სესხის/კრედიტის # IBRD 85470
საკონსულტაციო მომსახურება მოიცავს კონსულტანტის მიერ დამქირავებლის ჯანმრთელობის დაცვისა და შრომის უსაფრთხოების სისტემების დამოუკიდებელ აუდიტს. დავალების მიზანია, რომ (1) შეფასდეს მსოფლიო ბანკის მიერ დაფინანსებული პროექტების ფარგლებში შერჩეული საგზაო/ავტომაგისტრალის ხელშეკრულებებში ჯანმრთელობის დაცვის და შრომის უსაფრთხოების თვალსაზრისით არსებული მდგომარეობა, (2) განისაზღვროს აღნიშნული ხელშეკრულებების ფარგლებში არსებული მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად საჭირო რეკომენდაციები, (3) განისაზღვროს დამქირავებელის მიერ განხორციელებული პროექტების ფარგლებში  ჯანმრთელობის დაცვის და შრომის უსაფრთხოების მონიტორიგის გასაუმჯობესებლად საჭირო რეკომენდაციები, (4) ხელი შეუწყოს დამქირავებლის თანამშრომლების ცნობიერების დონის ამაღლებას ჯანმრთელობის დაცვის და შრომის უსაფრთხოების საკითხებში. დავალების ხანგრძლივობაა 8 კვირა. დავალების მიმდინარეობისას კონსულტანტი უნდა იმყოფებოდეს საქართველოში.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება – საქართველოს საავტმობილო გზების დეპარტამენტი იწვევს უფლებამოსილ ინდივიდუალურ კონსულტანტებს ინტერესის გამოსახატად ზემოხსენებული საკონსულტაციო მომსახურების გასაწევად.
კორონავირუსთან (კოვიდ-19) დაკავშირებული სასაზღვრო შეზღუდვების გამო, დამქირავებელი გეგმავს ამჟამად საქართველოში მყოფი ადგილობრივი ან საერთაშორისო კონსულტანტის დაქირავებას.
დაინტერესებულმა კონსულტანტებმა უნდა წარმოადგინონ ინფორმაცია, რომლითაც დასტურდება დავალებისთვის საჭირო კვალიფიკაცია და შესაბამისი გამოცდილება. კანდიდატების მოკლე ბიოგრაფია (CV) უნდა მოიცავდეს ზემოხსენებულ ინფორმაციას.
კონსულტანტის შერჩევისთვის განსაზღვრულია შემდეგი საკვალიფიკაციო მოთხოვნები:
• სამოქალაქო ინჟინრის, პროექტის მენეჯერის, ჯანმრთელობის დაცვის და შრომის უსაფრთხოების ან სხვა შესაბამის სფეროში ხარისხი/კვალიფიკაცია;
• საგზაო და ავტომაგისტრალის პროექტებში, რომელიც მოიცავს დიდ ხიდებს და გვირაბებს, ჯანმრთელობის დაცვის და შრომის უსაფრთხოების თვალსაზრისით მუშაობის მინიმუმ 5-წლიანი გამოცდილება;
• ჯანმრთელობის დაცვის და შრომის უსაფრთხოების სისტემების შეფასების დადასტურებული ცოდნა და გამოცდილება;
• ჯანმრთელობის დაცვის და შრომის უსაფრთხოების თვალსაზრისით მსოფლიოს საუკეთესო გამოცდილების სიღრმისეული ცოდნა;
• შესაბამისი ადგილობრივი და საერთაშორისო გამოცდილება ჩაითვლება დამატებით უპირატესობად.
დაინტერესებულმა კონსულტანტებმა ყურადღება უნდა გაამახვილონ მსოფლიო ბანკის ინსტრუქციების – `მსოფლიო ბანკის სესხის ამღების მიერ კონსულტანტების შერჩევა და დაქირავება [რეკონსტრუცქიისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკის (IBRD) სესხის და განვითარების საერთაშორისო ასოციაციის (IDA) კრედიტებისა და გრანტების ფარგლებში]” (2011 წლის იანვრის გამოცემა, განახლებული 2014 წლის ივლისში, “კონსულტანტების სახელმძღვანელო პრინციპები”) – 1.9 პარაგრაფზე, სადაც განსაზღვრულია მსოფლიო ბანკის პოლიტიკა ინტერესთა კონფლიქტის შესახებ. ამასთანავე, გთხოვთ გაითვალისწინოთ ქვემოთ მოცემული სპეციფიკური ინფორმაცია, რომელიც ეხება  აღნიშნულ დავალებასთან დაკავშირებულ ინტერესთა კონფლიქტს: კონსულტანტი დავალებასთან მიმართებაში ანაზღაურებას მიიღებს მხოლოდ კონტრაქტში მითითებული პირობების შესაბამისად. დაუშვებელია კონსულტანტისა და მისი ფილიალების მონაწილეობა ისეთ საკონსულტაციო ან სხვა ღონისძიებებში, რომლებიც კონტრაქტის თანახმად დამკვეთთან ინტერესთა კონფლიქტს წარმოშობს. კონტრაქტი უნდა მოიცავდეს პირობებს, რომლითაც იზღუდება მომავალში კონსულტანტის მონაწილეობა სხვა მომსახურებებში, რომელიც გამომდინარეობს ან პირდაპირ კავშირშია მის საკონსულტაციო მომსახურეობებთან ინსტრუქციების 1.9 და 1.10 პარაგრაფებით გათვალისწინებული მოთხოვნების თანახმად.
კონსულტანტის შერჩევა მოხდება მსოფლიო ბანკის “კონსულტანტების სახელმძღვანელო პრინციპების” (2011 წლის იანვრის გამოცემა, განახლებული 2014 წლის ივლისში) შესაბამისად ინდივიდუალური კონსულტანტის შერჩევის მეთოდის გამოყენებით.
ინტერესის გამოხატვა კონსულტანტის მოკლე ბიოგრაფიასთან (CV) ერთად დაბეჭდილი სახით ან ელექტრონული ვერსია წარმოდგენილ უნდა იქნას ქვემოთ მითითებულ მისამართზე არაუგვიანეს 2020 წლის 21 აგვისტოს, 17:00 საათისა.

Reference No: EWHCIP/CS/ICS-01
The Government of Georgia has received financing from the World Bank toward the cost of the East-West Highway Corridor Improvement Project (EWHCIP), and intends to apply part of the proceeds to payments for goods, works, and related services and consulting services to be procured under this project, which will be jointly financed by the Government of Georgia.
The consulting services (“the Services”) include the provision of Independent Audit of the Client’s Health and Safety Systems. The Assignment aims at (i) conducting a review and analysis of the current WHS arrangements in selected World Bank-financed roads/ highways contracts, (ii) providing recommendations for improving the WHS situation for the subject contracts; and iii) providing detailed recommendations for the Client to improve the monitoring of WHS practices in throughout its portfolio of projects and (iv) raise the awareness for the Client's staff on the WHS aspects of road project management. The estimated duration of the assignment is 8 weeks. The consultant should be based in Georgia for the duration of the assignment.
The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (RDMRDI) now invites eligible Individual Consultants (“Consultants”) to express their interest in providing the Services.
Due to the border restrictions related to the COVID-19 virus, the Client seeks to hire the local or international consultant having current residence in Georgia.
Interested Consultants should provide information demonstrating that they have the required qualifications and relevant experience to perform the Services. The CVs of the candidates should cover the requested information.
The Qualification Requirements for selection of the Consultant are as follows:
• A graduate or equivalent qualification/ degree in civil engineering, project management, construction management, Health & Safety or any other relevant discipline;
• At least  5 years of prior work experience in dealing with H&S systems in road and highway projects, including projects with large bridge and tunnel structures;
• Demonstrated knowledge and experience in undertaking the operational assessment of H&S systems;
• Deep knowledge and understanding of the best global H&S practices;
• Relevant regional and international experience will be an added advantage.
The attention of interested Consultants is drawn to paragraph 1.9 of the World Bank’s Guidelines: Selection and Employment of Consultants [under IBRD Loans and IDA Credits & Grants] by World Bank Borrowers January 2011 – Revised July 2014 (“Consultant Guidelines”), setting forth the World Bank’s policy on conflict of interest.  Also please refer to the following specific information on conflict of interest related to this assignment: The consultant shall not receive any remuneration in connection with the assignment except as provided in the contract. The consultant and its affiliates shall not engage in consulting or other activities that conflict with the interest of the client under the contract. The contract shall include provisions limiting future engagement of the consultant for other services resulting from or directly related to the consultant’s services under the requirements of paragraphs 1.9 and 1.10 of the Guidelines.
The Consultant will be selected under the “Selection of Individual Consultants” method for a Lump-Sum contract, as described in the World Bank’s Guidelines: Selection and Employment of Consultants [under IBRD Loans and IDA Credits & Grants] by World Bank Borrowers, January 2011, revised July 2014 (“Consultant Guidelines”).
Expressions of Interest accompanied by CVs and other relevant information electronically or in printed materials must be delivered to the address below not later than August 21, 2020, 17:00 hours.