Serapis N° 2016-0404
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულებაა. დეპარტამენტის პასუხისმგებლობაში შედის საერთაშორისო და შიდასახელმწიფოებრივი გზების მართვა და ადმინისტრირება.
პროექტის აღწერილობა
“საქართველო სატრანსპორტო კომუნიკაციის პროექტი” (GTC) მოიცავს საქართველოს საგზაო ქსელის დაახლოებით 250 კმ სიგრძის ძირითადი და შიდასახელმწიფოებრივი გზების მშენებლობას და რეაბილიტაციას, რომელიც დაფინანსდება ჩარჩო ხელშეკრულების ფარგლებში, რათა უზრუნველყოფილი იქნეს საქართველოს საერთაშორისო და ადგილობრივი საგზაო კავშირები. Aათი ინდივიდუალური სქემა იქნა წინასწარ იდენტიფიცირებული, რომლებიც ჩართულია სესხის ფარგლებში და რომელთაგან შვიდის დაფინანსება შემოთავაზებულიაEEევროპის საინვესტიციო ბანკისთვის (EIB). საავტომობილო გზების დეპარტამენტს აქვს საერთო პასუხისმგებლობა ამ პროექტების განხორციელებაზე.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი გეგმავს რომ სესხის ნაწილი გამოიყენოს პროექტის განმახორციელებელი კონსულტანტის (შემდგომში “კონსულტანტი”) მომსახურების დასაფინანსებლად იმისათვის, რომ გაზარდოს შესყიდვების, კონტრაქტ მენეჯმენტის, მონიტორინგის და შეფასების ეფექტურობა და ეფექტიანობა ევროპის საინვესტიციო ბანკის მიერ დაფინანსებულ Gთჩ პროექტზე.
დავალების სავარაუდო ხანგძლივობაა 1 წელი, კონტრაქტის ვადის გახანგრძლივება შესაძლებელია 1 წლის ვადით.
კონსულტანატის მოვალებები:
• ზედამხედველობის ინჟინრის მიერ წარდგენილი ანგარიშების და სხვა მსგავსი ინფორმაციის სისტემატიური შეგროვება;
• ზედამხედველი ინჟინრის მიერ წარდგენილი ანგარიშების რეესტრის წარმოება;
• ინჟინრის და კონტრაქტორის მეირ წარმოდგენილი ინფორმაციის შეჯამება და ანალიზი, დამკვეთისთვის წარსადგენად;
• მონიტორინგის აქტივობების ბაზის შექმნა და რეგულარული განახლება;
• მონიტორინგის შედეგების მიხედვით ზედამხედველისთვის შედეგების შეტყობინება;
• ხელშეკრულების ცვლილებების მომზადება;
• მისაღები დოკუმენტაციის მოწოდების მონიტორინგი;
• ჩამორიცხვების შესახებ საპროგნოზო ინფორმაციის მომზადება;
• დეპარტამენტის დახმარება ჩამორიცხვების პროცედურებში.
პროექტის განმახორციელებელი კონსულტანტი პასუხისმგებელი იქნება კვარტალური და დასრულების ანგარიშების მომზადებაზე, რომლებიც უნდა ფარავდეს შემდეგი სახის ინფორმაციას:
• ტექნიკური აღწერილობა, არსებითი ცვლილებების შედარება სამუშაოების საწყის მოცულობასთან, ასევე მიზეზები რაიმე ცვლილების შესახებ;
• პროექტის თვითოეული ძირითადი კომპონენტის დასრულების ვადის შესახებ ინფორმაციის განახლება, მათ შორის მიზეზები შესაძლო დაგვიანების შესახებ;
• პროექტის ღირებულების შესახებ ინფორმაციის განახლება, მათ შორის მიზეზები ფასის შესაძლო გაზრდაზე საწყის ღირებულებასთან მიმართებით;
• განსახლებასთან დაკავშირებული აქტივობები;
• ფინანსური საკითხები;
• გარემოზე ზემოქმედების ნებისმიერი მნიშვნელოვანი საკითხის აღწერა;
• შესყიდვების პროცედურების განახლება (ევროკარვშირის ფარგლებს გარეთ);
• პროექტის მოთხოვნების შესახებ ინფორმაციის განახლება და კომენტარები;
• ნებისმიერი მნიშვნელოვანი საკითხი რაც მოხდა და ნებისმიერი მნიშვნელოვანი რისკ-ფაქტორი რამაც შეიძლება გავლენა მოახდინოს პროექტის მიმდინარეობაზე.
• ნებისმიერი სამართლებრივი პროცესი, რომელიც შეიძლება მიმდინარეობდეს პროექტთან მიმართებით;
ზემოხსენებული ანგარიშების მომზადებისას, პროექტის განმახორციელებელმა კონსულტანმა მჭიდროდ უნდა ითანამშრომლოს დეპარტამენტის შესაბამის სამსახურთან  და ანგარიშვალდებული  იქნება თავნჯდომარის მოადგილის წინაშე.
პროექტის განმახორციელებელი კონსულტანტი პასუხისმგებელი იქნება EIB–ს მიერ დაფინანსებული Gთჩ პროექტის ფარგლებში შესყიდვის პროცედურებთან დაკავშირებით დეპარტამენტის დახმარებაზე. ყველა სახის შესყიდვა უნდა განხორციელდეს EIB –ს შესყიდვების სახელმძღვანელოს მიხედვით. პროექტის განმახორციელებელი კონსულტანტი ვალდებულია დეპარტამენტს დახმარება გაუწიოს ყველა სახის საქონლის, მომსახურების და სამუშაოების შესყიდვების პროცედურებში. კერძოდ:
•     უნდა უზრუნველყოს, რომ შესყიდვები განხორციელდება ბანკის შესყიდვების სახელმძღვანელოს მიხედვით;
•     მოამზადოს შესყიდვების განაცხადები;
•     განიხილოს და დაამტკიცოს სატენდერო დოკუმენტაცია;
•     სატენდერო დოკუმენტაციასთან დაკავშირებით ბანკიდან შესაბამისი დამტკიცების მიღება;
•     შესყიდვების გრაფიკის მომზადება და შენარჩუნება;
•     ზედამხედველობა გაუწიოს სატენდერო წინადადებების მონიტორინგს და შეფასებას;
•     საჭიროების მიხედვით მასალების და მანქანა მექანიზმების შესყიდვების განხორციელება;
•     სატენდერო წინადადებების შეფასების ანგარიშის მომზადება;
•     სატენდერო დოკუმენტაციის დაგზავნა;
პროექტების განმახორციელებელი კონსულტანტი იქნება საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის გუნდის წევრი და იმუშავებს სხვადასხვა სამსახურთან, რათა დაეხმაროს მათ შესყიდვების, მონიტორინგის და მენეჯმენტის სისტემების დეტალებში გასარკვევად.
პროექტის განმახორციელებელი კონსულტანტის აქტივობები ასევე უნდა მოიცავდეს E EIB B-ს მისიების დახმარებას და სხვა.
სავარუადო ბიუჯეტი გადასახადების გარეშე, ხელფასისა და ანაზღაურებადი ხარჯების ჩათვლით: 36,000 ევრო (ოცდათექვსმეტი ათასი)
შერჩევის პროცესში გამოყენებული იქნება ევროპის საინვესტიციო ბანკის შესყიდვების სახელმძღვანელო-  GUIDE TO PROCUREMENT for projects financed by the EIB Updated version of June 2011.
შერჩევაში მონაწილეობის მიღების უფლება განისაზღვრება ევროპის საინვესტიციო ბანკის შესყიდვების სახელმძღვანელოსა და საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით.
დაინტერესებულმა პირებმა უნდა წარმოადგინონ ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ მათ გააჩნიათ შესაბამისი გამოცდილება. კანდიდატების CV - ები უნდა მოიცავდეს პროექტის საქმიანობასთან დაკავშირებულ გამოცდილებას.
დავალების მოსალოდნელი დაწების თარიღია 2019 წლის იანვარი და მისი ხანგრძლივობა კი 1 წელი. იმ შემთხვევაში თუ იქნება დამკვეთის მხრიდან აღნიშნული პოზიციის შემდგომი საჭიროება და კონსულტანტის მხრიდან დამაკმაყოფილებელი მუშაობის შედეგი, კონტრაქტი შესაძლოა გაგრძელდეს მომდევნო 1 წლის ვადით.
შერჩევის პროცესი:
ინდივიდუალური კონსულტანტი იქნება შერჩეული მათი გამოცდილების, კვალიფიკაციის და შესაძლებლობების საფუძველზე. კანდიდატები წარმოადგენენ თავფურცელს და CV -ს რომელსაც დამკვეთი შეაფასებს შემდგები კრიტერიუმების თანახმად: განათლება და ენების ცოდნა (კი/არა კრიტერიუმი), ზოგადი გამოცდილება (20%), შესაბამისი ანალოგიური გამოცდილება (80%). შერჩევა განხორციელდება არანაკლედ სამი (3) კანდიდატის შედარების საფუძველზე. საავტომობილო გზების დეპარტამენტი უფლებას იტოვებს გაესაუბროს კანდიდატებს რომლებიც აკმაყოფილებენ საკვალიფიკაციო მოთხოვნებს. ამასთან, დეპარტამენტი უფლებამოსილია გადაამოწმოს კანდიდატების მიერ წარმოდგენილი საკვალიფიკაციო ინფორმაცია და მიღებული ცნობები გამოიყენოს შეფასების მიზნებისთვის.
პირები, რომელთაც გააჩნიათ ქვემოთ მოცემული გამოცდილება და კვალიფიკაცია ჩაითვლებიან საუკეთესო კანდიდატებად. საკონტრაქტო მოლაპარაკებები, რომელზეც განხილული იქნება ხელფასი და სხვა ანაზღაუებადი ხარჯები, გაიმართება უმაღლესი ქულის მქონე კანდიდატთან. იმ შემთხვევაში, თუ საკონტრაქტო მოლაპარაკებები უმაღლესი შეფასების მქონე კონსულტანტთან ვერ მოხერხდა/ჩაიშალა, საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი საკონტრაქტო მოლაპარაკებებს გამართავს შემდეგ, მეორე უმაღლესი ჯამური ქულის მქონე კანდიდატთან.
კონსულტანტის საკვალიფიკაციო კრიტერიუმები:
სავალდებულო მოთხოვნები:
• მაგისტრის ხარისხი  სოციალურ მეცნიერებებში, სამართალში ან სხვა მსგავს დისციპლინებში;
• ინგლისური და ქართული ენების ზედმიწევნით კარგი ცოდნა;
ზოგადი გამოცდილება:
• არანაკლებ 8 წლისა;
სპეციფიური გამოცდილება:
• არანაკლებ 5 წლის გამოცდილება საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტების მიერ დაფინანსებული პროექტების მართვაში;
• არანაკლებ 5 წლიანი გამოცდილება საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტების შესყიდვების მართვაში;
• არანაკლებ 5 წლიანი გამოცდილება ანგარიშგებაში;
• FIDIC MDB Harmonized contract - ზე მუშაობის გამოცდილება;
• EIB -ს მიერ დაფინანსებულ პროექტებზე მუშაობის გამოცდილება;
• ტრეინინგები პროექტების მართვაში, საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტების შესყიდვების რეგულაციებზე და FIDIC-ის ტიპის კონტრაქტებზე.
დაინტერესებულ კონსულტანტებს დამატებითი ინფორმაციის მიღება შეუძლიათ ელ.ფოსტაზე: info@georoad.ge
თავფურცლისა და CV - ს წარდგენა უნდა მოხდეს ინგლისურ ენაზე დამკვეთ ორგანოსთან არა უგვიანეს 2018 წლის 26 დეკემბრისა, 15:00 საათზე ადგილობრივი დროით:
• გამოაგზავნეთ ელექტრონულად (ელექტრონული ფოსტით):
ბატონი ლევან კუპატაშვილი, თავჯდომარის მოადგილე
• ან ხელზე ჩააბარეთ დამკვეთ ორგანოს (საფოსტო მომსახურებების ჩათვლით) მისამათზე:
საქართველო 0160, ქ. თბილისი, ალექსანდრე ყაზბეგის №12
შენიშვნა: მომსახურების შესახებ ინგლისურ და ქართულ განაცხადებს შორის შეუსაბამობის შემთხვევაში უპირატესობა მიენიჭება განაცხადის ინგლისურ ვერსიას.

Georgia Transport Connectivity (GTC) Project
The Roads Department is the subordinated agency of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (MRDI) and is responsible for the management and administration of the International and Secondary Road infrastructure under the responsibility of MRDI.
Background on the Project
The Georgia Transport Connectivity (GTC) project encompasses new construction and rehabilitation of approximately 250km of priority primary and secondary roads on the Georgian road network to be financed under a Framework Loan to ensure Georgia’s global connectivity and local mobility. Ten individual schemes have been preliminarily identified for inclusion under the Loan, out of which seven are proposed financed by EIB. The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (RD) has the overall responsibility for implementation of these Projects.
The RD intends to use certain parts of the credit to finance the consultancy services of an individual on the position of a Project Implementation Consultant (afterwards “the Consultant”) in order to support and facilitate the efficiency and effectiveness of procurement activities, contract management, monitoring and evaluation issues of the EIB financed project “Georgia Transport Connectivity” (GTC).
The estimated duration of the assignment will be 1 years with a possibility of further 1 year extension.
The duties and responsibilities of a project implementation consultant shall include the following:
• Collect the reports submitted by Supervision Engineer and any other relevant information on a regular basis.
• Maintain the register of reports submitted by Supervision Engineer;
• Summarize and analyze the collected information (from Engineer and Contractor) for review by the Employer.
• Develop and regularly update the database of monitoring activities.
• Provide Supervision Engineer with feedback, based on monitoring results.
• Preparation of contract amendments
• Monitor the submission of deliverables
• Preparation of the disbursement forecast
• Assist the Client in disbursement procedures
The Project Implementation Consultant will be responsible for the preparation of the quarterly and completion reports covering the following information:
• Technical description, explaining the reasons for significant changes vs. initial scope;
• Update on the date of completion of each of the main project's components, explaining reasons for any possible delay;
• Update on the cost of the project, explaining reasons for any possible cost increases vs. initial budgeted cost;
• Resettlement activities;
• Financial issues;
• A description of any major issue with impact on the environment;
• Update on procurement procedures (outside EU);
• Update on the project's demand or usage and comments;
• Any significant issue that has occurred and any significant risk that may affect the project's operation;
• Any legal action concerning the project that may be ongoing.
In the process of preparation of the abovementioned report, the implementation consultant will closely cooperate with relevant divisions of the RD and consultant will be accountable to the deputy-chairman. The site visit will be conducted according to the needs.
The implementation consultant is also responsible for the assistance in overall procurement aspects in part of the GTC project of EIB. All procurement goods, works and services have to be implemented according to the “Guide to procurement” as updated by the EIB.  Implementation consultant will be in charge of assisting in all procurement of goods, works and consultant services. In particular:
• Ensure that procurement procedures are carried out in agreement with the Procurement Plan and EIB Guidelines;
• Prepare procurement notices;
• Review and approve bidding documents;
• Obtain the required approvals for bidding documents from the Bank;
• Prepare and maintain procurement schedules;
• Supervise the monitoring and evaluation of bids;
• Carry out procurement of materials and equipment as required;
• Preparation of bid evaluation reports;
• Communicate the tender documentation.
The implementation consultant shall be the team member of the Roads Department and shall work with different divisions of the Road Department to help them understand the details of the procurement, monitoring and management systems for the implementation of the Project.
The activities of the Project Implementation Consultant should also include the delivery of all reports, assistance of EIB missions etc.
NET Estimated Budget, including remuneration and reimbursable: EUR 36, 000 (Thirty Six Thousand Euro)
Applicable guidelines are GUIDE TO PROCUREMENT for projects financed by the EIB Updated version of June 2011
Eligibility as per the EIB’s Guide to Procurement and relevant local legislation shall be applicable.
Interested individuals shall provide information demonstrating that they have the necessary experience to perform the aforesaid services. CVs of the candidates should cover experience relevant to the project activities.
The Assignment is expected to be commenced in January 2019 for a duration of 1 year. Subject to satisfactory performance of the candidate and the Contracting Authority’s further need, the contract may be extended for another one year.
Selection Process:
Individual consultants are selected on the basis of their relevant experience, qualifications, and capability to carry out the assignment. Candidates shall submit a Cover Letter together with the CV for the assessment of the Contracting Authority on the basis of academic background and knowledge of languages (yes/no criteria), general experience  (20%), relevant specific experience (80%). The selection shall be carried out through the comparison of the relevant capacity of at least three candidates among those who have expressed interest. The RD reserves the right to undertake interviews with the candidates that comply with the qualification criteria. RD also reserves the right to verify the submitted references and use obtained information for evaluation purposes. The individuals included in the relevant ranking based on the qualification criteria prescribed below shall be the most experienced and best qualified, and shall be fully capable of carrying out the assignment. The Contracting Authority shall negotiate a contract with the highest ranked individual consultant, including reasonable fees and other expenses. In case the negotiations fail with the highest qualified candidate, the RD shall proceed with inviting the next ranked individual for contract negotiations.
Qualification Criteria of the Consultant:
Mandatory requirements:
• Master’s Degree in Social Sciences, Law or other relevant fields.
• Strong command of English and Georgian languages;
General Experience:
• Minimum 8 years of overall general experience;
Specific Experience:
• Minimum 5 year of experience working under IFI funded project management;
• Minimum 5 years of experience in IFI procurement management;
• Minimum 5 year of experience in reporting;
• Experience of working under FIDIC MDB Harmonized contract;
• Experience of working under EIB funded projects;
• Trainings in Project Management, IFI procurement regulations and FIDIC type of Contracts.
Cover Letter and CVs of candidates must be submitted in English exclusively to the Contracting Authority not later than December 26, 2018 15:00 hours local time: