25 იან, 2016 00:00:00
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ინფორმაციით ამ დროისათვის, მცხეთა–სტეფანწმინდა–ლარსის საავტომობილო გზის სხვადასხვა მონაკვეთებზე დაწესებული მოძრაობის სპეციალური რეჟიმები:
- გუდაური(ფოსტა)–კობის მონაკვეთზე ზვავსაშიშროების გამო იკრძალება ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა (ზვავსაშიშროების რეჟიმი დაწესებულია საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს, გარემოს ეროვნული სააგენტოს ცნობის საფუძველზე).
- არაგვისპირი-გუდაური(ფოსტა) და კობი-ლარსის მონაკვეთზე, თოვლისა და ლიპყინულის გამო, აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტისა და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა.
- მლეთა-გუდაური(ფოსტა) მონაკვეთზე დაწესებულია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენების მოთხოვნის რეჟიმი.
- ამავე გზის კმ134-კმ135 (დარიალის ხეობა) მონაკვეთზე ავტოტრანსპორტის მიმოსვლისას იკრძალება მათი გაჩერება. მოძრაობა ხორციელდება საპატრულო პოლიციის უშუალო ზედამხედველობითა და კოორდინაციით.
- ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა მთელ გზაზე (გარდა იმ მონაკვეთისა, სადაც ზვავსაშიშროებაა) თავისუფალია.
დანარჩენ გზებზე არსებული რეჟიმები:
- რთული მეტეოროლოგიური პირობების (ინტენსიური თოვა, ქარბუქი, ნამქერები და ლიპყინული) გამო, გომი–საჩხერე–ჭიათურა–ზესტაფონის კმ24–კმ25 მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
-
ინტენსიური თოვისა და ლიპყინულის გამო, თბილისი–ბაკურციხე–ლაგოდეხის (აზერბაიჯანის საზღვარი) საავტომობილო გზის კმ93–კმ160 მონაკვეთზე (ჩალაუბანი–აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საზღვარი) აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტისა და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
- რთული მეტეოროლოგიური პირობების (ძლიერი ქარისა და ნამქერების) გამო, თბილისის შემოსავლელი გზის კმ14-კმ31 მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
- თოვისა და ლიპყინულის გამო, სენაკი-ფოთი-სარფის საავტომობილო გზის კმ65–კმ119 (ჩოლოქის ხიდი-სარფი) მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
- ინტენსიური თოვისა და ლიპყინულის გამო, თბილისი–სენაკი–ლესელიძის საავტომობილო გზის კმ138–კმ152 (ჩუმათელეთი-ხევი) მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი და ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის მოძრაობა, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
- ინტენსიური თოვის, ძლიერი ყინვისა და ლიპყინულის გამო, ვაზიანი–გომბორი–თელავის საავტომობილო გზის კმ 36-კმ 58 (ვერონა-შუამთა) მონაკვეთზე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა დასაშვებია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით. ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია. გზის დანარჩენ მონაკვეთებზე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
- დიდთოვლობის მიერ გამოწვეული ზვავსაშიშროების გამო, ზუგდიდი-ჯვარი-მესტია-ლასდილის საავტომობილო გზის კმ182-კმ188 (კალა-უშგული) მონაკვეთზე აკრძალულია ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა. ინტენსიური თოვისა და ლიპყინულის გამო, ზუგდიდი-ჯვარი-მესტია-ლასდილის საავტომობილო გზის კმ30-კმ182 (ჯვარი-კალა) მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტისა და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა. აღნიშნულ მონაკვეთზე ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია, ხოლო დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა კმ100-კმ182 (ლახამურა-კალა) მონაკვეთზე დასაშვებია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით. კმ1-კმ29 (ზუგდიდი-ჯვარი) მონაკვეთზე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
- ინტენსიური თოვის გამო, ქუთაისი-ტყიბული-ამბროლაურის საავტომობილო გზის კმ37-კმ50 (ნაქერალას უღელტეხილი) მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა. დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
- რთული მეტეოროლოგიური პირობების გამო (ძლიერი ქარბუქის და დაბალი ხილვადობის გამო), კოდა–ფარცხისი–მანგლისი–წალკა–ნინოწმინდის საავტომობილო გზის საუღელტეხილო მონაკვეთზე (ნარდევანი–როდიონოვკა(ფარავანი) მონაკვეთზე კმ94–კმ110), ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალულია.

25 January, 2016 00:00:00
Based on information of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, special restrictions are established on different sections of Mtskheta-Stepantsminda-Larsi road:
• Movement on Gudauri(Posta)-Kobi section is forbidden for all mode of transport due to avalanche hazard (restriction related  to avalanche hazard is established on the basis of the notification of National Environmental Agency of the Ministry  of Environment and Natural Resources Protection of Georgia);
• Due to snow and clear ice traffic on Aragvispiri-Gudauri(Posta) and Kobi-Larsi sections is forbidden for trailers, semi-trailers and for buses with more than 30 seats;
• Movement on Mleta- Gudauri(Posta) section is allowed by application of antiskid chains.
• Stoppage of vehicles is not allowed during movement along km134-km135 section (Dariali gorge). Mentioned traffic regime will be enforced under direct supervision and coordination of Patrol Police.
• Traffic is free for vehicles with two or more main axis on the whole road (besides the section which is in danger of snow-slide).
• Due to complicated meteorological conditions (intense snow, storm, snow drifts and clear ice), traffic at km24-km25 section of Gomi-Sachkhere-Chiatura-Zestaponi road is forbidden for trailers and semi-trailers, but for other vehicles movement is free.
• Due to intense snow and glaze ice, movement at km 93-km160 (Chalaubani-border of Azerbaijan) section of Tbilisi-Bakurtsikhe-Lagodekhi road (border of Azerbaijan) is forbidden for trailers, semi-trailers and for buses with more than 30 seats. Traffic is free for other type of transport.
• Due to complicated meteorological conditions (strong wind and snow drifts), traffic at   km14-km31 section of Tbilisi Bypass road is forbidden for trailers and semi-trailers, but for other vehicles movement is free.
• Due to snow and clear ice, traffic at km65-km119 (Choloki bridge-Sarpi) section of Senaki-Poti-Sarpi road is forbidden for trailers and semi-trailers. Movement is free for other mode of transport.
• Due to heavy snow and clear ice, movement at km138-km152 (Chumateleti-Khevi) section of Tbilisi-Senaki-Leselidze road is forbidden for trailers and semi-trailers, but for other vehicles movement is  free.
• Due to heavy snow, freeze and clear ice, traffic at km36-km58 (Verona-Shuamta) section of Vaziani-Gombori-Telavi road is permitted by application of antiskid chains. Movement is free for vehicles with two or more main axis. Traffic is free on other sections of the road.
• Traffic is restricted for all mode of transport at km182-km188 (Kala-Ushguli) section of Zugdidi-Jvari-Mestia-Lasdili road due to avalanche hazard. Due to heavy snow and clear ice, traffic at km30-km182 (Jvari-Kala) section of Zugdidi-Jvari-Mestia-Lasdili road is forbidden for trailers, semi-trailers and buses with more than 30 seats. Movement is free for vehicles with two or more main axis, but for other vehicles movement at km100-km182 (Lakhamura-Kala) section is permitted by application of antiskid chains, movement is free at km1-km29 (Zugdidi-Jvari) section for all mode of transport.
• Due to heavy snow, traffic at km37-km50 (Nakerala pass) section of Kutaisi-Tkibuli-Ambrolauri road is forbidden for trailers, semi-trailers and buses with more than 30 seats. Movement is free for other mode of transport.