რევაზ სოხაძე ქალაქ ჯვარში მდინარე მაგანაზე არსებული ვანტური ხიდის მდგომარეობას გაეცნო
ინფრასტრუქტურის მინისტრი რევაზ სოხაძე, მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელ დირექტორ ბექა ურუშაძესთან, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ლევან დარახველიძესთან, საქართველოს პარლამენტის წევრ ილია ინჯიასთან,  ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან და „ენგური ატრაქციის“ დირექტორ ნიკოლოზ ანთიძესთან ერთად, წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის ქალაქ ჯვარში, მდინარე მაგანაზე არსებული ვანტური ხიდის მდგომარეობას გაეცნო.
ინფრასტრუქტურის სამინისტრო დაიწყებს ხიდის რეაბილიტაციისა და მისი ტურისტულ ატრაქციად ჩამოყალიბების პროექტზე მუშაობას.
80 მეტრის სიგრძის ისტორიული საფეხმავლო ხიდი 1931-1932 წლებშია აგებული და ამჟამად დაზიანებულია. 60-იან წლებამდე, ენგურჰესის მშენებელთა მიერ ახალი ხიდის აშენებამდე, იყო სამეგრელოსა და ზემო სვანეთის დამაკავშირებელი უმნიშვნელოვანესი მონაკვეთი. ახალი ხიდის აშენების შემდეგ მას მხოლოდ საფეხმავლო ფუნქცია დარჩა.
2025 წლის 10 სექტემბერს, ხიდს მიენიჭა კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი. ხიდით ახლაც ინტერესდებიან ადგილობრივი და უცხოელი ტურისტები.
ხიდი ყოფილ საბჭოთა კავშირში პირველი ვანტური ხიდია - დაკიდებული ხიდის სახეობა, რომლის პილონები შეერთებულაი ხიდის ვაკისთან ფოლადის ბაგირებით – ვანტებით.

Minister of Infrastructure Revaz Sokhadze reviewed the condition of the cable-stayed bridge over the Magana River in Jvari
21 February, 2026 11:29:49
Minister of Infrastructure Revaz Sokhadze, together with the Executive Director of the Municipal Development Fund Beka Urushadze, Chairman of the Roads Department Levan Darakhvelidze, Member of Parliament Ilia Injia, representatives of the local authorities, and Director of “Enguri Attraction” Nikoloz Antidze, inspected the condition of the cable-stayed bridge over the Magana River in the town of Jvari, Tsalenjikha Municipality.
The Ministry of Infrastructure will begin work on a project for the rehabilitation of the bridge and its development as a tourist attraction.
The 80-meter-long historic pedestrian bridge was constructed in 1931–1932 and is currently damaged. Until the 1960s, prior to the construction of a new bridge by the builders of Enguri HPP, it served as a vital connection between Samegrelo and Upper Svaneti. Following the construction of the new bridge, it retained only a pedestrian function.
On September 10, 2025, the bridge was granted the status of a cultural heritage monument. The site continues to attract interest from both local and international tourists.
The bridge is the first cable-stayed bridge in the former Soviet Union — a type of suspension bridge whose pylons are connected to the bridge deck by steel cables (stays).