ბათუმი-ახალციხის გზის პროექტი (ხულო-გოდერძის მონაკვეთი) - BARP
დავალების სახელწოდება: ბათუმი (ანგისა) - ახალციხის (შ-1) შიდასახელწიფოებრივი გზის ხულო - ზარზმის მონაკვეთის (ლოტი I - კმ0+000 - კმ29+372) სარეაბილიტაციო-სარეკონსტრუქციო სამუშაოების ზედამხედველობა
კონტრაქტის #: BARP/CS/QCBS-01
საქართველომ არაბეთის ეკონომიკური განვითარების ქუვეითის ფონდისგან (KFAED) მიიღო დაფინანსება ბათუმი-ახალციხის შიდასახელმწიფოებრივი გზის პროექტისთვის (ხულო-გოდერძის მონაკვეთი) და სასესხო შეთანხმების პირობების გათვალისწინებით აღნიშნული დაფინანსების გარკვეული ნაწილი გამოყენებული იქნება ხსენებული პროექტის ფარგლებში შესასყიდი საქონლის, სამუშაოების, საჭირო მომსახურებისა და საკონსულტაციო მომსახურების ხარჯების ასანაზღაურებლად, რაც საქართველოს მთავრობის თანადაფინანსებით მოხდება.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება – საქართველოს საავტმობილო გზების დეპარტამენტი იწვევს უფლებამოსილ კონსულტანტებს ინტერესის გამოსახატად შემდეგი საკონსულტაციო მომსახურების გასაწევად: „ბათუმი (ანგისა) - ახალციხის (შ-1) შიდასახელწიფოებრივი გზის ხულო - ზარზმის მონაკვეთის (ლოტი I - კმ0+000 - კმ29+372) სარეაბილიტაციო-სარეკონსტრუქციო სამუშაოების ზედამხედველობა”.
პროექტის აღწერა:
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება – საქართველოს საავტმობილო გზების დეპარტამენტი იწვევს კონსულტანტებს საკონსულტაციო მომსახურების გასაწევად ბათუმი (ანგისა) - ახალციხის (შ-1) შიდასახელწიფოებრივი გზის ხულო - ზარზმის მონაკვეთის (ლოტი I - ხულო-გოდერძის უღელტეხილი - დაახლოებით 29 კმ) სარეაბილიტაციო-სარეკონსტრუქციო სამუშაოების ზედამხედველობისთვის. გზა მდებარეობს მაღალმთაინ რეგიონში, რთული რელიეფის პირობებში ზღვის დონიდან 1240 – 2050 მ-ზე. არსებული გზის 6 კმ განლაგებულია ალპურ ზონაში, ხოლო გზის დანარჩენი მონაკვეთი გარშემორტყმულია ხშირი წიწვოვანი და ფოთლოვანი ტყით. არსებული გზის მიწის ვაკისის სიგანე მერყეობს 6 - 8 მ-ს შორის. გზაზე არის ხრეშოვანი საფარი, მხოლოდ ცალკეულ მონაკვეთებში დარჩენილია ასფტალ-ბეტონის საფარი (საშუალო სისქე 6-7 სმ).
კონსულტანტის მოვალეობა იქნება სარეაბილიტაციო-სარეკონსტრუქციო სამუშაოების ზედამხედველობა, ხულო-გოდერძის უღელტეხილის გზის 29 კმ, რომელიც დაფინანსდება არაბეთის ეკონომიკური განვითარების ქუვეითის ფონდის (KFAED) მიერ. დავალების სავარაუდო ხანგრძლივობაა 24 თვე ამას დამატებული 12 თვე დეფექტების შეტყობინების პერიოდი, საერთო ჯამში 36 თვე. მოსალოდნელია, რომ კონსულტანტს ექნება საზედამხედველო მომსახურების გაწევის დამაკმაყოფილებელი გამოცდილება.
კონსულტანტმა („ინჟინერმა“) უნდა გაწიოს საზედამხედველო მომსახურება შემდეგი წესების და პრინციპების საფუძველზე: „ინჟინერ-კონსულტანტების საერთაშორისო ფედერაციის“ (FIDIC) კონტრაქტის პირობები მშენებლობის და საინჟინრო სამუშაოების წარმოებისთვის დაპროექტებული დამქირავებლის მიერ - MDB ჰარმონიზებული გამოცემა (ივნისი 2010), რომელიც განსაზღვრავს ინჟინრის ვალდებულებებს და უფლებებს.
სარეაბილიტაციო - სარეკონსტრუქციო სამუშაოები შესრულდება:
ლოტი I: ხულო - გოდერძის უღელტეხილის (კმ80 - კმ110) გზის მონაკვეთი, პროექტის კილომეტრჟია - 0+000 – 29+372 დაფინანსდება KFAED მიერ. სამუშაოების სავარაუდო  ხანგრძლივობაა ლოტი I-ისთვის 24 თვე ამას დამატებული 12 თვე დეფექტების აღმოფხვრის პერიოდი. კონტრაქტი იქნება დროზე დაფუძნებული.
მომსახურების  აღწერა:
საკონსულტაციო მომსახურება არის დეტალურად აღწერილი თანდართულ ტექნიკურ დავალებაში, რომლის უფასოდ ჩამოტვირთვაც შესაძლებელია ქვემოთ მოცემული ბმულიდან:
https://www.dropbox.com/s/39vs3xv8w14r8wq/ToR%20for%20Supervision%20and%20Consultancy%20Services%20Final%20with%20NO%20received%2020.07.2016.docx?dl=0
დაინტერესებულმა კომპანიებმა უნდა წარმოადგინონ ინფორმაცია რომელიც ასახავს აღნიშნული დავალების შესასრულებლად საჭირო გამოცდილებას. პრეკვალიფიკაციის აპლიკაცია უნდა მოიცავდეს შემდეგ ინფორმაციას (თუმცა არაა შეზღუდული):
-         დეტალებს ორგანიზაციის შესახებ;
-         ძირითადი პერსონალი;
-         წარსული გამოცდილება;
-         მსგავსი ხასიათის წარსული და მიმდინარე დავალებების ჩამონათვალს; 10 დასრულებულ მსგავს დავალებაზე ნაკლები არ უნდა იქნას წარმოდგენილი;
-         ნებისმიერი სხვა ინფორმაცია, რომელიც შესაძლოა ასახავდეს კონსულტანტის უნარს შეასრულოს აღნიშნული დავალება;
1. კონსულტანტის პროფესიული რეპუტაცია და მისი რეპუტაცია შეინარჩუნოს დამაკმაყოფილებელი ურთიერთობა დამქირავებელს-კონსულტანტს შორის;
2. კონსულტანის წარსული გამოცდილება და შესრულება კონკრეტულ სფეროში;
3. კონსულტანის ფინანსური შესაძლებლობები;
4. ინტერესთა კონფლიქტის არარსებობა;
5. კონსულტანის თანამშრომლები, ორგანიზაციის სტრუქტურა და  ტექნიკური პერსონალი;
ინტერესთა კონფლიქტი:
როგორც ძირითადი პრინციპი უმნიშვნელოვანესია, რომ კონსულტანტებს არ ქონდეთ ინტერესთა კონფლიქტი, პირდაპირ ან ირიბად, მშენებლობის ან წარმოების ან პროქტისთვის მასალების და აღჭურვილობის მოწოდებისას და არ უნდა არსებობდეს ზემოხსენებულიდან გამომდინარე შესაძლებლობა, რომ წამოიშვას ინტერესთა კონფლიქტი. აღიარებულია, რომ არსებობს საკონსულტაციო კომპანიები რომლებიც წარმოადგენენ კონტრაქტორებს, მწარმოებლებს და მომწოდებლებს, შედიან მათ შემადგენლობაში ან ეკუთვნიან მათ. ფონდის მიერ დაფინანსეულ პროექტებში ამგვარი კომპანიების მონაწილეობა ჩაითვლება უფლებამოსილად იმ შემთხვევაში თუ მათი როლი პროექტში არ წამოშობს ინტერესთა კონფლიქტს და თუ თავად უზრუნველყოფენ იმას, რომ საკონსულტაციო კომპანიის გარდა სხვა ფილიალები ან პარტნიორები არ იქნებიან ჩართულნი პროექტში.
განვითარებადი ქვეყნებისთვის ტექნოლოგიების გადაცემის წასახალისებლად, ფონდის პოლიტიკაა წაახალისოს ადგილობრივი კონსულტანტების ჩართულობა პროექტში თუ მათ აქვთ შესაბამისი კვალიფიკაცია და შეუძლიათ კონკრეტული მომსახურების გაწევა, მარტო ან საერთაშორისო კონსულტანტებთან თანამშრომლობით, თუმცა ამგვარი მონაწილეობა არ გულისხმობს კომპრომისს მომსახურების ხარისხის შესახებ.
საჭიროების შემთხვევაში ადგილობრივ და უცხოურ კონსულტანტებს შეუძლიათ შექმნან ერთობლივი საწარმოები ან ჩამოაყალიბონ ასოციაცია იმისთვის, რომ ქონდეთ საკმარისი კვალიფიკაცია პროექტის ფარგლებში გასაწევი მომსახურების შესასრულებლად. ფონდი მოითხოვს, რომ მხარეების როლი და ვალდებულებები მკაფიოდ იქნას განსაზღვრული. ერთობლივი საწარმოს ლიდერობა ან ასოციაცია და საბოლოო ვალდებულებები უნდა იქნას განსაზღვრული ფორმალურ დოკუმენტში, რომლის საფუძველზეც იქმნება მხარეებს შორის ერთობლივი საწარმო ან ასოციაცია.
ზოგადი წესის მიხედვით კონსულტანტი, რომელიც ასრულებს ძირითად ფუნქციებს და მიიჩნევა, რომ მარტოსაც შეუძლია დააკმაყოფილოს პრეკვალიფიკაციის კრიტერიუმები უნდა იყოს ლიდერი, ადგილობრივი კონსულტანტის ჩართულობა კი უნდა შემოიფარგლოს კომპანიის შესაძლებლობების/უნარის გათვალისწინებით.
ქვე-კონსულტანტების გამოცდილება არ იქნება გათვალისწინებული კომპანიის კორპორატიული გამოცდილების შეფასების დროს. დავალების შესაბამისი პროექტების განხორციელების გამოცდილება წარმოდგენილ უნდა იქნას #1 ფორმის სახით, რომელიც განთავსებულია საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ვებ- გვერდზე www.georoad.ge  შემდეგ ბმულზე: http://www.georoad.ge/?lang=geo&act=tenders&func=menu&uid=1391090819
კონსულტანტის შერჩევა მოხდება კვალიფიკაციისა  და ღირებულების მიხედვით შერჩევის მეთოდის თანახმად დროზე დაფუძნებული კონტრაქტის შესაბამისად, რომელიც მოცემულია Development Institutions Members of the Coordination Group – Guidelines for the Use of Consultants – First Edition 1995“.
ინტერესის გამოხატვა ელექტრონული სახით წარმოდგენილ უნდა იქნას ქვემოთ მითითებულ მისამართზე არაუგვიანეს 2016 წლის  25 აგვისტო, 17:00 საათისა თბილისის დროით.

Contract/RFP No: BARP/CS/QCBS-01
Georgia has requested the Kuwait Fund for Arab Economic Development (KFAED) to assist in the financing of Batumi-Akhaltsikhe Secondary road project (Khulo-Goderdzi Section) and subject to the terms and conditions of its loan agreement, KFAED intends to allocate part of the loan proceeds to payments for goods, works, and related services and consulting services to be procured under this project, which will be jointly financed by the Government of Georgia.
The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (RDMRDI) now invites eligible consultants to express their interest in providing the following services: SUPERVISION OF REHABILITATION-RECONSTRUCTION WORKS FOR BATUMI (ANGISA) – AKHALTSIKHE (S-1) SECONDARY ROAD KHULO – ZARZMA SECTION (Lot-1 - km0+000 – km29+372).
Description of the project:
The Roads Department of the Ministry of the Regional Development and Infrastructure (RD) (the Client) seeks consulting services to supervise the works for the Rehabilitation-Reconstruction of Batumi (Angisa) – Akhaltsikhe (S-1) road, Khulo – Zarzma section (Lot 1 – Khulo-Goderdzi Pass approx. 29 km). The road is located in highlands, in complicated terrain 1240-2050 m above sea level. 6 kilometers of the existing road are located in Alpine zone, whilst the rest of the road is located on the sections surrounded by thick coniferous and leaf wood. The existing roadbed width ranges between 6-8 m. The pavement is almost of gravel with asphalt concrete pavement (average thickness 6-7 cm) remains on some sections.
The Consultant will be tasked to supervise the Rehabilitation-Reconstruction of road, 29 km in length, of Khulo Goderdzi Pass, financed by Kuwait Fund for Arab Economic Development (KFAED). The estimated duration of the assignment is 24 months Plus 12 months for defect notification period, 36 months in total. The Consultants are expected to have satisfactory experience in supervision works.
The Consultant (“Engineer”) will act and conduct supervision services in compliance with the rules and principles of “International Federation of Consulting Engineers” (FIDIC) Conditions of Contract for Construction for Building and Engineering Works Designed by the Employer - MDB Harmonized Edition (June 2010), which defines rights and obligations of the Engineer.
Rehabilitation-Reconstruction works will be undertaken:
Lot 1: Khulo to Goderdzi Pass (km 80 – km 110) road section, Project chainage 0+000 – 29+372 will be financed by the KFAED. The estimated duration of works contract for Lot-1 is 24 months Plus 12 months for defect liability period. The assignment will be time based.
Scope of Services:
Required consulting services are fully described in the attached Terms of Reference document which can be downloaded free of charge from the following link: https://www.dropbox.com/s/39vs3xv8w14r8wq/ToR%20for%20Supervision%20and%20Consultancy%20Services%20Final%20with%20NO%20received%2020.07.2016.docx?dl=0
Interested companies shall provide information demonstrating that they have the necessary experience to perform the aforesaid services. Applications for Pre-Qualification should cover, but not limited to:
• Details of organization;
• Key Personnel;
• Past Experience;
• A list of past and present assignments of similar nature; No more than 10 past similar assignments shall be presented;
• Any other information that may show the Consultant’s ability to carry out the assignment satisfactorily.
1. The consultant's reputation as a professional body and its reputation for maintaining a satisfactory client-consultant relation-ship;
2. Consultant’s past experience and performance in the particular field of service;
3. Financial ability of the Consultant;
4. Freedom from conflict of interests;
5. Staff, organization chart and key technical personnel of the Consultant.
Conflict of Interests:
As a basic principle, it is essential that consultants should not have any interest, directly or indirectly, in the construction or manufacturing or supply of materials and equipment for the project under consideration and should thus be free from any possible conflict of interest arising therefrom. It is, however, fully recognized that consulting firms which form part of or which are otherwise affiliated to or owned by contractors, manufacturers and suppliers, do exist. Such firms can only be considered eligible to compete for selection as consulting firms for projects financed by the Funds if their role in the project does not involve any conflict of interest, and if they disqualify themselves and their affiliates and associates from any involvement in the same project in a capacity other than that of a consulting firm.
With the essential objective of encouraging the transfer of technology to developing countries, the Fund’s policy is to encourage the participation of indigenous consultants in projects for which they are qualified and are assessed as capable of performing the particular services, either alone or in association with foreign consultants, provided that such participation does not result in compromising the quality of the services.
When it appears necessary for domestic and foreign consultants to form "Joint Ventures" or to associate in order to supplement needed capabilities for providing services for a particular project, the Funds require that the roles and responsibilities of each party shall be clearly defined. The leadership of the joint venture or the association and the ultimate responsibility for the services shall be stipulated in the formal documents setting out such venture or association between the parties concerned.
As a general guideline, the consultant who performs the key functions and who is considered as capable on his own to meet the prequalification criteria should be entrusted with the role of leadership; the contribution of the domestic consultant should be limited to the extent to which it is assessed capable of providing.
The experience of sub-consultants will not be taken into account while evaluating the corporate experience of the company. Experience in the projects relevant to the assignment should be submitted in the Form N1 uploaded at Roads Department website on www.georoad.ge on the following link:
The Consultant will be selected under Quality and Cost-based Selection method for a Time Based contract set out in the Development Institutions Members of the Coordination Group – Guidelines for the Use of Consultants – First Edition 1995.
Expressions of Interest electronically must be delivered to the address below not later than August 25th, 2016, 17:00 hours local Tbilisi time.
Name: Ms. Maia Kaliashvili
Position: Vice-Chairman of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia