრონული ფოსტა და ტელეფონის ნომერი).
სატენდერო წინადადების უზრუნველყოფის გარანტია 2,500,000 ლარი (ორი მილიონ ხუთასი ათასი ლარი) ან ექვივალენტი კონვერტირებად ვალუტაში. სატენდერო წინადადების უზრუნველყოფის გარანტიის თანხის ექვივალეტი კონვერტირებად ვალუტაში განისაზღვრება გაცვლითი კურსით, რომელიც გამოქვეყნებულია ვებ–გვერდზე www.nbg.gov.ge სატენდერო წინადადების წარდგენის ბოლო ვადამდე 28 დღით ადრე.
სატენდერო წინადადებები უნდა წარმოადგინოთ დალუქული კონვერტებით წარწერით: „სამტრედია-გრიგოლეთი გზის მონაკვეთის კმ. 00+000 - კმ. 11+500 ლოტი 1-ის დარჩენილი სამუშაოების მშენებლობა“ არაუგვიანეს 5 თებერვალი, 2018, 16:00 საათამდე ადგილობრივი დროით, შემდეგ მისამართზე: ალ ყაზბეგის გამზირი 12. 0160, თბილისი, საქართველო. სატენდერო წინადადებები გაიხსნება დაუყოვნებლივ, მონაწილეთა წარმომადგენლების თანდასწრებით.

Georgia (hereafter referred to as “the Borrower”) has received a loan from the European Investment Bank - EIB (hereafter referred to as “the Bank”) - towards the cost of the Georgia East-West Highway A/B. This International Invitation for Tenders relates to the contract for the “Remaining Works for the Construction of Samtredia-Grigoleti Road Section of E-60 Highway Km 00+000 – Km 11+500 Lot I.”
This contract will include the construction of four-lane Samtredia-Grigoleti Road Section with the total length of 11.5 km. The Highway is designed and shall be constructed in accordance with the Georgian standard and TEM standard.
This Contract is expected to be implemented from July 2018 to July 2020.
a)      Requirement- Submission of audited balance sheets or if not required by the law of the Applicant’s country, other financial statements approved by certified accountant and acceptable to the Employer, for the last five (5) years to demonstrate the current soundness of the Bidder ’s financial position and its prospective long term profitability. Compliance Requirements- Single Entity must meet requirement and in case of Joint Venture (JV), Each Partner must meet requirement.
b)      Requirement- Minimum average annual construction turnover of EUR 50 million (Fifty Million EUR) calculated as total certified payments received for contracts in progress or completed within the last 5 (five) years: 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 divided by five (5) years. Compliance Requirements- Single Entity must meet requirement and in case of JV, All Partners Combined must meet requirement, Each Partner must meet 30% of the requirement and One Partner must meet 55% of the requirement.
a)      Requirement- Participation in at least two (2) contracts that one has been successfully completed and one substantially*[1] completed within the last five (5) years, starting from 1st January 2012 until application submission deadline and that are similar to the proposed works, where the value of the Bidder’s participation exceeds EUR 40 million (Forty million EUR), of which at least one (1) contract should be implemented in line with AASHTO, EU Codes, British standards or similar and at least one (1) contract -  funded by international financial institutions such as European Investment Bank (EIB), Japan International Cooperation Agency (JICA) World Bank (WB), Asian Development Bank (ADB), European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) etc.
The similarity of the Bidder’s participation shall be based on the physical size, nature of works, complexity, methods, technology or other characteristics as described in Section 6, Employer’s Requirements. Compliance Requirements- Single Entity must meet requirement and in case of JV, All Partners Combined must meet requirement.
3)      Construction Experience in Key Activities
a)      Requirement- For the above or other contracts executed during the period stipulated in above, a minimum construction experience in the following key activities:
• Earthwork- 500 000 m3 in one year (continuous twelve-month period)
• Construction of new road with asphalt concrete pavement- 150 000 m2 in one year (continuous twelve-month period)
• Construction of new bridge- 15 000 m2 in one year (continuous twelve-month period)
Compliance Requirements- Single Entity must meet requirement and in case of JV, All Partners Combined must meet requirements.
To: Mr. Zaza Simonia Cc: Mr. Nikos Papunidi, Mr. Vakhtang Razmadze
n.papunidi@gmail.com
vakhtang.razmadze@georoad.ge
Payment Designation: Tender fee for the Roads Department for the “Remaining Works for the Construction of Samtredia-Grigoleti Road Section of E-60 Highway Km 00+000 – Km 11+500 Lot I” bearing the name of the project. On request, against a faxed copy of the evidence of the remittance, the Bidding Documents may be sent by courier service if the transport is previously ordered by the Bidder in his country. The Borrower bears no responsibility for the delivery in such a case.
Note: The payment evidence should be accompanied by a cover letter including the project’s name, the company’s name and contact information (email and phone number).
A Bid Security GEL 2 500,000 (Two Million Five Hundred Georgian Lari) or equivalent amount in a freely convertible currency.  For the purpose of determining the equivalent amount of the required Bid Security in a freely convertible currency, the exchange rates published by www.nbg.gov.ge prevailing on the date 28 days prior to the deadline for bid submission shall be applied.  Fulfilling the conditions indicated in the Bidding Documents must accompany all bids.
All bids must be delivered in closed envelopes bearing the mention “Bid for the Remaining Works for the Construction of Samtredia-Grigoleti Road Section of E-60 Highway Km 00+000 – Km 11+500 Lot I” no later than February 5, 2018, 16:00 local time at the following address 12, Al. Kazbegi Ave. 0160 Tbilisi, Georgia. Bids will be opened immediately in the presence of Bidders’ representatives who choose to attend.
[1] *In case the amount of the total payments under the contract equal or exceed 90% of the contract amount, the contract will be considered to be substantially completed