თბილისის შემოვლითი მაგისტრალური გზის მესამე ლოტის - ავჭალა–აეროპორტის, 22.5-კილომეტრიანი მონაკვეთის სამშენებლო სამუშაოებზე საერთაშორისო ტენდერი გამოცხადდა.
ტენდერი მოიცავს ორი მონაკვეთის მშენებლობას: ავჭალა–გლდანის 5.8-კილომეტრიან და გლდანი–აეროპორტის 16.7-კილომეტრიან მონაკვეთებს.
პროექტის მიხედვით, გზა იქნება 4-ზოლიანი, 4 სატრანსპორტო კვანძით, 16 ხიდით და 4 პარალელური გვირაბით. მონაკვეთი იწყება ავჭალის სარკინიგზო ხიდის წინ, გრძელდება სამხრეთ-აღმოსავლეთის მიმართულებით და სრულდება დიდი ლილოს შესასვლელთან, ლილოს ბაზრობამდე.
თბილისის შემოვლითი გზა წარმოადგენს აღმოსავლეთ–დასავლეთის საერთაშორისო მაგისტრალის E60-ის საკვანძო ნაწილს, ხოლო მისი მშენებლობა ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან საგზაო ინიციატივას ქვეყნის სატრანსპორტო სისტემის განვითარებაში. პროექტი ერთდროულად ემსახურება როგორც საერთაშორისო სატრანზიტო ფუნქციის გაძლიერებას, ისე დედაქალაქის სატრანსპორტო პრობლემების გრძელვადიან გადაწყვეტას.
თბილისის შემოვლითი გზა (ნატახტარი/წიწამური — რუსთავი) საერთო ჯამში, დაახლოებით 49 კილომეტრია და ოთხ ლოტად არის დაყოფილი. თბილისის შემოვლითი გზის მეორე ლოტის (წიწამური–ავჭალის მონაკვეთის) სამშენებლო სამუშაოებზე საერთაშორისო ტენდერი 2025 წლის დეკემბრის ბოლოს გამოცხადდა.
თბილისის შემოვლითი გზის მესამე ლოტის (ავჭალა–აეროპორტის) მშენებლობის ტენდერით დაინტერესებული კომპანიების წინადადებების მიღება 2026 წლის 11 აპრილს დაიწყება და 15 აპრილს დასრულდება. შესყიდვის სავარაუდო ჯამური ღირებულება 932 023 564 ლარია.

A tender has been launched for the construction works of the Avchala–Airport section of the Tbilisi Bypass Highway
24 February, 2026 10:07:18
An international tender has been announced for the construction works of the third lot (Avchala–Airport), a 22.5-kilometer section of the Tbilisi Bypass Highway.
The tender covers the construction of two sections: the 5.8-kilometer Avchala–Gldani section and the 16.7-kilometer Gldani–Airport section.
According to the project, the road will be a four-lane highway featuring four transport interchanges, 16 bridges, and four parallel tunnels. The section begins before the Avchala railway bridge, extends in a south-eastern direction, and ends at the entrance to Didi Lilo, before the Lilo market area.
The Tbilisi Bypass Highway constitutes a key component of the East–West international corridor (E60). Its construction represents one of the most significant road infrastructure initiatives for the development of the country’s transport system. The project aims to strengthen Georgia’s international transit function while also providing a long-term solution to traffic congestion in the capital.
The Tbilisi Bypass Road (Natakhtari/Tsitsamuri–Rustavi) is approximately 49 kilometers in total length and is divided into four lots. An international tender for the construction works of the second lot (Tsitsamuri–Avchala section) was announced at the end of December 2025.
The submission of proposals for the third lot (Avchala–Airport) will begin on April 11, 2026, and end on April 15, 2026. The estimated total procurement value amounts to GEL 932,023,564.