კახეთის რეგიონში არსებული გზების რეაბილიტაცია და მოვლა-შენახვა შედეგსა და შესრულებაზე დაფუძნებული კონტრაქტის (OPRC) ფარგლებში
1. საქართველოს მთავრობამ, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ, საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა მიიღო მსოფლიო ბანკის დაფინანსება შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი მნიშვნელობის გზების მეორე პროექტისთვის. აღნიშნული დაფინანსების გარკვეული ნაწილი გამოყენებული იქნება კონტრაქტის - კახეთის რეგიონში არსებული გზების რეაბილიტაცია და მოვლა-შენახვა შედეგსა და შესრულებაზე დაფუძნებული კონტრაქტის ფარგლებში სამუშაოების ასანაზღაურებლად.
2. საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი გეგმავს, რომ განახორციელოს საცდელი შედეგსა და შესრულებაზე დაფუძნებული საგზაო კონტრაქტები (OPRC), რათა ამ მეთოდის გამოყენებით უზრუნველყოფილ იქნას მდგრადი და ხარჯთ-ეფექტური საგზაო აქტივების მართვა და ამავდროულად დაკმაყოფილდეს გზებით მოსარგებლეთა საჭიროებები. საცდელი პროექტი მოიცავს დაახლოებით 117 კმ სიგრძის საგზაო ქსელს, რომელიც ერთ პაკეტში აერთიანებს საფარიან გზებს. კონტრაქტის განხორციელების პერიოდია 60 თვე.
3. სამუშოების შესყიდვა ჩატარდება საერთაშორისო ტენდერის (ICB) პროცედურებით, რომლებიც აღწერილია მსოფლიო ბანკის სახელმძღვანელოში - “მსოფლიო ბანკის სესხის ამღების მიერ საქონლის, სამუშოებისა და არასაკონსულტაციო მომსახურების შესყიდვა რეკონსტრუქციისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკის (IBRD) სესხის და განვითარების საერთაშორისო ასოციაციის (IDA) კრედიტებისა და გრანტების პირობებით (2011 წლის იანვარი)” და სახელმძღვანელო პრინციპების თანახმად ღიაა მონაწილეობის უფლების მქონე ნებისმიერი პრეტენდენტისთვის.
4. დაინტერესებული, ტენდერში მონაწილეობის უფლების მქონე პრეტენდენტები დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად და სატენდერო დოკუმენტების გასაცნობად უნდა დაუკავშირდნენ საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილეს ბ-ნ ირაკლი ლითანიშვილს ქვემოთ მითითებულ მისამართზე 10-დან 17 საათამდე.
ა. ცნობა, რომ პრეტენდენტი არ არის ჩართული სასამართლო პროცესში და არ მიმდინარეობს მისი გაკოტრება, რეორგანიზაცია ან ლიკვიდაცია; ყველა მიმდინარე სასამართლო/საარბიტრაჟო პროცესი არ უნდა წარმოადგენდეს პრეტენდენტის წმინდა ღირებულების ოც პროცენტზე მეტს (20%), ამავდროულად ყველა მიმდინარე დავა ჩაითვლება როგორც გადაწყვეტილი პრეტენდენტის წინააღმდეგ.
ბ. უკანასკნელი 5 (ხუთი) წლის განმავლობაში (2010, 2011, 2012, 2013, 2014 და მიმდინარე 2015 წელი სატენდერო წინადადებების წარმოდგენის თარიღამდე) მინიმალური საშუალო წლიური ბრუნვა 9,000,000 (ცხრა მილიონი) აშშ. დოლარის ოდენობით, რომელიც დაითვლება მიმდინარე ან დასრულებული კონტრაქტების ფარგლებში მიღებული გადასახადებიდან;
გ. ლიკვიდური აქტივები და/ან საკრედიტო საშუალებები, გარდა სხვა სახელშეკრულებო ვალდებულებებისა და ნებისმიერი სახის წინასწარი გადახდების გამოკლებით, რომელსაც შესაძლოა კონტრაქტი ითვალისწინებდეს, უნდა შეადგენდეს მინიმუმ 2,500,000 (ორი მილიონ ხუთასი ათასი) აშშ დოლარს.
დ. ერთობლივი საწარმოს წევრის, კონტრაქტორის, მენეჯმენტ კონტრაქტორის ან ქვე-კონტრაქტორის სახით მონაწილეობის მიღება მინიმუმ ერთი (1) გზის რეაბილიტაციის, რეკონსტრუქციის, მშენებლობის და/ან მოვლა–შენახვის კონტრაქტში უკანასკნელი ხუთი (5) წლის განმავლობაში (2010, 2011, 2012, 2013, 2014 და მიმდინარე 2015 წელი სატენდერო წინადადებების წარმოდგენის თარიღამდე) ღირებულებით არანაკლებ 9,400,000 (ცხრა მილიონ ოთხასი ათასი) აშშ. დოლარი ან ორ (2) კონტრაქტში, ღირებულებით არანაკლებ 4,700,000 (ოთხი მილიონ შვიდასი ათასი) აშშ. დოლარი, რომლებიც წარმატებით განხორციელდა და ძირითადად დასრულდა[1] და წინამდებარე სატენდერო მოწვევით გათვალისწინებული სამუშაოების და მომსახურების ანალოგიურია.
- საფარიანი გზების დეტალური პროექტირება;
- 100 000 მ2 გზის საფარის რეაბილიტაცია, რეკონსტრუქცია, მშენებლობა - სატენდერო წინადადების წარმოდგენამდე უკანასკნელი 3 წლიდან (2012, 2013, 2014 და მიმდინარე 2015 წელი სატენდერო წინადადებების წარმოდგენის თარიღამდე) რომელიმე ერთი წლის განმავლობაში;
- არანაკლებ 100 კმ საგზაო ქსელის მოვლა - შენახვის გამოცდილება სატენდერო წინადადების წარმოდგენამდე, უკანასკნელი 3 წლიდან (2012, 2013, 2014 და მიმდინარე 2015 წელი სატენდერო წინადადებების წარმოდგენის თარიღამდე) რომელიმე ერთი წლის განმავლობაში;
მინიმალური საკვალიფიკაციო მოთხოვნები ტენდერის მონაწილის საპროექტო კონსულტანტისათვის:
ვ. სატენდერო წინადადების წარდგენამდე ბოლო ექვსი (6) კალენდარული წლის განმავლობაში (2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 და მიმდინარე 2015 წელი სატენდერო წინადადებების წარმოდგენის თარიღამდე) კონსულტანტს განხორციელებული უნდა ჰქონდეს მსგავსი პროექტები, რომლის ფარგლებში განხორციელდა:
- საფარიანი გზების რეაბილიტაციის / რეკონსტრუქციის / მშენებლობის პროექტირება.
ზ. შემდეგი საკონსულტაციო გამოცდილება:
გზის პროექტირების ორი (2) პროექტი (საკონსულტაციო) დეტალური პროექტის მომზადება რეაბილიტაციის / რეკონსტრუქციის / მშენებლობის სამუშაოებისთვის უკანასკნელი ექვსი (6) (2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 და მიმდინარე 2015 წელი სატენდერო წინადადებების წარმოდგენის თარიღამდე) წლის განმავლობაში (თითოეული საკონსულტაციო პროექტი ღირებულებით არანაკლებ 300,000 (სამასი ათასი) აშშ დოლარი.
7. სატენდერო წინადადებები მოწოდებული უნდა იქნეს ქვემოთ მითითებულ მისამართზე არაუგვიანეს 2015 წლის 6 ნოემბრის 17:00 საათისა ადგილობრივი დროით. წინადადებები ელექტრონული ფორმით არ მიიღება. დაგვიანებით შემოსული სატენდერო წინადადებები არ დაიშვება. წინადადებები გაიხსნება პრეტენტენტების იმ წარმომადგენლების თანდასწრებით, რომლებიც გადაწყვეტენ პირადად დაესწრონ ტენდერს 2015 წლის 6 ნოემბრის 17:00 სთ-ზე ადგილობრივი დროით.
8. ყველა სატენდერო წინადადებას თან უნდა ახლდეს სატენდერო წინადადების უზრუნველყოფის საბანკო გარანტია 600,000 (ექვსასი ათასი) ლარის ან თავისუფლად კონვერტირებად ვალუტაში მისი ექვივალენტის ოდენობით. სატენდერო წინადადების უზრუნველყოფის საბანკო გარანტია ძალაში უნდა იყოს სატენდერო წინადადების მოქმედების ვადის (180 დღე) გასვლის დღიდან 28 დღის განმავლობაში.
[1] სამუშაოების ძირითადად დასრულება გულისხმობს კონტრაქტით გათვალისწინებული სამუშაოების 80%–ის ან მეტის დასრულებას

Rehabilitation and Maintenance of Roads in Kakheti Region under Output- and Performance-based Contracting (OPRC)
1. The Government of Georgia, Ministry of Regional Development and Infrastructure, Roads Department has received a financing from the World Bank towards the cost of the Second Secondary and Local Roads Project and it intends to apply the proceeds to payments under Contract for Rehabilitation and Maintenance of Roads in Kakheti Region under Output- and Performance-based Contracting (OPRC).
2. The Roads Department of Georgia intends to pilot Output- and Performance-based Road Contracts (OPRC) as a method for achieving sustainable and cost effective road asset management whilst at the same time meeting the needs of road users. The pilot project is expected to cover a road network size of about 117 km comprising paved roads in a single package. Implementation period of the contract is 60 months.
3. Procurement of works will be conducted through the procedures of International Competitive Bidding as specified in the World Bank’s Guidelines: Procurement of Goods, Works and Non-Consulting Services under IBRD Loans and IDA Credits & Grants by World Bank Borrowers (January, 2011) and is open to all eligible bidders as defined in the guidelines.
4. Interested eligible bidders who wish to receive any additional information and inspect the bidding documentation should contact Mr. Irakli Litanishvili, Vice-Chairman of the Roads Department of Georgia at the address below from 10:00 A.M till 17:00 P.M.
a. The evidence that the bidder is not involved in any litigation with regard to its bankruptcy, reorganization or liquidation; All pending litigation shall in total not represent more than twenty percent (20 %) of the Bidder’s net worth and shall be treated as resolved against the Bidder.
b. Minimum average annual turnover of US$ 9,000,000 (Nine Million United Stated Dollars), calculated as total certified payments received for contracts in progress or completed, within the last five (5) years (2010, 2011, 2012, 2013, 2014 and ongoing 2015 until bid submission deadline);
c. Liquid assets and/or credit facilities, net of other contractual commitments and exclusive of any advance payments which may be made under the Contract, of no less than 2,500,000 US$ (Two Million Five Hundred Thousand United States Dollars).
d. Participation as JV member, contractor, management contractor, or subcontractor, in at least one (1) road rehabilitation / reconstruction / construction and/or maintenance contract within the last five (5) years (2010, 2011, 2012, 2013, 2014 and ongoing 2015 until bid submission deadline), with a value of at least US$ 9,400,000 (Nine Million Four Hundred Thousand United States Dollars), or two (2) contracts, each with a value of at least US$ 4,700,000 (four million seven hundred thousand United States Dollars) that have been successfully and substantially[1]completed and that are similar to the proposed Works and Services.
e. Minimum experience in the following key activities:
- Detail Design of paved roads;
- 100 000m2 of pavement rehabilitation / reconstruction / new construction in at least 1 year in the last 3 years prior to bid submission deadline (2012, 2013, 2014 and ongoing 2015 until bid submission deadline);
- Road maintenance experience for at least 100km road network in at least 1 year in the last 3 years prior to bid submission deadline (2012, 2013, 2014 and ongoing 2015 until bid submission deadline);
Minimum qualifying criteria for Bidder’s Project Consultant:
f. Over the period of the last six (6) calendar years prior to bid submission, the Consultant has implemented similar projects requiring (2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 and ongoing 2015 until bid submission deadline):
- Paved Road Rehabilitation/Reconstruction/New Construction Design;
- g. The following Consulting experience:
- Two (2) Road Design projects (Consultancy) for Detail Design of Rehabilitation/Reconstruction/New Construction works within the last six (6) years (2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 and ongoing 2015 until bid submission deadline) (Value of each Consultancy Project at least US$300,000).
6. A complete set of bidding documentation in English language may be purchased by interested applicants on the submission of a written application to the address below and upon payment of a non-refundable fee of 200 Georgian Lari or equivalent in USD. The method of payment will be by the direct deposit to the following account:
- The Bids should be delivered at the address below not later than November 06, 2015, 17:00 Hours local time. Electronic versions of the bids are not acceptable. Late bids will not be accepted. The bids will be opened in the presence of the bidders' representatives who choose to attend public bid opening on November 06, 2015, 17:00 Hours local time.
- All bids should be submitted together with the Bid Securities for the amount of 600,000 GEL or equivalent in a freely convertible currency. The bid security shall be valid for twenty-eight (28) days beyond the original validity period of the bid.