პროექტის # 49257-001
საქართველომ აზიის განვითარების ბანკისგან მიიღო დაფინანსება აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის (ხევი-უბისას მონაკვეთი) გაუმჯობესების პროექტისათვის. აღნიშნული დაფინანსების გარკვეული ნაწილი გამოყენებული იქნება პროექტის ფარგლებში შესასყიდი საქონლის, სამუშაოების და საკონსულტაციო მომსახურების ხარჯების ასანაზღაურებლად.
საქართველოს რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება – საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი იწვევს ინდივიდუალურ კონსულტანტებს (კონსულტანტებს) ინტერესის გამოსახატად შემდეგი მომსახურების გასაწევად: განსახლების გარე მონიტორინგის კონსულტანტი.
- განსახლების პროცესის წინასწარ დამტკიცებული განსახლების გეგმის (სამოქმედო გეგმებისა და გეგმის დანართების ჩათვლით) შესაბამისად განხორციელების კონტროლი;
- ადგილობრივი მაცხოვრებლების მიერ მათი საცხოვრებელი პირობებისა და სტანდარტების აღდგენის უზრუნველყოფა;
- პროექტის მოწყვლად ჯგუფებზე ზეგავლენის განხილვა და მისი სალიკვიდაციო ღონისძიებების ეფექტურობის შეფასება;
- საჯარო კონსულტაციების და ადგილობრივ მოსახლეობასთან კომუნიკაციის ეფექტურობის შეფასება და საჩივრებზე რეაგირების პროცესის მართვა.
დავალების მიზნების მისაღწევად განსახლების გარე მონიტორინგის კონსულტანტი განახორციელებს შემდეგს:
- ყველა საკომპენსაციო შემთხვევის განხილვა და ყველა ზეგავლენის ქვეშ მყოფი პირის განსახლების გეგმასა და ამ პირებთან გაფორმებულ კონტრაქტებში ასახული თანხების შესაბამისად კომპენსირების კონტროლი;
- გაცემული კომპენსაციების ადეკვატურობისა და ზეგავლენის ქვეშ არსებული პირების საცხოვრებელი პირობების, შემოსავლებისა და ცხოვრების დონის განხილვა;
- ზეგავლენის ქვეშ არსებული პირების (განსაკუთრებით მოწყვლადი ჯგუფების) კონსულტირების ადეკვატურობისა და ეფექტურობის შეფასება საჩივრების განხილვის პროცედურისა და ამ პირების უფლებების დაცვის ადეკვატურობისა და ეფექტურობის ჩათვლით.
- განსახლების გეგმის საჯარო განხილვის და ამ პროცესის განსახლების გეგმის შესაბამისად წარმართვის, ისევე როგორც, ზეგავლენის ქვეშ არსებული პირების საინფორმაციო კამპანიით კმაყოფილების დონის შეფასება;
- ზეგავლენის ქვეშ არსებული პირების კმაყოფილების დონის შეფასება ველზე 30%-იანი შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით, რაც ასევე მოიცავს განსახლების მიზნების მიღწევის შეფასებასაც;
- 30%-იანი შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით ზეგავლენის ქვეშ არსებული პირების მიერ დარეგისტრირებული საჩივრებისა და მათზე რეაგირების პროცესის კვლევა განსახლების გეგმის დებულებების შესაბამისად;
- ლეგალიზაციის პროცესის განხილვა და მისი ეფექტურობის შეფასება;
- მკვეთრი ზეგავლენის ქვეშ მყოფი და მოწყვლადი პირების რეაბილიტაციის პროგრამის შეფასება;
- მიღებული გამოცდილების, რეკომენდაციებისა და გაუმჯობესების ღონისძიებების აღწერა და საბოლოო ჯამში, განსახლების გეგმის განხორციელების პროცესის შეფასება.
დაინტერესებულმა კონსულტანტები კონკურსში მონაწილეობის მიზნით უნდა გადავიდნენ შემდეგ ლინქზე: https://selfservice.adb.org/OA_HTML/adb/xxcrs/jsp/ADBCsrnFwd.jsp?sel=148321
კონსულტანტის შერჩევა მოხდება ინდივიდუალური კონსულტანტის შერჩევის მეთოდით აზიის განვითარების ბანკის „შესყიდვების რეგულაციების“ მიხედვით.
- მოწინავე ხარისხი სოციოლოგიის, პოლიტიკური მეცნიერებების, იურიდიულ, გეოგრაფიულ, ურბანული დაგეგმარების, საინჟინრო, მიწის მართვის ან მსგავს სპეციალობაში.
- არანაკლებ 3 (უმჯობესია 5 წელი) წლის გამოცდილება ინფრასტრუქტურული პროექტების განსახლების გეგმების განხორციელებაში, რაც მოიცავს გზების რეაბილიტაციის ან რეკონსტრუქციის პროექტებს (კატეგორია ა - არანებაყოფლობითი განსახლება დადგენილი აზიის განვითარების ბანკის/მსოფლიო ბანკის მიერ);
- გამოცდილება განსახლების პროცესის გარე მონიტორინგში განვითარების პროექტებისთვის;
- აზიის განვითარების ბანკის უსაფრთხოების პოლიტიკის დებულების 2009 წ (Safeguard Policy Statement 2009) და მსოფლიო ბანკის არანებაყოფლობითი განსახლების პოლიტიკის (Involuntary Resettlement Policy (OP 4.12)) ცოდნა;
- საქართელოს მიწის ადმინისტრაციული/მართვის კანონმდებლობის, რეგულაციებისა და სტანდარტების ცოდნა;
- ქართული და ინგლისური ენების (ზეპირი და წერილობითი) კარგი ცოდნა და კომუნიკაციის კარგი უნარი;
- საზოგადოებასთან პირდაპირი მუშაობის გამოცდილება და მონაწილეობრივი მეთოდებისა და საკონსულტაციო პრაქტიკების ცოდნა;
- კომპიუტერის ცოდნა: სტანდრტული აპლიკაციების ცოდნა Word, Excel და ელექტრონული ფოსტის გამოყენების ცოდნის ჩათვლით.

Project No. 49257-001
Georgia has received financing from the Asian Development Bank towards the cost of East-West Highway (Khevi-Ubisa Section) Improvement Project consulting services to be procured under this project, which will be jointly financed by the Government of Georgia.
The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (RDMRDI) now invites Individual Consultants (Consultants) to express their interest in providing the following services: Resettlement External Monitoring Consultant.
The objective of the assignment is to:
• verify that resettlement has been implemented in accordance with the approved final LARPs, including any corrective action plans (CAPs) and addendums thereto;
• ensure that APs have been able to at least restore their livelihoods and living standards;
• review the project impacts on vulnerable groups and assess the effectiveness of the mitigation measures adopted; and
• assess the effectiveness of public consultations and communications with APs and the management of the grievance redress process.
To achieve the objective of this assignment, the Resettlement External Monitoring Consultant is expected to:
• review all compensation tallies and verify that compensation has been provided to all APs in the amounts defined in the LARP and in the AP contracts;
• review and evaluate the adequacy of compensation given to the APs as well as livelihood opportunities and incomes and quality of life of APs;
• evaluate the adequacy and effectiveness of the consultative process with APs, particularly those vulnerable, including the adequacy and effectiveness of grievance procedures and legal redress available to the APs, and dissemination of information about these;
• review the information disclosure of LARPs and information pamphlets, verify that the process was conducted as stipulated in the LARP, and asses the satisfaction of the APs with the information campaign;
• conduct a AP satisfactory survey at field level with a 30% random sample of the APs, including assessment of whether resettlement objectives have been met (sampling procedure to be described);
• conduct a survey of 30% random sample of APs who registered grievances, and evaluate functioning of the grievance redress process in accordance with the provisions of the LARP (sampling procedure to be described);
• review the legalization process and assess its effectiveness;
• assess of the rehabilitation program for severely affected and vulnerable APs;
• provide a description of lessons learned and recommendations for improvements; and
• in conclusion, provide an overall assessment of LARP implementation and recommendations to ADB regarding the provision of a no objection letter to commence civil works.
The estimated duration of assignment is 120 days (intermittent).
Interested individuals shall follow the link to participate in the selection: https://selfservice.adb.org/OA_HTML/adb/xxcrs/jsp/ADBCsrnFwd.jsp?sel=148321
A consultant will be selected in accordance with the “Selection of Individual Consultants” procedures set out in Asian Development Bank’s “Procurement Regulations for ADB Borrowers” on the basis of substantial responsiveness of the best evaluated CV with respect to compliance with technical and other related aspects specified in the Terms of Reference.
• An advanced degree in Sociology, Political Science, Law, Geography, Urban Planning, Engineering, Land Management or similar;
• A minimum of 3 (Preferably 5) years of experience in developing and implementing LARPs/RAPs on infrastructure projects, including road rehabilitation or reconstruction projects classified as Category A for Involuntary Resettlement as defined by ADB and/or WB;
• Prior experience in conducting external resettlement monitoring for development projects;
• Working knowledge of the ADB Safeguards Policy Statement 2009, and the World Bank Involuntary Resettlement Policy (OP 4.12); and
• Working knowledge of the Georgian land administration/management laws, regulations, and standards.
• Strong oral and written Georgian and English language and communication skills.
• Knowledge of participatory methods and consultation practices, with direct experience in working with the general public.