Serapis N° 2016-0404
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულებაა. დეპარტამენტის პასუხისმგებლობაში შედის საერთაშორისო და შიდასახელმწიფოებრივი გზების მართვა და ადმინისტრირება.
პროექტის აღწერილობა
ევროპის საინვესტიციო ბანკმა დააფინანსა საქართველოს მთავრობა საერთაშორისო და ეროვნული გზების მშენებლობის და რეაბილიტაციისთვის. საავტომობილო გზების დეპარტამენტს აქვს საერთო პასუხისმგებლობა ამ პროექტების განხორციელებაზე.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი გეგმავს რომ დაიქირაოს ტიქნიკური კონსულტანტი რათა გაზარდოს თავისი საინჟინრო შესაძლებლობები, ასევე შესაბამისი სამშენებლო სამსახურის ეფექტურობა და ეფექტიანობა, ისევე როგორც ევროპის საინვესტიციო ბანკის მიერ დაფინანსებულ პროექტებზე მომუშავე გუნდის პოტენციალი.
დავალების სავარაუდო ხანგძლივობაა 2 წელი, კონტრაქტის ვადის გახანგრძლივება შესაძლებელია 2 წლის ვადით.
ტექნიკური კონსულტანატის მოვალებები:
. სამუშაოების პროგრამის განხილვა კონტრაქტორთან და ინჟინერთან ერთად და შესაბამის ცვლილებებზე მუშაობა პროექტის განხორციელების გაუმჯობესების მიზნით.
. პროექტის მართვის შესაბამისი მეთოდოლოგიის დანერგვა და შემდგომი გამოყენება, რაც მოიცავს შიდა ანგარიშგებას და დოკუმენტაციის მართვის სისტემას. დავალების მნიშვნელოვან ნაწილს წარმოადგენს ხარისხის კონტროლის შესაბამისი სისტემების გამოყენება და ანგარიშგება კონტრაქტორების და ინჟინრების მხრიდან რაც მათი ვალდებულების ნაწილია, ანგარიშგების და ხარისხის კონტროლის ღონისძიებების შესრულების შემოწმება.
. დახმარება პროექტის ფარგლებში გაფორმებული კონტრაქტების მართვაში რაც მოიცავს შემდეგს: 1. თითოეული კონტრაქტის ფარგლებში წარმოსადგენი ანგარიშების ხარისხის და მათი წარმოდგენის ვადების კონტროლი; 2. მონაწილეობა კონტრაქტების ფარგლებში წარმოქმნილი დავების და საჩივრების განხილვაში.
. სამშენებლო სამუშაოების ყოველდღიური მართვა, რაც მოიცავს კომუნიკაციას კონტრაქტორებსა და კონსულტანტებთან, სამშენებლო მოედნის რეგულარული დათვარელება, კვლებებისა და შესაბამისი ღონისძიებების ხარისხის კონტროლი, საინჟინრო და ტექნიკური საკითხების განხილვა და საავტომობილო გზების დეპარტამენტისათვის შესაბამისი წინადადებების წარდგენა, ევროპის საინვესტიციო ბანკის მისიების ფარგლებში ორგანიზებულ შეხვედრებში მონაწილეობა და მისიებისთვის შესაბამისი ინფორმაციის მიწოდება.
. გამოსასწორებელ ღონისძიებების განხორციელების კონტროლი და კონტაქტორის შესაბამისი მიდგომათა მონიტორინგი.
. კომუნიკაცია კონტრაქტორისა და კონსულტანტის სამშენებლო მოედნის მართვის გუნდებთან, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის შესაბამის თანამშრომლებთან, ევროპის საინვესტიციო ბანკთან და საჭიროების შემთხვევაში სხვა მხარეებთან.
. მგრადი პროგრესის უზრუნველყოფა განხორციელების გრაფიკისა და შესრულების ინდიკატორების თანახმად.
. საავტომობილო გზების დეპარტამენტის დახმარება დავებისა და საჩივრების განხილვაში და შესაბამისი რეკომენდაციების მომზადება.
. საავტომობილო გზების დეპარტამენტის დახმარება პროექტის განხილვის პროცესში.
. შესაბამისი რეკომენდაციების მომზადება ვარიაციების მომზადებასა და პროექტის ცვლილების შემთხვევებში.
. პროექტის განხორციელების პროცესში ეთიკური სტანდარტებისა და გამჭირვალობის უზრუნველყოფა.
. პროქტის განხორციელების კონსულტანტისათვის დახმრების გაწევა შესყიდვებისა და კონტრაქტების მართვის საკითხებში.
. კონტრაქტორების, კონსულტანტებისა და ევროპის საინვესტიციო ბანკისათვის გასაგზავნი კორესპონდენციის მომხადება.
. ინჟინრისა და კონსულტანტების მიერ წარმოდგენილი ანგარიშების განხილვა, ანალიზი და კომენტარების მომზადება საავტომობილო გზების დეპარტამენტთან შეთანხმების საფუძველზე.
. განხორცილებების კონსულტანტისათვის დახმარების გაწევა პროქტის პროგრესის ანგარიშების მომზადებაში.
. განხორცილებების კონსულტანტისათვის დახმარების გაწევა მოსალოდნელი ჩამორიცხვების გათვლაში.
სავარუადო ბიუჯეტი გადასახადების გარეშე, ხელფასისა და ანაზღაურებადი ხარჯების ჩათვლით: 225,000 ლარი (ორას ოცდახუთი ათასი)
შერჩევის პროცესში გამოყენებული იქნება ევროპის საინვესტიციო ბანკის შესყიდვების სახელმძღვანელო- GUIDE TO PROCUREMENT for projects financed by the EIB Updated version of June 2011:
http://www.eib.org/attachments/strategies/procurement_en.pdf
შერჩევაში მონაწილეობის მიღების უფლება განისაზღვრება ევროპის საინვესტიციო ბანკის შესყიდვების სახელმძღვანელოსა და საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით.
დაინტერესებულმა პირებმა უნდა წარმოადგინონ ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ მათ გააჩნიათ შესაბამისი გამოცდილება. კანდიდატების CV- ები უნდა მოიცავდეს პროექტის საქმიანობასთან დაკავშირებულ გამოცდილებას.
დავალების მოსალოდნელი დაწების თარიღია 2018 წლის მაისი და მიდი ხანგრძლივობა კი 2 წელი. იმ შემთხვევაში თუ იქნება დამკვეთის მხრიდან აღნიშნული პოზიციის შემდგომი საჭიროება და კონსულტანტის მხრიდან დამაკმაყოფილებელი მუშაობის შედეგი, კონტრაქტი შესაძლოა გაგრძელდეს მომდევნო 2 წლის ვადით.
შერჩევის პროცესი:
ინდივიდუალური კონსულტანტები იქნებიან შერჩეული მათი გამოცდილების, კვალიფიკაციის და შესაძლებლობების საფუძველზე. კანდიდატები წარმოადგენენ თავფურცელს და CV-ს რომელსაც დამკვეთი შეაფასებს შემდგები კრიტერიუმების თანახმად: განათლება და ენების ცოდნა (კი/არა კრიტერიუმი), ზოგადი გამოცდილება (20%), შესაბამისი ანალოგიური გამოცდილება (60%) და დამატებითი გამოცდილება რომლის ქონაც  ჩაითველბა უპირატებოსად (20%). შერჩევა განხორციელდება არანაკლედ სამი (3) კანდიდატის შედარების საფუძველზე. საავტომობილო გზების დეპარტამენტი უფლებას იტოვებს გაესაუბროს კანდიდატებს რომლებიც აკმაყოფილებენ საკვალიფიკაციო მოთხოვნებს. ამასთან, დეპარტამენტი უფლებამოსილია გადაამოწმოს კანდიდატების მიერ წარმოდგენილი საკვალიფიკაციო ინფორმაცია და მიღებული ცნობები გამოიყენოს შეფასების მიზნებისთვის.
პირები, რომელთაც გააჩნიათ ქვემოთ მოცემული გამოცდილება და კვალიფიკაცია ჩაითვლებიან საუკეთესო კანდიდატებად. საკონტრაქტო მოლაპარაკებები, რომელზეც განხილული იქნება ხელფასი და სხვა ანაზღაუებადი ხარჯები, გაიმართება უმაღლესი ქულის მქონე კანდიდატთან. იმ შემთხვევაში, თუ საკონტრაქტო მოლაპარაკებები უმაღლესი შეფასების მქონე კონსულტანტთან ვერ მოხერხდა/ჩაიშალა, საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი საკონტრაქტო მოლაპარაკებებს გამართავს შემდეგ, მეორე უმაღლესი ჯამური ქულის მქონე კანდიდატთან.
კონსულტანტის საკვალიფიკაციო კრიტერიუმები:
სავალდებულო მოთხოვნები:
• ინჟინერის მაგისტრის ხარისხი  ან ექვივალენტი;
• ინგლისური და ქართული ენების კარგი ცოდნა;
ზოგადი გამოცდილება:
• არანაკლებ 8 წლისა;
სპეციფიკური გამოცდილება:
• არანაკლებ 5 წლის გამოცდილება ავტომაგისტრალის მშენებლობაში საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტების მიერ დაფინანსებული პროექტების ფარგლებში;
• არანაკლებ 5 წლიანი გამოცდილება ბანკების მიერ ჰარმონიზებული FIDIC-ის ვერსიაზე;
• AutoCAD - ის ცოდნა
უპირატესობები:
• FIDIC კონტრაქტების ფარგლებში საჩივრების მართვის გამოცდილება;
• FIDIC ტრენინგები;
დაინტერესებულ კონსულტანტებს დამატებითი ინფორმაციის მიღება შეუძლიათ ელ.ფოსტაზე: info@georoad.ge
თავფურცლისა და CV- ს წარდგენა უნდა მოხდეს ინგლისურ ენაზე დამკვეთ ორგანოსთან არა უგვიანეს 2018 წლის 16 აპრილსა, 16:00 საათზე ადგილობრივი დროით:

Georgia Transport Connectivity (GTC) Project
The Roads Department is the subordinated agency of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (MRDI) and is responsible for the management and administration of the International and Secondary Road infrastructure under the responsibility of MRDI.
Background on the Project
The EIB has provided funding to the Georgian Government for the new construction and rehabilitation of international and national roads on the Georgian road network. The RD has an overall responsibility for implementation of these Projects.
The RD intends to hire an individual as a Technical Consultant (afterwards “the Consultant”) in order to enhance its engineering capacity and facilitate the efficiency and effectiveness of the relevant construction division as well as the team working on the EIB portfolio within the RD.
The estimated duration of the assignment will be 2 year with a possibility of further 2 years extension.
The duties and responsibilities of Technical Consultant shall include the following:
. Review the Program of Works for the Projects together with the contractor and Engineer and support the adjustments to RD management and EIB to improve project performance.
. Put in place and manage an appropriate contract management methodology, including internal reporting instruments and document management system. A critical part of the assignment is to assure the implementation and management of robust quality control systems and reporting by contractors and supervision engineer as part of their contractual obligations, and maintain an overall table summarizing compliance of all of them with regard to their reporting and quality control operations.
. Assist in administration of all contracts carried out under the project. This includes (i) reviewing the quality and timeliness of deliverables under each contract; (ii) facilitating resolution of disputes and grievances related to the contracts.
.Carry out day-to-day management of the civil works. This includes communication with contractors and consultants, regular project site visits and verification of the quality of all related studies and activities, review of engineering and technical issues related to the project and provide relevant suggestions to RD, participation in meetings with EIB missions and providing information requested by the missions.
. Ensure remedial measures for improving quality are implemented when required, and monitor the contractors’ approach to rectifying non-compliance.
. Communicate effectively with the contractor’s and consultant’s site management teams, the staff of the RD, European Investment Bank’s team and the wider community, where required.
. Ensure steady progress in accordance with the implementation schedule and agreed performance indicators.
. Support the RD in resolving site disputes, contractor grievances, claims, review and recommend to the RD measures to resolve them.
. Assist the RD in design review process.
. Support and recommend the RD on possible variation orders as well as design changes.
. Ensure that a high ethical standard and transparency is maintained throughout the project implementation.
.Assist the Implementation Consultant in the procurement and contract management
. Draft project correspondence addressed to the contractors, consultants and European Investment Bank.
. Review reports submitted by the Engineer and Consultants, provide analysis and prepare comments in agreement with the Roads Department.
. Assist the Implementation Consultant in preparation of Project Progress Reports.
. Assist the Implementation Consultant in disbursement forecast.
NET Estimated Budget, including remuneration and reimbursable: GEL 225,000 (Two Hundred Twenty Five Thousand Georgian Lari)
Applicable guidelines are GUIDE TO PROCUREMENT for projects financed by the EIB Updated version of June 2011:
http://www.eib.org/attachments/strategies/procurement_en.pdf
Eligibility as per the EIB’s Guide to Procurement and relevant local legislation shall be applicable.
Interested individuals shall provide information demonstrating that they have the necessary experience to perform the aforesaid services. CVs of the candidates should cover experience relevant to the project activities.
The Assignment is expected to be commenced in May 2018 for a duration of 2 years. Subject to satisfactory performance of the candidate and Contracting Authority’s further need, the contract may be extended for another two years.
Selection Process:
Individual consultants are selected on the basis of their relevant experience, qualifications, and capability to carry out the assignment. Candidates shall submit a Cover Letter together with the CV for the assessment of the Contracting Authority on the basis of academic background and knowledge of languages (yes/no criteria), general experience  (20%), relevant specific experience (60%), and, additional experience which will be considered as advantage (20%) as stated below. The selection shall be carried out through the comparison of the relevant capacity of at least three candidates among those who have expressed interest. The RD reserves the right to undertake interviews with the candidates that comply with the qualification criteria. RD also reserves the right to verify the submitted references and use obtained information for evaluation purposes. The individuals included in the relevant ranking based on the qualification criteria prescribed below shall be the most experienced and best qualified, and shall be fully capable of carrying out the assignment. The Contracting Authority shall negotiate a contract with the highest ranked individual consultant, including reasonable fees and other expenses. In case the negotiations fail with the highest qualified candidate, the RD shall proceed with inviting the next ranked individual for contract negotiations.
Qualification Criteria of the Consultant:
Mandatory requirements:
• Master’s Degree in Civil Engineering or equivalent;
• Strong command of English and Georgian languages;
General Experience:
• Minimum 8 years of overall general experience;
Specific Experience:
• Minimum 5 years of experience in highway construction under IFI funded projects;
• Minimum 5 years of experience in working under FIDIC MDB Harmonized Conditions of Contract;
• Knowledge of AutoCAD’
Advantages:
• Experience in Claim Management under FIDIC contracts;
• FIDIC Training/Workshops;
Cover Letter and CVs of candidates must be submitted in English exclusively to the Contracting Authority not later than April 16, 2018, 16:00 hours local time: