იაპონიიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოს  (JICA) დაფინანსებით  აღმოსავლეთ დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის გაუმჯობესების პროექტი (II)
JICA LOAN No.: GRG-P3
კონტრაქტის დასახელება: ქუთაისის ახალი შემოვლითი გზის მონაკვეთზე, ჭიშურას ფერდობის დამცავი სამუშაოების განხორციელება.
სატენდერო მოწვევა: EWHIP /CW/NCB-05
განცხადების ნომერი: DEP170000053
1. საქართველომ მიიღო იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოს  (JICA)  დამატებითი დაფინანსება JICA LOAN No.  GRG-P3   აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის გაუმჯობესების პროექტის (II)  ფარგლებში  ქუთაისის ახალი შემოვლითი გზის მონაკვეთზე ჭიშურას ფერდობის დამცავი სამუშაოების განხორციელების მიზნით.
2. პროექტის განმახორციელებელი უწყება, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება - საავტომობილო გზების დეპარტამენტი იწვევს უფლებამოსილ პრეტენდენტებს, სამშენებლო სამუშაოების განსახორციელებლად წარმოადგინონ სატენდერო წინადადებები.  სამშენებლო სამუშაოების განხორციელების პერიოდია 6 თვე.
3. სამუშაოების სავარაუდო ღირებულება შეადგენს 5,719,257.29 ლარს, ყველა სახის გადასახადის და სახელმწიფო მოსაკრებელის ჩათვლით, როგორც ეს წარმოდგენილია ინსტრუქციის 14.7 ქვეთავში. თუმცა, ტენდერში მონაწილის პასუხმისმგებლობაა წარმოდგენილი სატენდერო ფასი, რომელიც შესაძლებელია იყოს წინასწარ ღირებულებაზე მაღალი ან დაბალი, შეესაბამებოდეს ადგილობრივი საბაზრო ფასებს და აგრეთვე გათვალისწინებული იყოს ნებისმიერი სხვა ფაქტორი, რომელთაც შეიძლება გავლენა იქონიონ წარმოდგენილი სამუშაოების ჩატარების ღირებულებაზე.
. უკანასკნელი 3 წლის განმავლობაში (2014, 2015 და 2016 ) საშუალო წლიური სამშენებლო ბრუნვა მინიმუმ 3 000 000 ლარის ოდენობით, რომელიც დაითვლება მიმდინარე ან/და დასრულებული კონტრაქტებიდან მიღებული დადასტურებული გადახდებისგან, გაყოფილი 3 წელზე;
ბ. პრეტენდენტის მხრიდან წარმოდგენილ უნდა იქნას ლიკვიდური აქტივების და/ან საკრედიტო საშუალებების, სხვა საკონტრაქტო ვალდებულებების, გარდა ავანსის თანხისა რომელიც შეიძლება განხორციელდეს კონტრაქტის ფარგლებში, ხელმისაწვდომობის დასტური მინიმუმ 800 000 ლარის ოდენობით.
გ. ძირითადი კონტრაქტორის, ერთობლივი საწარმოს წევრის, მენეჯმენტ კონტრაქტორის ან ქვე-კონტრაქტორის სამშენებლო გამოცდილება უნდა მოიცავდეს 2012 წლის 1 იანვრიდან და სატენდერო წინადადებების წარმოდგენის ბოლო ვადამდე პერიოდში მინიმუმ ერთ ობიექტზე ანალოგიური ხასიათისა და სირთულის სამშენებლო/სარეაბილიტაციო სამუშაოებს (სამუშაოები ძირითადად დასრულებული უნდა იყოს) ღირებულებით () 1 (ერთი) კონტრაქტი არანაკლებ  3 000 000 ლარის ოდენობით.
დ. დამატებითი საკვალიფიკაციო კრიტერიუმის მიხედვით, რომელიც განსაზღვრულია III ნაწილშისატენდერო დოკუმენტაციის შეფასებისა და საკვალიფიკაციო კრიტერიუმი.
6. სატენდერო წინადადებები უნდა აიტვირთოს ელექტრონულად, 25.1 პუნქტის შესაბამისად. დაგვიანებით წარმოდგენილი სატენდერო წინადადებები არ დაიშვება. სატენდერო წინადადებების წარმოდგენის ბოლო ვადა მითითებულია შესყიდვების ელექტრონულ სისტემაში. სახელმწიფო შესყიდვებით გათვალისწინებული პროცედურები არ ვრცელდება აღნიშნულ შესყიდვაზე. სატენდერო წინადადებების წარმოდგენა და ტენდერის გახსნა მოხდება ელექტრონულად საქართველოს სახელმწიფო ელექტრონული შესყიდვის სისტემის გამოყენებით, რომელშიც გარკვეული ცლილებები იქნა შეტანილი. საქართველოს სახელმწიფო ელექტრონული შესყიდვის სისტემაში შეტანილი ძირითადი ცლილებებია:
· ელექტრონული სარეზერვო აუქციონის 3 რაუნდი აღარ გამოიყენება. რაუნდები აღნიშნული შესყიდვისთვის არ გამოიყენება.
· კონტრაქტის სავარაუდო ღირებულება ცხადდება ელექტრონული შესყიდვების სისტემაში, რაც ტენდერის მონაწილეებს აძლევს შესაძლებლობას თავად წარმოადგინონ სატენდერო ფასი, რომელიც შესაძლებელია იყოს სავარაუდო ღირებულებაზე მაღალი ან დაბალი, შეესაბამებოდეს ადგილობრივი საბაზრო ფასებს და, აგრეთვე, გათვალისწინებული იყოს ნებისმიერი სხვა ფაქტორი, რომელთაც შეიძლება გავლენა იქონიონ შემოთავაზებული სამუშაოების ღირებულების განსაზღვრაზე.
· გთხოვთ, გაითვალისწინოთ რომ სამუშაოების შესყიდვა ჩატარდება ეროვნული ტენდერის (NCB) პროცედურებით, რომლებიც აღწერილია მსოფლიო ბანკის სახელმძღვანელოში - “მსოფლიო ბანკის სესხის ამღების მიერ საქონლის, სამუშაოებისა და არასაკონსულტაციო მომსახურების შესყიდვა რეკონსტრუქციისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკის (IBRD) სესხის და განვითარების საერთაშორისო ასოციაციის (IDA) კრედიტებისა და გრანტების პირობებით (2011 წლის იანვარი, განახლებული 2014 წლის ივლისში)”. გთხოვთ, ინფორმაციის დასაზუსტებლად შეკითხვები ატვირთოთ ელექტრონული შესყიდვების სისტემაში. ყველა შეკითხვის პასუხი ასევე აიტვირთება ელექტრონული შესყიდვების სისტემაში.
7. ყველა სატენდერო წინადადებას თან უნდა ახლდეს სატენდერო წინადადების უზრუნველყოფის დეკლარაცია. სატენდერო წინადადების უზრუნველყოფის დეკლარაცია ძალაში უნდა იყოს სატენდერო წინადადების მოქმედების ვადის გასვლის დღიდან 28 დღის განმავლობაში (ანუ 90 დღე +28 დღე=118 დღე). ერთობლივი საწარმოს მიერ სატენდერო წინადადების წარმოდგენის შემთხვევაში პრეტენდენტი ყურადღებით უნდა გაეცნოს ინსტრუქციის 19.8 პუნქტს, რადგან ხსენებულ პუნქტთან შეუსაბამობა შესაძლოა სატენდერო წინადადების უარყოფის საფუძველი გახდეს.
8. დამკვეთის მისამართი:
ბატონი ნუგზარ გასვიანი, თავმჯდომარის მოადგილე.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება - საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი.

Contract Title: Procurement of Chishura Slope Protection Works for Kutaisi new bypass road
1. Georgia has received financing from the JICA LOAN No. GRG-P3 toward the cost of the East-West Highway Improvement Project (II), and intends to apply part of the proceeds toward payments under the contract for Contract Title: Procurement of Chishura Slope Protection Works for Kutaisi new bypass road
2. The project implementing agency, the Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia now invites eligible bidders to submit their bids for execution of Chishura Slope Protection Works. Implementation period for execution of works is 6 months.
3. The estimated cost of proposed works is GEL 5,719,257.29 including all taxes, duties and other governmental levies as elaborated under clause ITB - 14.7. However, it is the responsibility of the bidder to submit a bid price, which could be below or above the estimated cost, based on the current market prices and any other factors which may influence the pricing of the proposed works.
a. Minimum average annual construction turnover of GEL 3,000,000.00 calculated as total certified payments received for contracts in progress and/or completed within the last 3 years (from 2014 to/including 2016), divided by 3;
b. Access to, or availability of, financial resources such as liquid assets, unencumbered real assets, lines of credit, and other financial means, other than any contractual advance payments to meet the following cash-flow requirement: GEL 800,000.00;
c. Experience as prime contractor, joint venture member, management contractor or sub-contractor in the construction of at least one work of a nature and complexity equivalent to the works within the last three (5) years prior to the bid submission deadline (starting from the 1st January, 2012) (works should be substantially completed) at least one (1) contract for construction/rehabilitation with a value of GEL 3,000,000.00.
d. Additional Qualification Criterion as defined in Section III – Evaluation and Qualification Criteria of Bidding Documents.
8. The Employer's address:
Attention: Nugzar Gasviani, Deputy Chairman of Roads Department of the Ministry
of Regional Development and Infrastructure of Georgia
Georgia has received financing from the JICA LOAN No. GRG-P3 toward the cost of the East-West Highway Improvement Project (II), and intends to apply part of the proceeds toward payments under the contract for Contract Title: Procurement of Chishura Slope Protection Works for Kutaisi new bypass road
· Functionality of the three rounds of e-Reverse auction is removed. Rounds will not be applicable.
· The estimated cost of the contract is disclosed in the e-Procurement system and bidders can submit a bid price, which could be below or above the estimated cost, however pricing the bid is the responsibility of the bidder which shall be based on the current market prices and any other factors which may influence the pricing of the proposed works.
· Please note that bidding is conducted under National Competitive Bidding procedures as specified in the World Bank’s Guidelines: Procurement of Goods, Works and Non-Consulting Services under IBRD Loans and IDA Credits & Grants by World Bank Borrowers January, 2011 revised July 2014 (“Procurement Guidelines”). Requests for clarification should be submitted through the Georgian E- Government Procurement System.