საქართველოს რეგინული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ ირაკლი ქარსელაძემ, სასტუმრო „ შერატონ მეტეხი პალასში“ საავტომობილო გზების დეპარტამენტის მიერ, 6 თვის განმავლობაში გაწეული საქმიანობის ანგარიში წარადგინა და გზების დეპარტამენტის პრიორიტეტულ მიმართულებებზე ისაუბრა.
„შთამბეჭდავი 6 თვე გამოვიდა. მაგისტრალური გზების მშენებლობა არის უმთავრესი პრიორიტეტი და აღმოსავლეთ დასავლეთის ავტომაგისტრალი არის ჩვენი მთავარი გამოწვევა. ეს მარშრუტი იწყება წითელი ხიდან და შეადგენს 430 კილომეტრს სარფამდე. ამ დროისთვის, 200 კილომეტრი ჩქაროსნული გზა აშენებულია და 140 კილომეტრის მშენებლობა მიმდინარეობს. წელს, სამუშაოები დაიწყო ისეთ უმნიშვნელოვანეს პროექტზე როგორიც რიკოთის საუღელტეხილო მონაკვეთია. დღეის მდგომარეობით სამუშაოები ერთდროულად მიმდინარეობს ორ, ხევი უბისასა და უბისა-შორაპანის მონაკვეთებზე, პირველ, ჩუმათელეთი-ხევის მონაკვეთზე ხელშეკრულება ფრომდება, ასევე მე-4 შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთზე სატენდერო წინადადებები აგვისტოში გაიხსება და წლის ბოლომდე გაფორმდება ხელშეკრულება. რაც შეეხება წითელი-ხიდის მონაკვეთს მზადდება სატენდერო დოკუმენტაცია, ხოლო ინტენსიური საპროექტო სამუშაოები მიმდინარეობს ბათუმი-სარფის მონაკვეთზე.
2020-2022 წლებში ეტაპობრივად მოხდება ჩქაროსნული გზის სხვადასხვა მონაკვეთების ექსპლუატაციაში შეყვანა და 2021 წელს უკვე ვგეგმავთ სამშენებლო სამუშაოების დაწყებას ბათუმი-სარფის მონაკვეთზე.
საბოლოდ, წითელი ხიდიდან-სარფამდე გადაადგილება 4-4.5 საათში იქნება შესაძლებელი, რაც ნიშნავს იმას, რომ არსებული მანძილი მოკლდება 30 კილმეტრით და არსებული მგზავრობის დრო ფრაქტობრივად ნახევრდება. წითელი ხიდან-სარფამდე მგზავრობა ნახევარ დროში, უსაფრთო საგზაო მოძარაობის პირობებში იქნება შესაძლებელი“ - აღნიშნა ღონისძიებაზე ირაკლი ქარსელაძემ.
რიკოთის საუღელტეხილო გზა ჯამში 51 კმ-ია და ერთ-ერთი რთული მონაკვეთია, მოიცავს 96 ხიდს და 53 გვირაბს, რაც საბოლოო ჯამში უზრუნველყოფს 4 ზოლიანი მაგისტრალის მოწყობას. რიკოთის საუღელტეხილო მონაკვეთის მოდერნიზება უმნიშვნელოვანესია საგზაო ქსელის განვითარებისა და თანამედროვე სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანის კუთხით.

Irakli Karseladze: East-West Highway Construction is the Main challenge
First Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Chairman of Roads Department - Irakli Karseladze submitted the report at Sheraton Grand Tbilisi Metechi Palace Hotel on the 6-month activities carried out by Roads Department and spoke about the department’s priorities.
‘’These 6 months have been impressive. The construction of highways is the top priority and East-West highway represents the main challenge for us. The route starting from Red Bridge to Sarpi is 430km. By this time, 200km of highway has constructed while the 140 km is under construction. This year, works have started on such an important project as Rikoti Pass section. At present, the works are being carried out simultaneously on two sections of Khevi-Ubisa and Ubisa-Shorapani. The agreement will be signed on the first, Chumateleti-Khevi section, the bids on the forth, Shorapani-Argveta section will be opened in August and the agreement will be made by the end of 2019. As for the Red Bridge section, the bidding documents are currently in preparation, while the intensive design works at Batumi-Sarpi section is in progress.
Different sections of the highway will be come into operation step by step in 2020-2022 and we are already planning the construction works to commence at Batumi-Sarpi section in 2021.
Finally, the movement from Red Bridge to Sarpi will last 4-4.5 hours. It means that the existed distance will be reduced by 30km. Travel time from Red Bridge to Sarpi will be halved in the safe traffic conditions’’- Irakli Karseladze noted.
Rikoti Pass Road is 51km in total and is considered to be one of the most complicated sections, including 96 bridges and 53 tunnels that provide the arrangement of 4-lane highway. The modernization of Rikoti Pass section is significant for the development of the road network and its compliance with the modern standards.