რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ ირაკლი ქარსელაძე, ტელეკომპანია ტვ 1-ის პირდაპირ ეთერში, 9 თვის ჭრილში სამინისტროს ბიუჯეტის ათვისებასთან დაკავშირებით ისაუბრა.
ირაკლი ქარსელაძის განცხადებით, ამ ეტაპზე სამინისტროს აქვს 80% -იანი ათვისება. მან, აუთვისებელ თანხებთან დაკავშირებით გამოყო 3 ძირითადი მიზეზი: 1. სამინისტროს ბიუჯეტის ზედმეტად ოპტიმისტური და არასწორი დაგეგმარება; 2. საპროექტო და სამშენებლო კომპანიების მიზეზით გამოწვეული სამუშაოების შესრულების დაგვიანება; 3. განსახლებისა და მოსახლეობის მიერ შექმნილი პრობლემები.
„საგზაო დეპარტამენტის ჭრილში 650 მილიონი უნდა შესრულებულიყო და შესრულებულია 503 მილიონი, ანუ დანაკლისია 150 მილიონი ლარი, აქედან უმეტესი წილი მაგისტრალური გზების მშენებლობაზე მოდის. მაგალითად, ყველასთვის ცნობილია, რომ პრობლემურია სამტრედია-გრიგოლეთის გზის პროექტი - გზის პირველი მონაკვეთის მშენებლობასთან დაკავშირებით რამდენიმე წელია შექმნილია სირთულეები, მოგეხსენებათ, უკრაინულ კომპანიასთან გაფორმებული ხელშეკრულება ცალმხრივად შეწყვეტილია და ამ პროექტთან დაკავშირებით მიმდინარეობს გამოძიება. ამ მონაკვეთზე დარჩენილი სამუშაოების განხორციელების შესყიდვის მიზნით, გამოცხადდა ტენდერი და გამარჯვებულ კომპანიას 1 ნოემბრამდე აქვს გარანტიის წარმოდგენის ვადა. ამის შემდეგ კი, მოხდება ხელშეკრულების გაფორმება.
მეორე და მეოთხე მონაკვეთზე, რომელზეც სამუშაოებს ჩინური კომპანიები „სინოჰიდრო“ და „ჩაინა რეილვეი 23“ ახორციელებენ, წარმოქმნილი ჯდენების შესახებაც ყველასთვის ცნობილია, რამაც მნიშვნელოვნად შეაფერხა გზის საფარის მოწყობა. „სინოჰიდროს“ შემთხვევაში, სამუშაოები, სადაც ეს ტექნიკურად შესაძლებელია გრძელდება და კონტრაქტორს უკვე ეკისრება, სამუშაოების დასრულების ვადის გადაცილებისათვის პირგასამტეხლო ყოველ ვადაგადაცილებულ დღეზე, ხოლო „ჩაინა რეილვეი 23“-ის შემთხვევაში, სამუშაოები ასევე გრძელდება, იქ სადაც ტექნიკური შესაძლებლობა არსებობს და ხელშეკრულებით განსაზღვრული ვადის გასვლის შემდეგ, რომელიც 2018 წლის დეკემბრის ბოლომდეა, ასევე დაეკისრება პირგასამტეხლო ყოველ ვადაგადაცილებულ დღეზე.
ამ შემთხვევაში, სახეზე გვაქვს გარემოება, რომ აღნიშნულ მონაკვეთებზე, მიუხედავად არსებული ჯდენებისა, 2018 წელს ბიუჯეტით განსაზღვრული იყო 100 მილიონი ლარის ათვისება, რაც დამეთანხმებით, ზედმეტად ოპტიმისტური მიდგომაა.
რაც შეეხება სამტრედია-გრიგოლეთის მესამე მონაკვეთს, იტალიურმა კომპანია „ტოდინმა“, 1 წლის განმავლობაში არ დაიწყო სამუშაოები, რის გამოც დაწყებულია ხელშეკრულებით განსაზღვრული ღონისძიებები ხელშეკრულების შესაძლო შეწყვეტის ჩათვლით.
მესამე მონაკვეთის განსახორციელებლად გათვალისწინებული იყო 30 მილიონი ლარი.
ჯამში, სამტრედია-გრიგოლეთის გზის ოთხივე მონაკვეთზე 2018 წელს დაგეგმილი 145 მილიონი ლარის სამუშაოს შესრულებიდან, 9 თვეში შესრულდა 40 მილიონ ლარის სამუშაოები, ხოლო 2018 წლის სავარაუდო შესრულება სულ იქნება დაახლოებით 50 მილიონი ლარი“, - აღნიშნა ირაკლი ქარსელაძემ.
როგორც ირაკლი ქარსელაძე განმარტავს, ჩამორჩენებია ასევე, ზემო ოსიაური- ჩუმათელეთის მონაკვეთზე და ე.წ. მთის გზების პროგრამაში, რაც თავიდანვე არასწორადაა დაგეგმილი. საერთო ჯამში მსგავსი სახის დიდი პროექტების ზედმეტად ოპტიმისტურად და არასწორად დაგეგმვამ გამოიწვია ეს აუთვისებელი 155 მილიონი ლარი.
„ისეთი პროექტებია შეტანილი ბიუჯეტში სადაც დონორი არ იყო ცნობილი და ბიუჯეტში ამის ჩადება სწორი არ იყო. ანაკლიის პორტთან მისასვლელ გზაზე და რკინიგზაზეც 170 მილიონი იყო გამოყოფილი და შემდეგ მაშინვე მოხდა ხელშეკრულების გახანგრძლივება. დაახლოებით 235 მილიონი ლარი ზედმეტად ოპტიმისტურად იყო დაგეგმილი“- აცხადებს ირაკლი ქარსელაძე.
ირაკლი ქარსელაძის თქმით, ყველა პრობლემურ საკითხზე აქტიურად მუშაობენ: „355 მილიონი ლარი იყო სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გამოყოფილი და ეს ათვისებულია, მეიტიც შესაძლოა გადაჭარბებითაც კი შესრულდეს ამ კუთხით. ასევე, 3 დიდი ტენდერი იყო გათვალისწინებული წლის ბოლომდე და მათი წარმატებით დასრულების შემთხევაში აქაც იქნება 100 % -იანი შესრულება და მცირე გადაჭარბებაც არის მოსალოდნელი. ჩვენ ეხლა დამოკიდებული ვართ კანონიერ და პროცედურულ მომენტებზე. არ ვაპირებთ რაიმე კომპრომისზე წასვლას - ბიუჯეტის ასათვისებლად, ტენდერები ვერ შედგება კანონდარღვევით“ - ამბობს ირაკლი ქარსელაძე.

Irakli Karseladze discussed problems related to budget adoption for 9 months and three main reasons
First Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Chairman of Roads Department Irakli Karseladze discussed budget adoption for 9 months on live of TV 1 broadcast.
According to Irakli Karseladze, at this stage, the Ministry has adopted 80% of the budget. He emphasized on three main reasons related to non-adopted amounts: 1. Overly optimistic and incorrect planning of the Ministry’s budget; 2. Delayed work performance caused by design and building companies; 3. Problems regarding resettlement and population.
“650 million GEL should have been performed by the Roads Department, though 503 million GEL was performed, therefore, 150 million GEL is missing, out of which the largest part is construction of highway roads. For instance, everyone is aware of the problems related to Samtredia-Grigoleti road project – regarding construction of the first road section, difficulties have been emerging for several years, as you know, the agreement signed with Ukrainian company is unilaterally terminated and this project is under investigation. In order to procure remaining works on this section, bidding was announced, and a winner company shall submit guarantee until November 1. After that, the contract will be signed.
On second and fourth section, where works are being carried out by Chinese companies Sinohydro and China Railway 23, everybody knows about settlement problems, which significantly delay arrangement of road pavement. In the case of Sinohydro, works are continued where it is technically possible and penalty is imposed on the contractor for every day overdue from work completion date, and in the case of China Railway 23, works are continued where it is technically possible and after expiration of date considered in the contract, which is until the end of December 2018, penalty will also be imposed for every day overdue.
Here, we are faced with the fact that despite existing settlements on these sections, the 2018 budget envisaged adoption of 100 million GEL, which is overly optimistic approach, obviously.
In relation to the third section of Samtredia-Grigoleti road, Italian company Todini did not start works during 1 year, and therefore, measures envisaged by the contract have been started, including possible termination of the contract.
30 million GEL was envisaged to carry out the third section.
In sum, out of 145 million GEL works to be performed, planned in 2018 on four sections of Samtredia-Grigoleti road, 40 million GEL works were performed within 9 months, and estimated performance of 2018 will be approximately 50 million GEL,” - mentioned Irakli Karseladze.
According to Irakli Karseladze, delays are also on Zemo Osiauri-Chumateleti section as well as so-called mountain roads programs, which were incorrectly planned from the very beginning. In sum, this non-adopted 155 million GEL was due to overly optimistic and incorrect planning of similar large projects.
“Budget includes such projects that did not have donors, and they should not have been included in the budget. In addition, 170 million GEL was allocated on the access road to Anaklia Port and the railway, while the contract was immediately extended. Approximately 235 million GEL was planned overly optimistic,” – declares Irakli Karseladze.
According to Irakli Karseladze, they work actively on all problematic issues: “355 million GEL was allocated from the state budget and it is adopted. Moreover, excessive performance is also expected in these terms. In addition, three large projects were considered by the end of the year and in case of successful completion, we will have 100% performance and even a small excess is expected. Now, we are dependent on legal and procedural moments. We are against compromises in order to adopt the budget; biddings will not be conducted in violation of law,” – declares Irakli Karseladze.