თიანეთი-ახმეტა-ყვარელი-ნინიგორის საავტომობილო გზის 14 კმ-იან მონაკვეთზე (კმ44–კმ57) სარეაბილიტაციო სამუშაოები აქტიურად მიმდინარეობს.
სარეაბილიტაციო მონაკვეთი ახმეტისა და თელავის მუნიციპალიტეტებში მდებარეობს. გზა იწყება ახმეტის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო ალვანის აღმოსავლეთით, გაივლის სოფელ ლალისყურსა და სოფელ ფშაველს და მთავრდება სოფელ ჯუღაანის აღმოსავლეთით.
თიანეთი-ახმეტა-ყვარელი-ნინიგორის საავტომობილო გზა ერთმანეთთან აკავშირებს კახეთისა და მცხეთა-მთიანეთის რეგიონებს და წარმოადგენს ფშავ-ხევსურეთსა და ყაზბეგთან დამაკავშირებელ უმოკლეს მარშრუტს. გზის რეაბილიტაცია მნიშვნელოვანია როგორც სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების, ასევე ხეობის ტურისტული პოტენციალის ზრდისთვის.
არსებული გზა მნიშვნელოვნად იყო დაზიანებული და გაზრდილი სატრანსპორტო ნაკადის პირობებში გადაადგილებას აფერხებდა.
პროექტი ითვალისწინებს საგზაო ინფრასტრუქტურის სრულ რეაბილიტაციას - განახლდება გზის სავალი ნაწილი, მოეწყობა წყალგამტარი მილები, კიუვეტები, ავტობუსის გასაჩერებელი პავილიონები, მოსახლეობის ეზოებში შესასვლელები და საგზაო ნიშნები. რეაბილიტაცია ჩაუტარდება ორ ხიდს - მდინარე თახტიბოგირის ხევზე და მდინარე სტორზე, ხოლო მდინარე ჭეჭაქვისხევზე აშენდება ახალი ხიდი. ასევე განხორციელდება გზის სავალი ნაწილის ჰორიზონტალური მონიშვნა.
ამ ეტაპზე ასფალტის საფარის მოწყობა დასრულებულია. მიმდინარეობს სანიაღვრე სისტემების — ღარებისა და კიუვეტების მოწყობა, ასევე ქვემო ალვანში მოედნის მოწყობის სამუშაოები.
პროექტი ფინანსდება სახელმწიფო ბიუჯეტიდან და მისი ღირებულება 17,747,422 ლარს შეადგენს. სამუშაოების დასრულება 2026 წლის აგვისტოშია დაგეგმილი.

Rehabilitation of the 14-kilometer section of the Tianeti–Akhmeta–Kvareli–Ninigori road is actively underway
02 April, 2026 16:21:48
Rehabilitation works are actively underway on a 14-kilometer section (km 44–km 57) of the Tianeti–Akhmeta–Kvareli–Ninigori road.
The rehabilitation section is located within the municipalities of Akhmeta and Telavi. The road begins to the east of the village of Kvemo Alvani in Akhmeta Municipality, passes through the villages of Laliskuri and Pshaveli, and ends to the east of the village of Jughaani.
The Tianeti–Akhmeta–Kvareli–Ninigori road connects the Kakheti and Mtskheta-Mtianeti regions and represents the shortest route linking Pshav-Khevsureti and Kazbegi. The rehabilitation of the road is important both for socio-economic development and for enhancing the tourism potential of the valley.
The existing road was significantly damaged and hindered mobility under increased traffic volumes.
The project implies full rehabilitation of the road infrastructure, including the renewal of the carriageway, installation of drainage pipes and side ditches, construction of bus stop shelters, access points to residential yards, and installation of road signs. Two bridges—over the Takhtibogiri Gorge and the Stori River—will be rehabilitated, while a new bridge will be constructed over the Chechakviskhevi River. Horizontal road markings will also be applied.
At this stage, asphalt paving has been completed. Works are ongoing on the installation of drainage systems—including gutters and ditches—as well as the development of a public square in Kvemo Alvani.
The project is financed from the state budget, with a total value of GEL 17,747,422. Completion of the works is scheduled for August 2026.