კონტრაქტის დასახელება: იმერეთისა და აჭარის რეგიონებში საავტომობილო გზებზე არსებული საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების გასაუმჯობესებელი სამუშაოები
სატენდერო მოწვევა: SLRP III/CW/NCB-37
1. საქართველომ მსოფლიო ბანკისგან მიიღო დაფინანსება შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი მნიშვნელობის გზების მესამე (SLRP III) პროექტისთვის.  აღნიშნული პროექტის  დანაზოგიდან გარკვეული თანხა გამოყენებული იქნება კონტრაქტით გათვალისწინებული სამუშაოების ასანაზღაურებლად. კონტრაქტის დასახელებაა: ,,იმერეთისა და აჭარის რეგიონებში საავტომობილო გზებზე არსებული საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების გასაუმჯობესებელი სამუშაოები“
2. პროექტის განმახორციელებელი უწყება, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ქვემდებარეობაში არსებული სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება - საავტომობილო გზების დეპარტამენტი იწვევს უფლებამოსილ პრეტენდენტებს, სამუშაოების განსახორციელებლად წარმოადგინონ სატენდერო წინადადებები. საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების გასაუმჯობესებელი სამუშაოების განხორციელების პერიოდია 3 თვე.
3. სამუშაოების სავარაუდო ღირებულებაა 5,082,655 ლარი ყველა გადასახადის, ბაჟის და სახელმწიფო მოსაკრებლის ჩათვლით. შეთავაზების ავტორმა უნდა წარმოადგინოს შეთავაზება არსებული საბაზრო ფასების და სხვა ფაქტორების გათვალისწინებით, რამაც შესაძლოა გავლენა იქონიოს შეთავაზებული სამუშაოების ფასწარმოქმნაზე.
ა. პრეტენდენტის მხრიდან წარმოდგენილ უნდა იქნას ლიკვიდური აქტივების და/ან საკრედიტო საშუალებების (გარდა ავანსის თანხისა, რომელიც შეიძლება განხორციელდეს კონტრაქტის ფარგლებში) ხელმისაწვდომობის დასტური მინიმუმ 1,695,000 ლარის ოდენობით, სხვა საკონტრაქტო ვალდებულებების გამოკლებით (დამკვეთი იტოვებს უფლებას დააზუსტოს თუ საკრედიტო ხაზის შესახებ წარმოდგენილი წერილი იქნება ბანკის მხრიდან რაიმე პირობის გათვალისწინებით);
ბ.  უკანასკნელი 3 წლის განმავლობაში (2017; 2018 და 2019) საშუალო წლიური სამშენებლო ბრუნვა მინიმუმ 5,082,655 ლარის ოდენობით, რომელიც დაითვლება მიმდინარე ან/და დასრულებული კონტრაქტებიდან მიღებული დადასტურებული გადახდებისგან, გაყოფილი 3 წელზე;
დ. ძირითადი კონტრაქტორის, ერთობლივი საწარმოს წევრის, მენეჯმენტ კონტრაქტორის ან ქვე-კონტრაქტორის სამშენებლო გამოცდილება უნდა მოიცავდეს 2017 წლის 1 იანვრიდან სატენდერო წინადადებების წარმოდგენის ბოლო ვადამდე პერიოდში ერთ (1) საფარიანი გზის მშენებლობის/ რეკონსტრუქციის/ რეაბილიტაციის/ საგზაო უსაფრთხოების გაუმჯობესების/ პერიოდული შეკეთების კონტრაქტს ღირებულებით არანაკლებ 4,066,000 ლარი ან ორ (2) საფარიანი გზის მშენებლობის ან რეკონსტრუქციის ან რეაბილიტაციის ან გზის უსაფრთხოების გაუმჯობესების ან პერიოდული შეკეთების კონტრაქტს თითოეულის ღირებულებით არანაკლებ 2,033,000 ლარი, რომლებიც წარმატებით განხორციელდა და არსებითად დასრულებულია (სამუშაოების 80% ან მეტი  დასრულებულია) და წინამდებარე სატენდერო მოწვევით გათვალისწინებული სამუშაოების ანალოგიურია;
•           2017 წლის 1 იანვრიდან განცხადების მიღების თარიღამდე 28 კმ ზღუდარის მოწყობის  სამუშაოები.
1. სატენდერო წინადადებები უნდა აიტვირთოს ელექტრონულად, 22.1 პუნქტის შესაბამისად. დაგვიანებით წარმოდგენილი სატენდერო წინადადებები არ დაიშვება. სატენდერო წინადადებების წარმოდგენის ბოლო ვადა მითითებულია შესყიდვების ელექტრონულ სისტემაში. სახელმწიფო შესყიდვებით გათვალისწინებული პროცედურები არ ვრცელდება აღნიშნულ შესყიდვაზე.
2. ტენდერში მონაწილეებმა სატენდერო წინადადების ფასი უნდა მიუთითონ ერთიანი ელექტრონული სისტემის შესაბამის ველში. სატენდერო წინადადების ფასის არ მითითება ერთიანი ელექტრონული სისტემის შესაბამის ველში გამოიწვევს სატენდერო წინადადების დისკვალიფიკაციას.
3. სატენდერო წინადადებების წარმოდგენა და ტენდერის გახსნა მოხდება ელექტრონულად საქართველოს სახელმწიფო ელექტრონული შესყიდვის სისტემის გამოყენებით, რომელშიც გარკვეული ცლილებები იქნა შეტანილი. საქართველოს სახელმწიფო ელექტრონული შესყიდვის სისტემაში შეტანილი ძირითადი ცლილებებია:
1. ყველა სატენდერო წინადადებას თან უნდა ახლდეს სატენდერო წინადადების უზრუნველყოფის დეკლარაცია. სატენდერო წინადადების უზრუნველყოფის დეკლარაცია ძალაში უნდა იყოს სატენდერო წინადადების მოქმედების ვადის გასვლის დღიდან 28 დღის განმავლობაში. ერთობლივი საწარმოს მიერ სატენდერო წინადადების წარმოდგენის შემთხვევაში პრეტენდენტი ყურადღებით უნდა გაეცნოს ინსტრუქციის 19.8 პუნქტს, რადგან ხსენებულ პუნქტთან შეუსაბამობა შესაძლოა სატენდერო წინადადების უარყოფის საფუძველი გახდეს.

Contract Title: Existing Roads Safety Improvement Works in Imereti and Achara Regions
1.Georgia has received financing from the World Bank towards the cost of the Third Secondary and Local Roads Project (SLRPIII) and intends to apply part of the proceeds toward payments under the contract: Existing Roads Safety Improvement Works in Imereti  and Achara Regions.
2.The Project Implementing Agency, the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia now invites eligible bidders to submit their bids for execution of these works. Implementation period for execution of works is 3 months.
3. The estimated cost of proposed works is GEL 5,082,655 including all taxes, duties and other levies. However, it is the responsibility of the bidder to submit a bid price, which could be below or above the estimated cost, based on the current market prices and any other factors, which may influence the pricing of the proposed works.
a)      The Bidder shall demonstrate that it has access to, or has availability to liquid assets, unencumbered real assets, lines of credit (the letter from the bank must demonstrate bank’s commitment to provide financing in case if the Bidder will be successful in subject tender. Letters from a bank only demonstrating bank’s intention to finance bidder without any commitment may not be accepted by the Employer during evaluation and may be subject to clarification), and other financial means (independent of any contractual advance payment) sufficient to meet the construction cash flow requirements estimated as GEL 1,695,000 for the subject contract(s) net of the Bidders other commitments;
b)      Minimum average annual turnover of GEL 5,082,655 calculated as total certified payments received for contracts in progress and/or completed within the last 3 years (2017; 2018 and 2019), divided by 3 years;
d)      A minimum number of similar  contracts specified below that have been satisfactorily and substantially  completed (substantial completion shall be based on 80% or more works completed under the contract) as a prime contractor, joint venture member , management contractor or sub-contractor between 1st January, 2017 and bid submission deadline: at least one (1) contract for paved roads construction/reconstruction/rehabilitation/road safety improvement/periodic maintenance with minimum value of GEL 4,066,000 or two (2) contracts for paved roads construction/reconstruction/rehabilitation/road safety improvement/periodic maintenance with minimum value of GEL 2,033,000 of each contract;
e)      For the above and any other contracts completed and under implementation as prime contractor, joint venture member,  management contractor or sub-contractor on or after the first day of the calendar year during the period stipulated in 4.2 (a) above, a minimum construction experience in the following key activities successfully completed: Arrangement of guardrails – 28 km between 1st January, 2017 and bid submission deadline.