„სერიოზულად არის დაზიანებული ქალაქის ცენტრალური ქუჩა. ამ წუთებში სრულად მობილიზებულია ინფრასტრუქტურის სამინისტრო და ყველა შესაბამისი უწყება. პროცესში ჩართულია ყველა პასუხისმგებელი სამსახური. ყველანი მობილიზებული ვართ იმისთვის, რომ რაც შეიძლება სწრაფად აღმოიფხვრას ის შედეგები, რასაც დღეს თელავში ვხედავთ, და ქალაქი უმოკლეს ვადაში დაუბრუნდეს ცხოვრების ჩვეულ რიტმს. რაც შეეხება მომავალს, დეტალურად შევისწავლით მომხდარს და გავატარებთ ყველა აუცილებელ პრევენციულ ღონისძიებას, რათა მსგავსი სტიქიის განმეორების შემთხვევაში მისი შედეგები მაქსიმალურად იყოს მინიმიზებული,“- ამის შესახებ ინფრასტრუქტურის მინისტრმა რევაზ სოხაძემ კახეთში, სტიქიის შედეგების დათვალიერების შემდეგ განაცხადა.
საქართველოს ინფრასტრუქტურის მინისტრი რევაზ სოხაძე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი და რეგიონული განვითარების მინისტრი კახაბერ გულედანი კახეთში, თელავში, წუხელ განვითარებული სტიქიის ზონაში ჩავიდნენ.
მინისტრები ადგილზე გაეცნენ შექმნილ ვითარებას, დაათვალიერეს დაზიანებული ტერიტორიები და შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლებისგან მიმდინარე სალიკვიდაციო სამუშაოებისა და არსებული მდგომარეობის შესახებ ინფორმაცია მოისმინეს.
სტიქიის ზონაში ასევე იმყოფებიან საქართველოს ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ლევან დარახველიძე და დეპარტამენტის წარმომადგენლები, პარლამენტის წევრები - ირაკლი ქადაგიშვილი და გელა სამხარაული, რომლებიც ადგილობრივი ხელისუფლებისა და საგანგებო სამსახურების წარმომადგენლებთან ერთად დაზიანებული საგზაო ინფრასტრუქტურის მდგომარეობას აფასებენ.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა სტიქიის სალიკვიდაციო სამუშაოებში ჩართვის მიზნით მობილიზება გაუკეთა 70 ერთეულამდე მძიმე ტექნიკას, მათ შორის ბობკატებს, თვითმცლელებს, გრეიდერებსა და ექსკავატორებს. ტექნიკა სტიქიის სალიკვიდაციო შტაბთან კოორდინაციით ეტაპობრივად გადანაწილდება იმ ლოკაციებზე, სადაც მისი გამოყენება ყველაზე მეტად არის საჭირო.
შესაბამისი უწყებები სტიქიის შედეგების სალიკვიდაციო სამუშაოებს ინტენსიურ რეჟიმში განაგრძობენ, რათა დაზიანებული ინფრასტრუქტურა უმოკლეს ვადაში აღდგეს და მოსახლეობისთვის შექმნილი პრობლემები მაქსიმალურად სწრაფად აღმოიფხვრას.
სტიქიის შედეგების სალიკვიდაციო სამუშაოები უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს. შესაბამისი უწყებები ადგილობრივი ხელისუფლებისა და სტიქიის სალიკვიდაციო შტაბის კოორდინაციით აგრძელებენ გზების გაწმენდას, დაზიანებული ინფრასტრუქტურის აღდგენასა და მოსახლეობისთვის უსაფრთხო გადაადგილების უზრუნველყოფას.

“The city’s central street has sustained severe damage. At this moment, the Ministry of Infrastructure and all relevant agencies are fully mobilized. Every responsible service is actively involved. We are doing everything possible to eliminate the consequences of the disaster in Telavi as quickly as possible and restore the city to its normal rhythm of life. Looking ahead, we will conduct a thorough assessment of what happened and implement all necessary preventive measures to minimize the impact of similar disasters in the future,” Minister of Infrastructure Revaz Sokhadze said after inspecting the disaster-affected areas in Kakheti.
Minister of Infrastructure Revaz Sokhadze, Minister of Environmental Protection and Agriculture Davit Songulashvili, and Minister of Regional Development Kakhaber Guledani visited the disaster zone in Telavi following the severe weather that struck the area last night.
The ministers inspected the affected areas on site and received updates from representatives of the relevant agencies on the ongoing emergency response operations and the current situation.
Also present in the disaster zone were Chairman of the Roads Department Levan Darakhvelidze and representatives of the Roads Department, Members of Parliament Irakli Kadagishvili and Gela Samkharauli, who, together with local authorities and emergency services, assessed the condition of the damaged road infrastructure.
The Roads Department has mobilized up to 70 units of heavy machinery, including Bobcats, dump trucks, graders, and excavators, to support the emergency response operations. In coordination with the Disaster Response Headquarters, the equipment is being deployed to the locations where it is needed most.
The relevant agencies continue to carry out intensive emergency response operations to restore the damaged infrastructure as quickly as possible and minimize disruption for the local population.
Emergency response works are continuing around the clock. Under the coordination of the local authorities and the Disaster Response Headquarters, the responsible agencies are clearing roads, restoring damaged infrastructure, and ensuring safe travel for residents.