თარიღი: 24 ოქტომბერი, 2016
1. საქართველოს მთავრობამ განვითარების პარტნიორებისაგან მიიღო დაფინანსება ბათუმის შემოვლითი გზის პროექტისათვის. აღნიშნული დაფინანსების ნაწილი გამოყენებული იქნება ზემოთქმული კონტრაქტის ფარგლებში გადახდების განსახორციელებლად. კონტრაქტი ერთობლლივად დაფინანსდება აზიის განვითარების ბანკის (ADB) და აზიის ინფრასტრუქტურის საინვესტიციო ბანკის მიერ (AIIB). აზიის განვითარების ბანკი წარმოადგენს პროექტის წამყვან დამფინანსებელ პარტნიორს და განახორციელებს მის ადმინისტრირებას არსებული თანა-დამფინანსებლის სახელითაც. ვინაიდან თანადამფინანსებლის (AIIB) წესდება ითვალისწინებს უნივერსალურ შესყიდვას, აღნიშნული ტენდერი ღიაა ყველა მონაწილისათვის და მასზე არ ვრცელდება შეზღუდვა მონაწილეთა ეროვნების მიხედვით. თუმცა, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის წესდების, თავი VII -ით გათვალისწინებული, გაერთიანებული ერების უშიშროების საბჭოს გადაწყვეტილების თანახმად, ტენდერში მონაწილეობას ვერ მიიღებენ ის ფირმები, რომელთა ქვეყანაშიც შემსყიდველის ქვეყნიდან აკრძალულია საქონლის იმპორტი, ან სამუშაოსა და მომსახურების კონტრაქტის გაფორმება ან პირთა მიმართ გადახდების განხორციელება აღნიშნული ქვეყნიდან. ყველა სხვა ასპექტში, შესყიდვა განხორციელდება აზიის განვითარების ბანკის შესყიდვების სახელმძღვანელოს თანახმად.
2. საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი (,,დამკვეთი“) გიწვევთ, წარმოადგინოთ დალუქული სატენდერო წინადადება ბათუმის შემოვლითი გზის მშენებლობისათვის კმ -1+000 – 13+325. აღნიშნული სამშენებლო სამუშაოების კონტრაქტი ითვალისწინებს 2-ზოლიანი გზის მშენებლობას, რომლის სიგანეა 14მ. ის მოიცავს ხიდებსა და გვირაბებს (,,სამშენებლო სამუშაოები“)..
3. საერთაშორისო ტენდერი ჩატარდება აზიის განვითარების ბანკის ერთ-ეტაპიანი ორ კონვერტიანი სატენდერო პროცედურის თანახმად და მასში მონაწილების მიღება შეუძლია ყველა პრეტენდენტს, ეროვნების მიხედვით შეზღუდვის გარეშე.
4. შესაბამისი მონაწილეები, დამოუკიდებლად ან ერთობლივი საწარმოს ფორმით, უნდა აკმაყოფილებდნენ შემდეგ საკვალიფიკაციო მოთხოვნებს/კრიტერიუმებს:
ფინანსური მდგომარეობა: მონაწილის წმინდა კაპიტალი უნდა იყოს დადებითი. მისი ყოველწლიური საშუალო სამშენებლო ბრუნვა ბოლო ხუთი (5) წლის განმავლობაში უნდა შეადგენდეს არანაკლებ 130 მილიონ აშშ დოლარს. მონაწილემ უნდა აჩვენოს, რომ მას გააჩნია ხელმისაწვდომი ფინანსური რესურსები - არანაკლებ 21 მილიონი აშშ დოლარისა პროექტის ფულადი სახსრების მოძრაობის მოთხოვნის თანახმად და მიმდინარე საკონტრაქტო ვალდებულებების გათვალისწინებით, თუ ასეთი არსებობს.
მშენებლობის გამოცდილება: ბოლო ხუთი (5) წლის განმავლობაში, მონაწილეობა მინიმუმ ერთ (1) კონტრაქტში, რომელიც მოცემულ შემოთავაზებულ სამუშაოთა მსგავსია და წარმატებით განხორციელდა. აღნიშნული მსგავსი კონტრაქტის ღირებულება უნდა შეადგენდეს მინიმუმ 133 მილიონ ამერიკულ დოლარს, პრეტენდენტს მასში მონაწილეობა უნდა ჰქონდეს მიღებული როგორც კონტრაქტორს, მმართველ კონტრაქტორს ან ქვე-კონტრაქტორს.
i)                    ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში ხიდების მშენებლობის გამოცდილება, აღნიშნული ხიდების მთლიანი ფართობი უნდა შეადგენდეს არანაკლებ 50,000 მ-ს;
ii)                  ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში გვირაბების მშენებლობის გამოცდილება. აღნიშნული გვირაბების  ჯამური  სიგრძე უნდა შეადგენდეს არანაკლებ 3, 000 მ-ს (მინიმუმ - 2 ზოლიანი გზა)
5. დამატებითი ინფორმაციისა და სატენდერო დოკუმენტაციის მისაღებად, გთხოვთ მოგვმართოთ:
ბატონი ირაკლი ხერგიანი
ტელ: (+995 32) 37 05 08 შიდა:311
6. სატენდერო დოკუმენტაციის შესაძენად ინგლისურ ენაზე, მონაწილეებმა უნდა განახორციელონ შემდეგი:
• წარმოადგინონ წერილობითი მოთხოვნა ბათუმის შემოვლითი გზის მშენებლობის კმ -1+000 – 13+325 სატენდერო დოკუმენტაცის მისაღებად
• გადაიხადონ მოსაკრებელი 200 ლარის ოდენობით ან მისი ექვივალენტი აშშ დოლარში, რომელიც არ ექვემდებარება დაბრუნებას, შემდეგ ანგარიშზე::
Payment Designation: Tender fee for the Roads Department for the Construction of Batumi Bypass Road, Section km -1+000 – 13+325.
7. გთხოვთ თქვენი სატენდერო წინადადება წარმოადგინოთ:
• ზემოთ მოცემულ მისამართზე.
• არაუგვიანეს 2016 წლის 19 დეკემბრისა, 17:00 სთ (ადგილობრივი დროით)
სატენდერო წინადადებები საჯაროდ გაიხსნება სატენდერო წინადადებების წარდგენის ბოლო ვადის გასვლის შემდეგ, დაუყოვნებლივ, მონაწილეთა წარმომადგენლების თანდასწრებით.

Date: 24 October 2016
1. The Government of Georgia has applied for financing from development partners toward the cost of Batumi Bypass Road Project. Part of this financing will be used for payments under the Contract named above. This contract will be jointly co-financed by ADB and the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB). ADB is the lead financing partner for the project and administers it on behalf of the other co-financier. As the Charter of the co-financier AIIB requires universal procurement, this procurement is open to all bidders and no nationality restrictions apply. However, firms shall be excluded if by an act of compliance with a decision of the United Nations Security Council taken under Chapter VII of the Charter of the United Nations, the Purchaser’s country prohibits any import of goods or contracting of works or services from that country or any payments to persons or entities in that country. In other aspects, procurement shall be carried out in accordance with ADB’s procurement guidelines and procedures.
2. The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (the “Employer”) invites sealed bids from eligible Bidders for the construction and completion of Batumi Bypass Road, Section km -1+000 – 13+325. This civil works contract includes the construction of a 2-lane motorway of 14 m width, including bridges and tunnels (“the Works”).
3. International competitive bidding will be conducted in accordance with ADB’s Single-Stage Two Envelope bidding procedure and is open to all Bidders without nationality restrictions.
4. Eligible bidders, a single entity or joint venture, must meet the following qualification criteria on a pass/fail basis:
Financial Situation: The Bidder’s net worth should be at least positive. Its annual average construction turnover for the last 5 five year must not be less than $ 130 million and the bidders should demonstrate that it has access to financial resources of not less than $ 21 million to support the cash flow requirement for this project and all its current contract commitments, if there is any.
Construction Experience: Participation as contractor, management contractor, or subcontractor, in at least one (1) contracts similar to the proposed works within the last five (5) years, with a value of at least US$133 million that have been successfully or are substantially completed, and
i)                    Construction of bridges with a total combined bridge deck area of at least 50,000 m2 within last five years;
ii)                  Construction of tunnels with at least a total combined tunnel length of 3,000 m (at least two lanes) within last five years
5. To obtain further information and inspect the bidding documents, Bidders should contact:
To Mr. Irakli Khergiani
6. To purchase the bidding documents in English, eligible bidders should
• write to address above requesting the Bidding Documents for Construction of Batumi Bypass Road, Section km -1+000 – 13+325
• pay a nonrefundable fee of 200 Georgian Lari or equivalent in USD to:
Payment Designation: Tender fee for the Roads Department for the Construction of Batumi Bypass Road, Section km -1+000 – 13+325.
7. Deliver your bid
• to the address above
• on or before the deadline: 19 December 2016 17:00 Hours (Local Time)
• together with a Bid Security as described in the Bidding Document
Bids will be opened immediately after the deadline for bid submission in the presence of Bidders’ representatives who choose to attend.