საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, E60 ავტომაგისტრალის სამტრედია–გრიგოლეთის გზის მესამე მონაკვეთის მშენებლობას იწყებს. მშენებლობისთვის საერთაშორისო ტენდერში მონაწილეობის მისაღებად მოწვევა უკვე გამოცხადდა.
სამტრედია–გრიგოლეთის გზის 12 კილომეტრიანი მონაკვეთის (ლოტი 3) მშენებლობას ევროპის საინვესტიციო ბანკი აფინანსებს. პროექტი 4 ზოლიანი ასფალტ–ბეტონის გზის, 6 სახიდე გადასასვლელის, 2 სატრანსპორტო კვანძის, საქონლისა და საველე გასასვლელების მშენებლობას ითვალისიწინებს. გზის აღნიშნული მონაკვეთი გურიის რეგიონში ქ. ლანჩხუთსა და ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფლებს გაივლის.
სამტრედია-გრიგოლეთის გზა (სულ 52 კმ-იანი მონაკვეთისაგან შედგება) ზესტაფონი-ქუთაისის შემოვლითი-სამტრედიის გზის 42-ე კმ-ზე, მდ. ოჩოფასთან იწყება და გრიგოლეთის ტერიტორიაზე, მდინარე სუფსასთან მთავრდება. აღნიშნული გზის ჩქაროსნულ მაგისტრალად მოდერნიზების პროექტი 4 მონაკვეთად (ლოტად) ხორციელდება. პირველ, მეორე და მეოთხე მონაკვეთზე სამუშაოები უკვე მიმდინარეობს.
პროექტის მიზანია, ქვეყნის მასშტაბით ყველაზე მაღალი ინტენსივობის საერთაშორისო მნიშვნელობის გზაზე მზარდი სატრანსპორტო ნაკადების გამტარუნარიანობის, ავტომობილების უსაფრთხო გადაადგილებისა და შეუფერხებელი სატრანზიტო მიმოსვლის უზრუნველყოფა.

The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia starts construction of the third section of Samtredia-Grigoleti road under E60 highway. Invitation for participation in international bidding of construction has already been announced.
Construction of the 12 km section (Lot III) of Samtredia-Grigoleti road is financed by the European Investment Bank. The project envisages construction of four-lane asphalt concrete road, 6 bridge crossings, 2 transportation interchanges, field and cattle passes. The mentioned road section will pass through the villages of Lanchkhuti Municipality and the city of Lanchkhuti located in Guria region.
Samtredia-Grigoleti road starts at km 42 of Zestaponi-Kutaisi bypass-Samtredia road at river Ochopa and Grigoleti area, and ends at river Supsa. The project for modernization of the mentioned road into the highway is being implemented in 4 sections (lots). At the first, second and fourth sections the works are already underway.
The project aims to improve the capacity of high-intensity international road for the increased traffic flows, ensure road safety and uninterrupted transit traffic.
Construction of the mentioned road section is a part of spatial development of the country, which is considered in four-point Governmental reform plan initiated by Prime Minister George Kvirikashvili.