დროებითი გზის გახსნა საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტისა და „სახელმწიფო სამშენებლო კომპანიის“ 24-საათიანი მუშაობის შედეგად გახდა შესაძლებელი. საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო მადლობას უხდის ყველა ადამიანს, რომლის დაუღალავი შრომის შედეგადაც დროებითი საავტომობილო გზა გაიხსნა.
მოძრაობა მცხეთა-სტეფანწმინდა-ლარსის გზაზე, დარიალის ხეობაში, 17 მაისს შეწყდა, როდესაც მყინვარწვერიდან 2 მილიონამდე კუბამეტრი მოცულობის ყინულის მასა და მთის ნაშალი ჩამოწვა.
გზის გახსნა შესაძლებლობას მისცემს მოსახლეობის იმ ნაწილს, რომელიც, სტიქიის გამო, ადმინისტრაციულ ცენტრს იყო მოწყვეტილი, თვითმმართველობის არჩევნებში მონაწილეობა შეუფერხებლად მიიღოს.
დროებით საავტომობილო გზაზე გადაადგილება ყველა ტიპის ავტოტრანსპორტისთვის იქნება დაშვებული და მასზე მოძრაობას საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიცია გააკონტროლებს.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო მადლობას უხდის ყველა უწყებას, რომელიც სტიქიით გამოწვეული შედეგების ლიკვიდაციაში იყო ჩართული.
ძირითადი გზის გასაყვანად, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო დარიალის ხეობაში სამუშაოებს აგრძელებს.

Temporary road is opening in Dariali today at 12:00. Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia Elguja Khokrishvili and Chairman of Roads Department Davit Shavliashvili are on-site. They were personally supervising work progress.
Temporary road was opened as a result of 24-hour work of Roads Department and State Construction Company. Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia express appreciation to everyone whose tireless work resulted in opening of temporary road.
Traffic at Dariali section of Mtskheta-Stepantsminda-Larsi road was closed on May 17, when 2 million cubic meters of ice and rock fell from glacier.
Road opening will enable the part of population, who lost communication with administrative center due to the disaster, participate in local self-government elections trouble-free.
Traffic on temporary road is admitted for all mode of transport and it shall be controlled by Patrol Police of MIA.