რიკოთის საუღელტეხილო გზის (ჩუმათელეთი-არგვეთა), შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთის მშენებლობაზე ტენდერი გამოცხადდა. წინადადების წარმოდგენის ვადა 90 დღეა.
შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთზე ცემენტ-ბეტონის 4 ზოლიანი 14.7 კმ-იანი გზა, 14 ხიდი და 12 გვირაბი აშენდება. სამშენებლო სამუშაოებს იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტო დააფინანსებს (JICA).
რიკოთის უღელტეხილზე დაგეგმილია სულ 51.6 კმ-მდე სიგრძის გზის მშენებლობა, რომელიც 96 ხიდსა და 53 გვირაბს მოიცავს. ჩუმათელეთი-არგვეთას მონაკვეთი E60 ავტომაგისტრალის შემადგენელი ნაწილია და ერთერთი ურთულესი მონაკვეთია.
რიკოთის საუღელტეხილო მონაკვეთის მოდერნიზება უმნიშვნელოვანესია საგზაო ქსელის განვითარებისა და თანამედროვე სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანის კუთხით. რიკოთის მოდერნიზება ხელს შეუწყობს ჩქაროსნული გზის გამტარუნარიანობისა და სატრანზიტო ტვირთბრუნვის ზრდას, ასევე ავტოტრანსპორტის მოძრაობის უსაფრთხოების დონის ამაღლებას და მგზავრობის დროის შემცირებას.
რიკოთის საუღელტეხილო მონაკვეთის მშენებლობა 4 სექციად არის დაყოფილი: ჩუმათელეთი-ხევის მონაკვეთი (I სექცია) 11.7 კმ, ხევი-უბისას მონაკვეთი (II სექცია) 12,2 კმ, უბისა-შორაპანის მონაკვეთი (III სექცია) 13 კმ. შორაპანი-არგვეთას მონაკვეთი (IV სექცია) 14,7კმ.
შორაპანი-არგვეთას ტენდერის შესახებ დეტალური ინფორმაციის გაცნობა შესაძლებელია შემდეგ ბმულზე: http://www.georoad.ge/?lang=geo&act=tenders&func=menu&uid=1529046841.

Bidding was announced on Shorapani-Argveta construction
Bidding was announced on construction of Shorapani-Argveta section of Rikoti pass road (Chumateleti-Argveta). Bid proposals shall be submitted within 90 days.
4-lane and 14.7 km asphalt concrete road, 14 bridges and 12 tunnels will be constructed on Shorapani-Argveta section. Construction works will be financed by the Japan International Cooperation Agency (JICA).
In total, construction of up to 51.6 km road is planned on Rikoti pass, which includes 96 bridges and 53 tunnels. Chumateleti-Argveta section is an integral part and one of the most difficult sections of E60 highway.
Modernization of Rikoti pass section is very important in relation to development of road network and its compliance to modern standards. Rikoti modernization will promote highway capacity and increase of transit turnover as well as raising traffic safety level and reducing travel time.
Construction of Rikoti pass section is divided into 4 sections: Chumateleti-Khevi section (section I) 11.7 km, Khevi-Ubisa section (section II) 12.2 km, Ubisa-Shorapani section (section III) 13 km and Shorapani-Argveta section (section IV) 14.7 km.
Detailed information on the bidding can be found on the following link: http://www.georoad.ge/?lang=geo&act=tenders&func=menu&uid=1529046841.